Historia Przedszkola

Z kart historii

Sięgając do źródeł historycznych dowiadujemy się, że 24 maja 1877 roku ukończono budowę kościoła ewangelickiego. Z tego tez okresu pochodzi budynek plebani byłego górznieńskiego pastora Adolfa Radpke. Z końcem II wojny światowej przestała istnieć parafia ewangelicka Budynek po byłej plebani zaadaptowano dla potrzeb pierwszego
w Górznie przedszkola, które funkcjonuje nieprzerwanie od roku 1949 do chwili obecnej.

Pierwszym kierownikiem przedszkola była Agnieszka Krauzewicz, przeszła ona do historii nie tylko jako wspaniały pedagog, ale także jako długoletnia radna miasta i powiatu brodnickiego , pani Agnieszka Krauzewicz była również przewodniczącą rady nadzorczej dawnego PZGS oraz GS „SCH”. Pracowała również jako instruktor w Domu kultury.

Jak źródła podają od 1972 roku do 1975 dyrektorem przedszkola była pani Maria Jasieńska – Jamroży z Brodnicy.

W okresie od 1975 do 1992 roku stanowisko dyrektora przedszkola piastowała pani Antonina Trejchel. Zawsze aktywnie uczestniczyła w życiu społeczności lokalnej, była członkiem komisji oświaty i wychowania w Górznie, została zapamiętana jako dobry organizator i przyjaciel dzieci.

W latach 1992-1996 dyrektorem przedszkola była pani Balbina Kozakiewicz która wniosła do przedszkola wiele ciekawych pomysłów. Była między innymi inicjatorem Przeglądów Piosenki Przedszkolnej, które stały się już tradycją
w kalendarzu kulturalnym w Górznie.

W roku szkolnym 1996/97 placówką kierowała pani Antonina Trejchel, która zaraz po jej zakończeniu przeszła na emeryturę, dziś jest osobą dalej aktywną wiele pracuje społecznie na rzecz miasta.

Od 1997 do 2008 roku dyrektorem przedszkola była pani Teresa Rulko, która starała się wszechstronnie realizować wielokierunkowe zadania tej placówki. Swoimi ciekawymi pomysłami zintegrowała lokalną społeczność wokół przedszkola, była inicjatorką wspólnej zabawy sylwestrowej dla najmłodszych, rodzinnych pikników, koncertów
i przeglądów.

Od września 2008 przedszkole weszło w skład Zespołu Szkół w Górznie, którego funkcję dyrektora pełnił do 2017 roku pan Jarosław Kurzentkowski .

Od 2017 dyrektorem Zespołu Szkół jest pani Anna Mówińska.

• Zespół Szkół w Górznie
    ul. Chopina 1