II Piknik Plażowej Piłki Siatkowej Junior
28 czerwca II Piknik Plażowej Piłki Siatkowej „JUNIOR” rozpoczął wakacje i zainaugurował sezon letni w Górznie. Turniej, o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Górzno, zorganizowany został na uniwersalnym kompleksie 4 boisk piaszczystych „Wisiałki”. W rozgrywkach udział wzięło 15 drużyn podzielonych na kategorie wiekowe (7 drużyn w kategorii Gimnazjum i 8 drużyn w kategorii Starsi) bez względu na płeć zawodnika reprezentującego zespół. W grupie młodszej drużyny rozegrały mecze system „każdy z każdym”, po których wyłoniono zwycięzców: I miejsce Karol Borysiak, Robert Stańko, II miejsce Klaudia Duks, Bartosz Duks, III miejsce Dawid Czaplewski, Jakub Bojanowski. W grupie starszej drużyny, w dwóch grupach, również rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”. Ostateczna klasyfikacja w tej grupie przedstawia się następująco: I miejsce Donata Lewandowska, Marek Milewski, II miejsce Aneta Murawska, Małgorzata Cendrowska, III miejsce Anna Wiśniewska, Hanna Bielicka.
Turniej zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Górznie, Małgorzata Stańko i Justyna Pocierznicka oraz Kierownik Hali Sportowej w Górznie Robert Sargalski. Nagrody rzeczowe: podwójne puchary oraz firmowe czapki sportowe dla trzech pierwszych drużyn w obu kategoriach, koszulki okolicznościowe dla wszystkich uczestników oraz kiełbaski na ognisko ufundował Urząd Miasta i Gminy Górzno.
Zakończenie Roku w Gimnazjum
W dniu 27 czerwca odbyło się uroczyste Zakończenie Roku w Publicznym Gimnazjum w Górznie. Podczas części oficjalnej wychowawcy klas wręczyli nagrody i wyróżnienia dla najlepszych uczniów klas, następnie zostały wręczone nagrody m.in. za osiągnięcia sportowe, prace w Samorządzie Uczniowskim. Nagrodzono również uczniów, którzy promowali nasza szkołę w różnych konkursach. Klasy trzecie - kończące naukę pożegnały nauczycieli, pracowników szkoły a także swoje koleżanki i kolegów z klas młodszych, natomiast klasy drugie życzyły absolwentom wiele zadowolenia i radości w dalszej edukacji. Dyrekcja Szkoły na ręce Przyjaciół Szkoły złożyła podziękowania za całoroczną pomoc i współprace. Po części oficjalnej z hali uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Wszystkim życzymy UDANYCH WAKACJI !!
Justyna Pocierznicka
Integracja u Mateusza
W dniu 23 czerwca 2014 roku uczniowie klasy 4b wyruszyli pieszo do gospodarstwa Państwa Paluszków położonego we Fiałkach.
Już o godz.8,3o byliśmy na miejscu. Czego tu nie było ?
Zapach kiełbasek czuliśmy już w drodze. Suto zastawiony stół na dziedzińcu przywitał nas radośnie . Kolorowe arbuzy , w nim winogrono i czereśnie , obok chrupki i paluszki. Było też ciasto , soki , galaretka z truskawkami , lody.
Na podwórzu trampolina , piłkarzyki , bujaczka , koszykówka i mini strzelnica , piłki i badminton.
Urządziliśmy zawody; dziewczynki na chłopców , Pani razem z dziewczynkami.
Jakże świetnie się bawiliśmy . Pogoda dopisała , humory też . Tylko Pani Kasia , pomysłodawczyni całego spotkania nabiegała się przy nas. Pani Kasiu, brak słów, którymi można by wyrazić wdzięczność za cudowny pomysł i spotkanie u Mateusza. Dziękuję to za mało , milion słów by się zdało... No cóż , może i my będziemy mogli odwdzięczyć się za
staropolską gościnność i cudowne , życzliwe serce. Dziękujemy po stokroć. Ten dzień „Dzień integracji” na długo pozostanie w mojej pamięci i pamięci uczniów.
Grażyna Kinicka
Podsumowanie Konkursu Matematycznego
Dnia 23 czerwca nastąpiło uroczyste podsumowanie Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".
Nagrody II stopnia otrzymali:
- Antonina Siedlikowska z klasy 2b (szkoła podstawowa)
- Dominika Hoppe z klasy IIb (gimnazjum)
Wyróżniona została uczennica klasy 6a - Zelia Magdziak, której zabrakło niewiele do nagrody II stopnia.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz ufundowane przez Sklepik Uczniowski oraz Radę Rodziców, łamigłówki i gry logiczne. Gratulujemy!
Barbara Mądra
Gimnazjaliści u Ratowników Medycznych
W ramach Edukacji dla Bezpieczeństwa uczniowie klas trzecich gimnazjum udali się do Zespołu Ratownictwa Medycznego stacjonującego w Górznie na pokaz ratowniczego sprzętu medycznego. Mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem w karetce podstawowej między innymi: defibrylatorem, deską medyczną, torbami ratunkowymi, butlami tlenowymi, zestaw porodowym, glukometrem. Pan ratownik odpowiedział na wszelkie nurtujące uczniów pytania zarówno dotyczące pracy ratownika medycznego, jak i zagrożeń czy sprzętu ratowniczego. Na koniec było podziękowanie ze strony uczniów i nauczyciela i wspólne pamiątkowe zdjęcie.
nauczycielka EDB Justyna Pocierznicka
Spotkanie z Policjantem w przedszkolu
Oczekując na wakacje przedszkolaki spotkały się z panem policjantem, który w bardzo przystępny sposób przestrzegł dzieci przed grożącymi w czasie wakacji niebezpieczeństwami.
Na basenie w Rypinie
W dniu 17 czerwca 36 osobowa grupa dzieci z Zespołu Szkół w Górznie wyjechała na basen do Rypina, gdzie pod okiem nauczycieli korzystali z atrakcji .
Opiekunowie: Danuta Czaja, Iwona Smolińska, Robert Sargalski, Justyna Pocierznicka- jako Ratownik Wopr
Podziękowanie
Korzystając z okazji zakończenia roku szkolnego chciałabym podziękować w imieniu swoim oraz Alicji wszystkim pracownikom, rodzicom, a w szczególności dzieciom które zaangażowały się w zbiórkę nakrętek.
Chciałabym wyrazić swoją wdzięczność również wobec Pana Dyrektora oraz Pana Burmistrza, którzy umożliwili mi prowadzenie tej zbiórki. Dziękuję za okazana pomoc i wsparcie.
Uwierzcie, że ta niepozorna zbiórka plastikowych nakrętek może odmienić życie Alicji.
Katarzyna Ślażyńska
Wycieczka klasy 4B
W dniach 6-7 czerwca 2014 roku odbyła się długo oczekiwana wycieczka klasowa na trasie GÓRZNO-NIDZICA-SZCZYTNO-KULKA-LEŚNICZÓWKA „PRANIE”.z noclegiem w Ośrodku w Kulce.
Wszyscy uczniowie wzięli udział w wycieczce.
Pierwszy przystanek w Nidzicy i Zamek Krzyżacki uroczo położony, na wzgórzu. Przewodnik urodzony mówca przepięknie opowiedział nam o historii tego zamku, Oprowadził po jego komnatach. Na dziedzińcu kupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w dalszą drogę do Szczytna. 11 km za Szczytnem leży docelowa Kulka.
Zajechaliśmy tam nieco szybciej . Przywitały nas kałuże i przedzierające się Słońce oraz uśmiechnięta załoga Kulki.
Zamieszkaliśmy w pawilonie nr 3 w pięciu pokojach z łazienkami , obok siebie. Tylko kierowca zamieszkał gdzieś tam .Czysto, pięknie , przytulnie, radośnie. Niewiele formalności i pierwsze zajęcia , tor przeszkód, Quady.
Pod okiem przystojnego instruktora pokonywaliśmy okrążenia .Serca szybciej biły, ręce drżały a odwaga była naprawdę w cenie.
O godz.18.3o kolacja. Po niej z kocami pod pachą wybraliśmy się nad jezioro. Ale pięknie!
I to zachodzące Słońce... Spacer po lesie w rytm marszowych piosenek i dyskoteka ... do 23, prawdziwa dyskoteka .
Kolejny dzień . Słońce .Przepiękna pogoda od rana. Cisza. Dzisiaj park linowy.
Najpierw śniadanie , sprzątanie i dopiero zajęcia.
Zaraz po zajęciach obiad i wyjazd do muzeum K.I.Gałczyńskiego , do Leśniczówki Pranie, pięknie i malowniczo położonej. Jeszcze tylko pamiątki i wracamy do domu.
Dotarliśmy na miejsce nieco szybciej, bo około godz. 19.20.
Jaka szkoda , że już po wycieczce, tak długo oczekiwanej , wymarzonej. Chcemy tam wrócić . Może z rodzicami ...
Bardzo dziękujemy opiekunowi Pani Kindze A. oraz kierowcy Panu Mariuszowi T.
Przewoźnik bezbłędnie rozplanował trasę i bezpiecznie dowiózł nas do celu.
Organizator wycieczki i wychowawca klasy
Grażyna Kinicka
Wycieczka Pingwinków do Zoo
9 czerwca dzieci z grupy Pingwinki odbyły wycieczkę do Płocka. Zwiedziły ogród zoologiczny, gdzie mogły na własne oczy zobaczyć mnóstwo zwierząt. Posiliły się w restauracji Mc Donald`s, gdzie również skorzystały ze zjeżdżalni. Wyjazd był bardzo udany, mimo strug deszczu, którymi żegnało nas Górzno.
Maria Jankowska
Wycieczka przedszkolaków do Torunia
4 czerwca dzieci z grup Pieski i Wiewiórki wyjechały na wycieczkę do Torunia. Obejrzały bajkę o Kopciuszku w Teatrze Baj Pomorski, a potem bawiły się w Centrum Rozrywki dla Dzieci „Kinderek”.
Anna Szczęsna
Festyn Caritasu w Toruniu
Dnia 31 maja 20 uczniów należących do Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami E. Michalską i M. Koj, wzięło udział w festynie rodzinnym „Bądźmy razem” z okazji Dnia Dziecka. Odbył się w Toruniu. Organizatorem był Caritas Diecezji Toruńskiej.
Festyn rozpoczął się utworzeniem ze wszystkich uczestników wielkiego serca, a następnie wszyscy wzięli udział w biegu. To wszystko było dedykowane naszym Mamom. Każdy uczestnik biegu otrzymał piłkę ufundowaną przez sieć sklepów „Biedronka”.
Tego dnia jak zwykle przygotowanych było wiele atrakcji, w tym konkursy z nagrodami oraz tradycyjnie paczki ze słodyczami. Pogoda nam dopisała, dobre humory również. Uczniowie wrócili zadowoleni i opaleni.
M. Koj, E.Michalska
Dzień Dziecka w leśniczówce Ruda
Dzień Dziecka obchodzony był również w leśniczówce Ruda. Rada Rodziców i zgromadzeni rodzice przygotowali mnóstwo atrakcji. Dzieci bawiły się na placu zabaw, uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce oraz zabawach sprawnościowych. Przy ognisku piekły pyszne kiełbaski. Na zakończenie po wspólnych pląsach przedszkolaki podziękowały gospodarzom spotkania: Państwu Śliwińskim i Państwu Szewczuk.
A. Szczesna
Dzień Dziecka w przedszkolu
2 czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. W każdej grupie przedszkolnej czekały na dzieci słodkie niespodzianki. Przedszkolaki bawiły się przy muzyce oraz brały udział w konkurencjach sprawnościowych. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom „ Aktywny przedszkolak”.
Anna Szczęsna
Dzień Dziecka w zerówce
1 czerwca dzieci obchodziły swoje święto. Tego dnia miały możliwość wypróbowania swoich sił w zawodach sportowych z elementami rywalizacji. Po zaciętej walce wszyscy zostali obdarowani słodkimi upominkami.
Przedszkolaki spędziły wesoło czas tańcząc w rytmach dyskotekowych oraz przy suto zastawionym stole. dzięki uprzejmości rodziców.
Maria Jankowska
II Turniej Międzyklasowy
2 czerwca w Gimnazjum odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Wzorem ubiegłego roku, zorganizowaliśmy dla naszych uczniów Turniej Międzyklasowy. Zabawa odbyła się w dwóch częściach.
Pierwsza – były to rozgrywki sportowe przeprowadzone przez Małgorzatę Stańko i Justynę Pocierznicką.
W drugiej części uczniowie musieli wykazać się wieloma talentami. Każda klasa stanowiła drużynę. Na początek młodzież musiała zaśpiewać, wcześniej wylosowaną piosenkę, z repertuaru polskich wykonawców. Utwory pochodziły z lat 70 – tych i 80 – tych. Następnie uczniowie wzięli udział konkursie wiedzy. Musieli wykazać się znajomością geografii Polski, historii, biologii, chemii, matematyki i logiki. W konkursie poetyckim należało ułożyć fraszkę o swojej klasie. Okazało się, że nasi uczniowie wykazali się dużym poczuciem humoru. Kolejnym zadaniem było kręcenie hula – hop. W tej dyscyplinie bezkonkurencyjne okazały się Weronika Ratajczak z III a i Marlena Przybyłowska z I b. Chłopcy w tym czasie podbijali piłkę. W tej konkurencji Przemysław Kamiński z III a nie miał sobie równych. Na koniec uczniowie musieli wykazać się talentami plastycznymi. Zadanie polegało na narysowaniu portretu wychowawcy. Prace oceniało fachowe jury w składzie: Justyna Pocierznicka, Ewelina Jankowska i Joanna Karpińska. Najwyżej oceniony przez komisję był portret Iwony Smolińskiej wychowawcy klasy I a. Po podliczeniu punktów, Drugi Międzyklasowy Turniej wygrała klasa III a, która była bezkonkurencyjna i znacząco wyprzedziła przeciwników. Drugie miejsce zajęła klasa I a, trzecie - I b. czwarte III b i piąte reprezentacja klas drugich. Całość imprezy prowadziła Agnieszka Stankowska. Wszyscy uczniowie doskonale się bawili, co w Dniu Dziecka było najważniejsze.
Agnieszka Stankowska
Dzień Dziecka na sportowo w gimnazjum
2 czerwca obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Dziecka. Pierwsza część składała się z dyscyplin sportowych: piłka siatkowa, unihoc, piłka koszykowa, piłka nożna. Ostatnim punktem była niespodzianka od nauczycielek- mecz w piłkę koszykową z uczennicami. Ekipa zwycięska nauczycielek: Agnieszka Stankowska, Kinga Aleksandrowicz, Małgorzata Stańko, Justyna Pocierznicka i gościnnie uczennica Sylwia Ostrowska wygrały spotkanie 12:8 i otrzymały od kibiców gromkie brawa:).
Zawody przeprowadziły Małgorzata Stańko i Justyna Pocierznicka, sędziowie meczu niespodzianki: Anna Filipkowska i Jakub Bieńkowski.
Zabawa był świetna, co widać na zdjęciach .
J.Pocierznicka
Dzień Dziecka w klasach 4
W dniu 01.06. 2014 roku po 2 godz. lekcyjnej wychowawcy klasy 4a i 4b wraz z rodzicami zorganizowali dzieciom Dzień Dziecka .
Najpierw uczniowie zmierzyli się w wielu konkurencjach sportowych, m.in. ;
-wyścigi na hulajnogach , slalom
-wyścigi żab
-kozłowanie piłki , slalom
-skakanka
-rzut do celu
Następnie dzieci usmażyły kiełbaski nad ogniskiem a Mamy; Pani Anna Dębińska i Katarzyna Rucińska smażyły ulubione frytki. Ja też smakowałam, pyszne!
Nie brakowało napojów, lodów i innych słodkości.
Bardzo dziękujemy Panu Sławomirowi Krajnikowi za podarowanie lodów, Panu Piotrowi
Kinickiemu za słodkie nagrody, a Panu Robertowi Sargalskiemu za przygotowanie ogniska i opiekę nad dziećmi. Dziękujemy za pomoc organizacyjną w przeprowadzeniu konkurencji i Panu Robertowi i Pani K. Aleksandrowicz.
Pomimo deszczowej pogody było ciepło i wesoło.
Grażyna Kinicka
Powiatowy Konkurs Matematyczny
28 maja uczniowie z klasy IIb : Dominika Hoppe, Daria Szeluga, Robert Stańko wyjechało do Gimnazjum nr 1 w Brodnicy na
VII Powiatowy Konkurs Matematyczny „Brodnica i okolice w zadaniach”. Udział brało 9 szkół z naszego powiatu.
Dominika Hoppe zajęła 3 miejsce w konkursie indywidualnym ( na 27 uczestników ). Drużynowo uczniowie zajęli również 3 miejsce ( liczyła się liczba punktów zdobytych przez wszystkich trzech uczestników). Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, Dominika- nagrodę książkową.
Dominika Hoppe w konkursie Kangur Matematyczny zdobyła Nagrodę II stopnia
Nauczycielka matematyki: Elżbieta Smorawa
Lekcja otwarta w klasie 4 b
W dniu 26 maja 2014 roku w klasie 4b odbyła się lekcja otwarta z udziałem Pani Dyrektor i Mam naszych uczniów.
Lekcja miała niecodzienny charakter. Odbyła się bowiem w Dniu Święta Mam.
Uczniowie na tę chwilę pięknie udekorowali stół i izbę lekcyjną . W sali unosił się nie tylko zapach kawy ale przede wszystkim zapach kwiatów z ogrodów i łąk , którymi obsypano stoły. Obok leżało mnóstwo czerwonych serduszek różnej wielkości.
Tematem lekcji było ; Za co kocham swoją Mamę? Uczniowie odpowiedzieli przede wszystkim sobie na to pytanie ,złożyli Mamom życzenia .
Główną atrakcją była jednak recytacja przez siebie napisanych wierszy dla Mam.
Lekcję otwartą uświetniła uczennica tej klasy Amelia Michalska , która zagrała na flecie
solowe utwory. Pięknie zabrzmiało w Jej wykonaniu tradycyjne 100 lat. Dziękuję gościom
za przybycie a uczniom za zaangażowanie .
Dziękuję. Grażyna Kinicka – wychowawca i nauczyciel polonista.
Próby Poloneza
W połowie maja uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum pod okiem nauczycielek: Małgorzaty Stańko i Justyny Pocierznickiej rozpoczęli naukę tańca narodowego Poloneza. Uczniowie bardzo szybko przyswoili podstawowe kroki i figury zaproponowane przez nauczycielki. Uwieńczeniem prób będzie wykonanie Poloneza na balu kończącym naukę w gimnazjum.
Justyna Pocierznicka
Dzień Matki w przedszkolu
23 maja obchodziliśmy Dzień Mamy. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz tańczyły dla najważniejszych w tym dniu gości – swoich mam. Po występach obdarowały swoje mamy uśmiechem, uściskiem oraz laurką i kwiatem lub serduszkiem.
Anna Szczęsna
Trójstyk
Aktywni przyrodnicy klas 4-5 w liczbie 20 wzięli udział w uroczystości odsłonięcia symbolicznego głazu w miejscu styku trzech województw ( kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i mazowiecki) w Konopatach w dniu 23 maja. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie pracy plastycznej pt."Przyroda na styku województw". Wrócili zadowoleni, z licznymi prezentami i nagrodami oraz dwudniowym pobytem we wrześniu (6 i 7) w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Wilga".
Nauczycielka przyrody: Barbara Beszczyńska
XI Turniej Żadnych Granic
Po raz XI w hali naszej szkoły odbył sie Siatkarski Turniej "Żadnych Granic" . Uczennice z gimnazjum jak co roku pomagały przy stolikach sędziowskich. Protokołowały i zmieniały punkty na tablicy wyników podczas wszystkich meczy. Miały tez możliwość obserwacji spotkań na wysokim siatkarskim poziomie, które zapamiętają. Dziewczęta otrzymały za pomoc okolicznościowe koszulki.
J.Pocierznicka
Szkolenie dla harcerzy
14 maja w auli Zespołu Szkół w Górznie nauczycielka a zarazem przewodniczka ( stopień harcerski) Justyna Pocierznicka zorganizowała szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla miejscowej 1 Drużyny Harcerskiej, do której należą uczniowie z naszej szkoły i gminy. Zajęcia podzielone były na 2 bloki: teoretyczny i praktyczny, w których harcerze uczyli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach, transporcie poszkodowanych, układania w pozycji bezpiecznej. Przygotowane przez uczennice szkoły: Sandrę Sobiech i Martynę Ławicką pozorowane rany pomogły harcerzom zrozumieć problematykę zranień i krwotoków.
JPocierznicka
Święto Niezapominajki
Przyrodnicy z klas 4-6 cyklicznie co roku organizują część artystyczną związaną ze skromną, niepozorną i kruchą niezapominajką, która w Polsce obchodzi już 12 urodziny.
Uczniowie klas 1-6 wysłuchali:
- wierszy o wiosennych kwiatach oraz obejrzeli dwie scenki pt."Wiosenne kwiaty" i "Czy Agata kocha się w kwiatach".
nauczycielka przyrody: Barbara Beszczyńska
Projekt „The Universe – our home full of wonders”
Dnia 14 maja gościliśmy w szkole animatorów Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundacji New Space z Torunia, z projektem pod nazwą „The Universe – our home full of wonders”. Projekt był skierowany do szkół podstawowych z terenów wiejskich oraz miast do 20 tys. mieszkańców położonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Nasza szkoła została zgłoszona oraz zakwalifikowana do udziału w projekcie. Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas 4-6.
Uczniowie brali udział w warsztatach, na których poznali historię podróży kosmicznych. Dowiedzieli się z czego zbudowana jest rakieta, na czym polega lot oraz jakie są fazy takiego lotu. Poznali kilka nowych pojęć opisujących kosmos i prawa nim rządzące.
Dzięki zbudowanym własnoręcznie rakietom mogli sprawdzić jak daleko da się nimi polecieć. Przekonali się, że paliwem do rakiety może być tabletka Plusssz czy mieszanina sody z octem.
Na koniec 90 minutowych zajęć, uczniowie otrzymali od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pamiątkowe gadżety, a szkoła zestawy materiałów do realizacji kolejnych interaktywnych warsztatów. Ponadto otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w konkursie, w którym nagrodą będzie wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.
Udział w projekcie był bezpłatny.
Barbara Mądra
III Piesza Pielgrzymka do Brodnicy
13 maja 2014 r. wczesnym rankiem udaliśmy się do kościoła. Po Mszy Św. i błogosławieństwie ks. proboszcza Stefana Maliszewskiego wyruszyliśmy z księdzem wikarym Arturem Stachowskim na pielgrzymkę. Nasza szkolna grupa liczyła 21 osób. Najmłodszymi uczestnikami byli uczniowie klasy II b. Większości towarzyszyli rodzice, babcie lub ciocie. Cała górznieńska grupa to 70 pielgrzymów. Pełni zapału i energii maszerowaliśmy do Miesiączkowa, tu czekali na nas mieszkańcy wsi oraz uczniowie.
W remizie mogliśmy się posilić, by mieć energię na dalszą drogę. Nasza grupa powiększyła się o kolejnych pielgrzymów.
W czasie marszu śpiewaliśmy pieśni i modliliśmy się. Był też czas na rozmowy z kolegami. Nawet nie zauważyliśmy, gdy doszliśmy do Jastrzębia. Całą drogę umilał nam pięknym śpiewem ksiądz Artur oraz pani Julia. W Jastrzębiu uroczyście powitał nas proboszcz tutejszej parafii. Był też smakowity i obfity posiłek oraz krótki odpoczynek. Po modlitwie wyruszyliśmy, by pokonać kolejny etap naszej wędrówki. Dotarliśmy do Nowych Świerczyn, tu okazało się, że jest nas już 210. Ostatni etap był najtrudniejszy, lunął deszcz, nie wszyscy zdążyli wyciągnąć okrycia przeciwdeszczowe. Byliśmy mokrzy
i trochę brudni, ale tak podobno wyglądają pielgrzymi. Wytrwałym szczęście sprzyja- zaświeciło słońce, ubrania wyschły, humory wróciły i ze śpiewem witaliśmy Brodnicę. Cel pielgrzymki osiągnęliśmy, cała grupa dotarła szczęśliwie do kościoła Matki Bożej Fatimskiej. Po uroczystej odpustowej Mszy Św. wróciliśmy do domu. Dziękujemy opiekunom, za to że mogliśmy przeżyć radość pielgrzymowania. Do zobaczenia za rok.
Pielgrzymi Zespołu Szkół w Górznie.
Majówka szlakiem przydrożnych Kapliczek
W sobotę 10 maja już po raz dziewiąty odbyła się Majówka szlakiem przydrożnych Kapliczek. Po porannej Mszy Świętej ponad 100- osobowa grupa pielgrzymów ruszyła trasą przez pagórkowate okolice Fiałek. Modlitwa i śpiew towarzyszyły całej wędrówce. Został również ogłoszony i rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy okrzyk .Warto podkreślić, że z roku na rok coraz liczniej pielgrzymują z nami dorośli. Całe wydarzenie zakończyło się na polu namiotowym u Pana Jarzynki, gdzie było ognisko, pieczenie kiełbasek oraz słodycze sponsorowane przez ks. Proboszcza Stefana Maliszewskiego. Jak zwykle dopisała nam pogoda.
Ewelina Michalska
Biegi Czerwonokrzyskie
W dniu 9 maja 2014 r grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum wyjechało na
XVI Biegi Czerwonokrzyskie PCK do Brodnicy pod opieka nauczycieli:
Justyny Pocierznickiej, Grażyny Ławickiej, Kingi Aleksandrowicz.
Przy bardzo deszczowej pogodzie rywalizowali z uczniami z całego powiatu brodnickiego:
Uczniowie, którzy zajęli punktowane miejsca :
Dziewczęta ze szkoły podstawowej: dystans ok. 500m
4 m-ce Zelia Magdziak
25 m-ce Ewelina Banz
( stawka ok. 80 uczestniczek)
Chłopcy ze szkoły podstawowej: dystans ok. 600m
8 m-ce Łukasz Malanowski
10 m0ce Radosław Spalding
21 m-ce Szymon Bółkowski
24 m-ce Dawid Spalding
( stawka ok. 60 zawodników)
Dziewczęta z gimnazjum: dystans ok. 600 z
4 m-ce Karolina Dreślinska
6 m-ce Julia Badaczewska
16 m-ce Roksana Sobiech
( stawko ok. 60 zawodniczek)
Chłopcy z gimnazjum: dystans ok. 800m
17 m-ce Bartosz Zamkowski
21 m-ce Karol Trzepałkowski
24 m-ce Dawid Przedzienkowski
( stawka ok. 60 zawodników)
Uważam, że uczniowie bardzo dobrze zaprezentowali się na biegach. Niektórzy sami stwierdzili, że mogli dać z siebie więcej a niektórym po prostu zabrakło szczęścia.
Na największą uwagę zasługują dziewczęta: Zelia Magdziak, której naprawdę niewiele zabrakło, by stanąć na upragnionym podium.
Natomiast trzy zawodniczki z I klasy gimnazjum: Karolina Dreślinska, Julia Badaczewska, Roksana Sobiech bardzo dobrze rokują na kolejne lata, ponieważ rywalizowały z dziewczętami z klas trzecich i zajęły przodujące miejsca.
Justyna Pocierznicka
Dzień Ziemi
„Nawet ptakom potrzebna jest Ziemia” pod takim hasłem 28 kwietnia członkowie Szkolnego Koła LOP przygotowali apel dla społeczności szkolnej, na który składały się:
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni a fundatorem nagród był G-LPK.
Pan Tomasz Górny wręczył nagrody życząc dalszych sukcesów.
Opiekun SK LOP Barbara Beszczyńska
Marsz na orientację Wiosna w Górznie
Nasza szkoła była współorganizatorem Marszu na Orientację ph. „Wiosna w Górznie”. Wzięło w nim udział 52 członków, czyli łącznie 21 zespołów. Wśród uczestników byli również uczniowie z naszej szkoły, którzy zajęli czołowe miejsca.
W kategorii TM (urodzeni w latach 1998-2000):
Sebastian Kamiński i Jakub Komosiński – III miejsce
Dorota Kuźniarska i Grzegorz Czaja – IV miejsce
Anna Filipkowska i Dawid Czaplewski – IV miejsce
Dominika Hoppe, Rafał Grotkowski, Daria Szeluga – VIII miejsce
Michał Kalczyński, Daniel Gmiński, Hubert Zadrożny – IX miejsce.
KategoriaTD (urodzeni w roku 2001 i młodsi)
Emilia Kurowska, Zuzanna Żuk, Małgorzata Szwedowska – II miejsce,
Roksana Sobiech, Karolina Kuźniarska, Marlena Przybyłowska, Sandra Rucińska – III miejsce,
Adam Grotkowski, Jakub Ślesiński, Mikołaj Pankowski –IV miejsce.
Kategoria TP (trasa dla początkujących)
Szymon Zieliński, Paweł Szwedowski, Martyna Kwela – I miejsce,
Wiktoria Górzyńska, Oliwia Łubińska–I miejsce.
Wszyscy uczestnicy marszu otrzymali mapy startowe oraz pamiątkowe odciski pieczęci, a trzy najlepsze zespoły dyplomy i upominki.
(info ze strony: www.gorzno.pl)
Egzamin Gimnazjalny
W dniach 23-25 kwiatnia 2014 odbyły się Egzaminy Gimnazjalne dla uczniów z klas trzecich naszego gimnazjum.
I dzień: Egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, druga część z języka polskiego
II dzień: Egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych , druga część z matematyki
III dzień: Egzamin z języka nowożytnego na poziomie podstawowymi i rozszerzonym.
Poniżej kilka zdjęć z sali egzaminacyjnej przed rozpoczęciem egzaminu.
Wystawa wielkanocna 2b
Uczniowie klasy 2b przez wiele tygodni przygotowywali różne ozdoby wielkanocne. Pracy było mnóstwo,
ale efekt doskonały. Najpierw przygotowaliśmy wystawę w klasie. Od poniedziałku, ozdoby są częścią
wystawy klas I-III. Na szkolnym holu jest kolorowo i świątecznie.
U. Borowska
Film z Wielkanocnego śniadania w 4b
Film z naszego Śniadania znajduje się poniżej. Zapraszamy do obejrzenia.
14 kwietnia , niemalże w przeddzień Świąt Wielkanocnych , klasa 4b z wychowawcą i Rodzicami przygotowała Wielkanocne Śniadanie.
Wzięli w nim udział przedstawicieli Rodziców , Pani Dyrektor , Ewa Mendyka oraz uczniowie w/w klasy.
Po przypomnieniu zwyczajów wielkanocnych w krótkim montażu, pt.”A dzisiaj jest "Wielkanoc” uczniowie zasiedli do śniadania.
Na stole nie zabrakło zajączków, króliczków i jajeczek. Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki , a Rodzice upiekli wielkanocne ciasta; baby, mazurka i babeczki w kształcie zajączków i jajek. Nie zabrakło białej kiełbasy, parówek i jajek ozdobionych majonezem i zielonym szczypiorkiem.
Mama Mateusza wykonała koszyczki, osłonki na szklanki i piękne koguciki z włóczki. Dziękujemy!
Po Śniadaniu wychowawczyni odczytała list do czwartaków, pozostawiony przez Zajączka.
Ten „wielkanocny gwiazdor” w tajemniczy sposób przedstawiał, gdzie ukrył słodkie upominki. Żeby je odnaleźć trzeba było się trochę natrudzić. Było warto.
Dziękujemy „Groszkowi „ w Górznie za wielkanocne upominki.
Autor i organizator Grażyna Kinicka
Powiatowy Konkurs Palm Wielkanocnych
11 kwietnia 2014r. Powiatowy Konkurs Palm Wielkanocnych w Bobrowie.
Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawcą przygotowali palmę wielkanocną i wzięli udział tym konkursie. Było to niezwykłe przeżycie, dziewczynki nigdy nie widziały tylu pięknych palm w jednym miejscu. Podziwiały każdą i szukały pomysłów na przyszły rok. Zdobyliśmy wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych. Palmę tradycyjnie zanieśliśmy do kościoła, by zdobiła nasz kościół. Tradycje należy kultywować.
U. Borowska
Spacer z wężem u przedszkolaków
Urząd Gminy w Górznie zadbał o bezpieczeństwo przedszkolaków i zasponsorował każdej grupie przedszkolnej „spacerowego węża”. Dzieciom od razu przypadł go gustu nowy przyjaciel i bardzo chętnie zabierają go na wspólne spacery.
A. Szczęsna
Sadzenie drzewek
8 kwietnia 2014 roku uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum wraz z Panią Małgorzata Stańko i Justyną Pocierznicka brali udział w akcji sadzenia drzewek jarzębiny wokół naszej szkoły. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z akcji.
J. Pocierznicka
Konkursy w przedszkolu
W przedszkolu chętne dzieci mają okazję brać udział w wielu konkursach organizowanych na szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet ogólnopolskim. Niektóre z nich otrzymały już pamiątkowe dyplomu za udział, a nawet nagrody rzeczowe.
Anna Szczęsna
Steffen Möller w Górznie
Dzień 28 marca 2014r. to czas niezwykły dla uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Górznie. Tego dnia gościliśmy gwiazdę programu „Europa da się lubić” oraz serialu „M jak Miłość” Steffena Möllera – aktora, pisarza oraz byłego nauczyciela języka niemieckiego. Do tej wizyty młodzież przygotowywała się bardzo długo. Uczniowie wykonali plakaty na powitanie gościa, przystroili nimi aulę, w której odbyło się miłe spotkanie.
Steffena Möllera powitał nauczyciel języka niemieckiego Joanna Karpińska – organizator spotkania, mottem przewodnim były słowa J. W. Goethego „Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch” („Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”). Po miłym i serdecznym powitaniu dwoje uczniów z klasy drugiej gimnazjum: Daria Szeluga i Robert Stańko krótko zaprezentowali historię Górzna.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy wystąpienia Steffena. Na początku nawiązał do nauki jęz. niemieckiego, różnic i podobieństw narodów, ich mentalności. Młodzież była bardzo zainteresowana szczególnie pracą na planie filmowym. Möller mówił niezwykle ciekawie z wdziękiem, dowcipem, chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Jednakże gwoździem spotkania były rozdawane przez Steffena autografy oraz grupowe i indywidualne zdjęcia.
Liczna grupa młodzieży włączyła się aktywnie w przygotowania: Zelia Magdziak wykonała kartki na autografy, Marta Marchlewicz wykazała się dużą wytrwałością w strojeniu auli, ważna była także pomoc Roksany Sobiech. Przygotowaniem pytań zajęły się Monika Drozdowska, Agnieszka Kwas, Julia Kwas i Zelia Magdziak.
Spotkanie zakończono również mottem J.W. Goethego z przesłaniem dla młodzieży „Es ist nicht genug zu wissen – man muss auch anwenden. Es ist nicht genug zu wollen – man muss auch tun.” („Cokolwiek zamierzasz zrobić,
o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz i magię“). Wyszliśmy z auli zadowoleni, licząc na kolejne spotkanie z ciekawym człowiekiem.
Joanna Karpińska
Wrażenia uczniów. Oto niektóre z nich:
Spotkanie z panem Steffenem Möllerem było super pomysłem ze strony pani Joanny Karpińskiej. Wszystko zaczęło się tylko od planowania. Potem… Gdy wybiła już godzina 17.00 wszyscy z niecierpliwością czekali na przyjście pana Möllera. Gdy wszedł zaniemówiłam. To nareszcie była ta chwila … To spotkanie bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się wiele ciekawych informacji. Nigdy nie myślałam, że zobaczę tak sławną osobę…
Ola
Na spotkaniu było spokojnie i wesoło. Podobała mi się atmosfera podczas spotkania. Było dużo ludzi. Panował tam fajny klimat.
Bartek
Była fajna atmosfera. Szkoda, że trwało tak krótko. Myślę, że nawet cały dzień byłby za krótki na to spotkanie. Chciałabym, żeby Steffen Möller jeszcze kiedyś odwiedził Górzno.
Zelia
Bardzo podobało mi się spotkanie ze Steffenem. Opowiadał ciekawe historie
i była miła atmosfera.
Filip
Liga Strzelecka Wiosna-2014
KOMUNIKAT
z zawodów I-szej serii, I – szej edycji Szkolnej Ligi w strzelectwie sportowym „Wiosna – 2014”
w kategorii szkół Gimnazjalnych, indywidualnie i drużynowo przeprowadzonych w dniu 22.03.2014 r. na strzelnicy ZSR w Brodnicy.
Zawody przeprowadziła komisja w składzie: Hurtak Kazimierz – sędzia kl. III PZSS, Jakubowski Stefan, Chyliński Mieczysław, Suchorab Krzysztof, Wojciechowski Benedykt, Kwas Jacek, Jagusz Piotr, Kosakowski Stanisław.
W dniu 22.03.2014 roku na strzelnicy w ZSR w Brodnicy, przy okazji drzwi otwartych szkoły jako jednym z elementów urozmaicających program (obok pokazów sztuki walki wschodu, strzelania z trenażera wojskowego i udzielania I-szej pomocy przez Straż Pożarną oraz konkursu OC a także pokaz łączności ze światem przez krótkofalowców LOK - Koła SP2KJF) były zawody rozpoczynające kolejną edycję Szkolnej Ligi w strzelectwie sportowym z Karabinka pneumatycznego , szkół Miasta i Powiatu Brodnickiego w kategorii szkół gimnazjalnych. Zawodnicy walczą o Puchary i nagrody ufundowane przez Burmistrza Brodnicy i Starostę Brodnickiego w ramach współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi . Zawody przeprowadzono w strzelaniu z karabinka pneumatycznego do tarczy na odległość 10 m postawa – stojąc z wolnej ręki. Każdy z zawodników otrzymywał w jednej serii po 13 pocisków. Do punktacji liczono 10 najlepszych strzałów. Przeprowadzono 2 serie strzelań. Na zakończenie były nagrody dla uczestników konkursu OC od Burmistrza Brodnicy oraz najlepszych strzelców tej serii od Dyrektora ZSR.
W I- szym spotkaniu szkół gimnazjalnych najlepsze wyniki osiągnęli :
w kategorii dziewcząt, których w rywalizacji wzięło udział 27 uczennic
Indywidualnie:
I-sze miejsce z wynikiem 185 pkt. /200 możliwych - Sandra Sobiech z Gim. OSP Górzno.
II- gie miejsce z wynikiem : 182 pkt./200 możliwych – Paulina Zalewska z Gim. Nr 1 w Brodnicy.
III – cie miejsce z wynikiem 182 pkt./200 możliwych zajęła Sandra Manerowska z Gim. W Bobrowie.
Drużynowo :
I-sze miejsce wywalczyła drużyna Gim. OSP Górzno z wynikiem 540 pkt.
II –gie miejsce zajął zespół Gim. Nr 1 w Brodnicy z wynikiem 532 pkt.
III – cie miejsce zajął zespół Gim. W Bobrowie z wynikiem 496 pkt.
w kategorii chłopców w rywalizacji udział wzięło 30 uczniów:
Wyniki Indywidualnie:
I – sze miejsce Czaplewski Dawid Gim. OSP Górzno z wynikiem 193 pkt./200 możliwych
II - gie miejsce Komosiński Jakub GIM.OSP Górzno z wynikiem 190 pkt./200 możliwych
III – cie miejsce Kalczyński Michał GIM.OSP Górzno z wynikiem 184 pkt./200 możliwych
W klasyfikacji drużynowej kolejność 3 pierwszych zespołów była następująca:
I - sze miejsce OSP Górzno z wynikiem 562 pkt.
II miejsce Gim. Świedziebnia z wynikiem 529 pkt.
III miejsce Gim. Bobrowo z wynikiem 524 pkt.
Wycieczka klas 2a,3a,3b
autor: Mateusz Skiczyński klasa 3b SP
Nasza wycieczka do rezerwatu „Szumny Zdrój” miała miejsce w czwartek 27 marca br. Uczestniczyły w niej trzy klasy, tj. kl. 2a, 3a i nasza – klasa 3b. Celem naszej podróży było szukanie wiosny oraz poznanie nowych, ciekawych miejsc.
Przewodnikiem podróży była pani Maria Kilanowska - emerytowana nauczycielka geografii. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było jezioro Młyńskie, następnie mostek między jeziorami. Z mostu widzieliśmy wzgórze Bocieniec. Ruszyliśmy w dalszą drogę i dotarliśmy do celu naszej podróży, czyli do rezerwatu „Szumny Zdrój”. Zobaczyliśmy tam ciekawe rośliny, takie jak modrzew europejski, dąb – pomnik przyrody, którego wysokość wynosi 29 m, a obwód prawie 3 m. Były tam zawilce i przylaszczki, które są pod ochroną i nie wolno ich zrywać. Do ciekawych roślin należą także kopytnik, wawrzynek wilczełyko, miodunka plamista i czosnek niedźwiedzi. Widzieliśmy różne ciekawe zwierzęta i ślady po nich: kowalika, dzięcioła czarnego i zielonego a także mrówki. Gdy zobaczymy na drzewie namalowaną literę „E” , to oznacza „ekologia – nie ścinać” . Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o nacięciach na sosnach i że z jednego drzewa można było uzyskać 2 kg żywicy. Oglądaliśmy podmokłe miejsca, na których ryły dziki. Widzieliśmy tablicę z opisem rezerwatu.
Bardzo mi się podobało na wycieczce. Chciałbym odwiedzić te miejsca ponownie. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Wilgi, potem do szkoły i do domu.
nadesłane: M. Rytka
Laureat z matematyki
Uczeń klasy 6b Mateusz Czerwiński został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Liga Zadaniowa”.
Jest to konkurs organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy Matematycznej oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako laureat został zwolniony z pisania sprawdzianu klas szóstych oraz uzyskał najwyższy wynik , czyli 40 punktów.
Wysokie II miejsce po etapie rejonowym, składającym się z 3 oddzielnych spotkań konkursowych uzyskała również uczennica klasy 6a Zelia Magdziak.
Nauczyciel matematyki Barbara Rochna-Kubećka
Gimnazjaliści na Igrzyskach Wiedzy
W dniu 1 kwietnia 2014r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w I Igrzyskach Wiedzy w brodnickim III Liceum Ogólnokształcącym. W konkursie brało udział sześć szkół gimnazjalnych z naszego rejonu. Impreza miała na celu popularyzację wiedzy z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym oraz współpracę między rówieśnikami. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości.
Każda szkoła wystawiła ośmioosobową drużynę. Reszta uczniów stanowiła grupę kibiców, która miała zagrzewać kolegów do walki. Trzy osoby z drużyny miały zadanie manualne, które polegało na złożeniu z klocków lego modelu motoru, zrobieniu prostego układu elektronicznego oraz wykonanie prezentacji multimedialnej. Pozostałych pięć uczniów wykonywało zadania z dziedziny chemii, historii, geografii, języka polskiego, matematyki i języków obcych.
Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz miasta Brodnicy – Jarosław Radacz.
Zwycięzcami I Igrzysk Wiedzy zostało II Gimnazjum z Brodnicy. Nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce. Laureaci otrzymali medale, upominki oraz dyplom. Wszystkim uczniom gratulujemy!
A. Stankowska
Dzień Świętego Patryka w Świedziebni
Dnia 26 marca uczniowie naszej szkoły pojechali na coroczne obchody Dnia Świętego Patryka.
To właśnie w Świedziebni po raz kolejny gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił z wiedzy z języka angielskiego. Dzieci brały udział w 4 konkurencjach:
1. KONKURS Z WIEDZY OGÓLNEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.
2. KONKURS PT.,, Ciekawostki o Irlandii”.
3. KONKURS PLASTYCZNY- SYMBOLE IRLANDII.
4. KONKURS DRUŻYNOWY ŁĄCZĄCY WSZYSTKIE TE KONKURENCJE.
Niestety nie udało nam się stanąć na podium, ale zajęliśmy trzy 4 miejsca w konkursie z wiedzy ogólnej z języka angielskiego,
a zajęli je:Anna Golau, Sebastian Kamiński i Grzegorz Czaja.
Oprócz świetnej zabawy uczniowie poszerzyli swoją wiedzę a także nawiązali nowe znajomości i z chęcią wrócą tam w przyszłym roku...
Magdalena Brzóska
II b szuka wiosennych kwiatów
Spacerując w Górznie, zaglądaliśmy do przydomowych ogródków, by rozpoznać kwitnące wiosenne kwiaty. Najpierw poszliśmy do ogródka, gdzie jesienią podziwialiśmy piękne fioletowe zimowity. Chcieliśmy się przekonać, czy rzeczywiście wiosną, kwiat ten ma tylko zielone liście. Dalsze nasze poszukiwania były bardzo owocne. Najczęściej napotykaliśmy pierwiosnki, krokusy, stokrotki, maleńkie żonkile, sasanki, hiacynty i pąki tulipanów. W niektórych ogrodach krzewy forsycji pokryły się już żółtymi kwiatkami.
W żywopłocie koło szkoły podziwialiśmy fiołki. Byliśmy zauroczeni ich kolorem i zapachem. Nikt nie odważył się zrywać napotkanych kwiatów. Chcielibyśmy, by jak najwięcej osób mogło cieszyć się ich widokiem. W czasie spaceru słuchaliśmy śpiewu ptaków, próbowaliśmy iść w tempie napotkanych ślimaków, kilka osób znalazło biedronki. Spacer był udany-znaleźliśmy wiosenne kwiaty.
U. Borowska
Zajęcia z projektu w Wildze
Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy Ia w dniu 26.03.2014 r uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach Projektu Edukacyjno-Ekologicznego pod hasłem: Popularyzacja walorów środowiskowych i przyrodniczych województwa kujawsko-pomorskiego przy współpracy z O.E.E. Wilga w Górznie. Dzieci miały możliwość zapoznać się z ciekawostkami przyrodniczymi opowiadanymi przez P. Marię Kilanowską na temat pięknego Rezerwatu Przyrody Szumny Zdrój po którym odbyły bardzo długą wycieczkę. Wyjście zakończyło się w O.E.E. Wilga przy wspólnym posiłku.
M. Jankowska
Galaretka z owocami u przedszkolaków
Nie ma to, jak samodzielnie przygotowany deser… Przedszkolaki przygotowały galaretkę z owocami. Każde dziecko spośród wielu owoców wybrało te, które lubi i napełniło nimi swoją miseczkę, po czym mogło wybrać ulubiony smak galaretki. Zabawa w kucharzy była równie wyśmienita, co przygotowany deser.
A. Szczęsna
Przedszkolaki w sklepie
Dzieci ze starszych grup przedszkolnych odbyły wycieczkę do sklepu „Stokrotka”. Zapoznały się z pracą ekspedientki, zadawały pytania dotyczące pracy związanej z prowadzeniem sklepu i samodzielnie dokonały zakupów, Na koniec każde dziecko zostało poczęstowane cukierkami przez właścicielkę sklepu.
A. Szczęsna
Dzień Wiosny w gimnazjum
Pierwszy dzień wiosny, czyli zrównanie dnia z nocą, dla dawnych Słowian był najważniejszym świętem w całym roku. Wtedy to świętowano narodziny nowego życia po mroźnej i wyczerpującej zimie.
Wiosna – to już dziś 21 marca inaczej Dzień Wagarowicza. Tego dnia aura miło nas zaskoczyła. Od rana świeciło piękne słońce. pogoda dla wagarowiczów wprost idealna, ale nie w naszej szkole.
Jak można przywitać wiosnę?
Na wesoło biorąc udział w wielu zabawach i konkurencjach sprawnościowych. W taki właśnie sposób przyjście nowej pory roku uczcili uczniowie gimnazjum.
Wybór wiosennych konkurencji nie był przypadkowy, uczennice trzeciej klasy Dorota Kuźniarska, Sandra Sobiech pod kierunkiem przewodniczącej gimnazjum Anny Filipkowskiej przygotowały szereg zabawnych i miłych starć międzyklasowych.
Przygotowanie tego dnia samorząd rozpoczął od wtorku. Przewodniczący poszczególnych klas gimnazjum losowali kategorie zadań. Uczniowie mieli czas na przygotowanie przebrania. W piątek wśród nas gościli: artyści, modele, rolnicy, lekarze, weterynarze, rzemieślnicy. To była jedna z konkurencji tego dnia. Kolejna konkurencja to turniej spostrzegawczo – sprawnościowy. Prowadząca czytała historyjkę o pewnej rodzinie, która z okazji pięknego, słonecznego dnia wybrała się do zoo. Pięcioosobowe zespoły klasowe przedstawiały tę sytuację za pomocą ruchu. Konkurencja wymagała sprytu, spostrzegawczości i zwinności. Kalambury to konkurencja wymagająca od osoby, przedstawiającej hasła, komunikatywności. W ciągu jednej minuty, za pomocą podpowiedzi ze strony prowadzącej, klasa odgadywała hasła. Kolejna konkurencja polegała na ćwiczeniach językowych. Cztery osoby z klasy otrzymały cztery wyrazy, z których należało ułożyć ciekawe, zapierające dech w piersiach opowiadanie. Uczniowie wzorowo wykonali to zadanie. Twister to ćwiczenie ruchowe. Na jednej planszy przedstawiciele poszczególnych klas – 6 osób musiało wykazać się swoją gibkością i zręcznością. To dopiero była gimnastyka „ręka, noga, mózg na ścianie”. Odpadali najsłabsi. Zwyciężyła uczennica z Ib Justyna. „Jaka to melodia” to ostatnia konkurencja. Tu klasa mogła wykazać się znajomością najnowszych utworów muzycznych z radia i telewizji. Okazało się, że to nie była łatwa konkurencja. W ten oto wesoły sposób młodzież bawiła się pierwszego dnia wiosny na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej. Jak widać mit Dnia Wagarowicza nas nie dotyczył. Nauczyciele nie musieli drżącym głosem ostrzegać uczniów przed konsekwencjami opuszczenia zajęć lekcyjnych, przypominając o podstawowych obowiązkach ucznia! Można ten dzień spędzić miło i radośnie.
I. Smolińska
Dzień Wiosny w podstawówce
21 marca w naszej szkole odbyły się obchody pierwszego dnia wiosny. Właśnie w piątek uczniowie przyszli na zajęcia kolorowo ubrani- poprzebierani. Trzy pierwsze godziny lekcyjne odbyły się zgodnie z planem zajęć, natomiast pozostałe godziny wypełniały przedstawienia i atrakcje.
Nasze obchody rozpoczęliśmy od ,,XII Przeglądu Zespołów Tanecznych”, na którym to uczennice naszej szkoły przedstawiały układy taneczne ułożone samodzielnie.
Następny punkt imprezy to przedstawienie pt. ,,ABC DOBREGO WYCHOWANIA”, na którym uczniowie klasy 4b zaprezentowali jak należy się kulturalnie zachowywać.
Po przedstawieniu odbyły się wybory NAJŚMIESZNIEJSZEJ MARZANNY, którą wykonała każda klasa 4-6. Zwyciężyła klasa 5a, której wychowawcą jest pan Piotr Skarżyński.
Kolejnym punktem był przemarsz uczniów i nauczycieli ulicami miasta. Dzieci z transparentami, marzannami oraz instrumentami maszerowali ulicami i obwieszczali mieszkańcom, że nadeszła wiosna. Po powrocie do szkoły wszystkie marzanny zostały spalone na znak, że żegnamy zimę.
M. Brzóska
XII Przegląd Zespołów Tanecznych
Po raz XII w naszej szkole odbył sie Przegląd Zespołów Tanecznych. Do zawodów zgłosiło się 7 drużyn ze szkoły podstawowej. Jury w składzie: Magdalena Brzóska - przewodnicząca, Ewa Mendyka, Liliana Sobieska, Małgorzata Bartkowska, Ewelina Jankowska oceniało : choreografię, muzykalność i strój do tańca. Nie zabrakło zabaw i okrzyków, którymi nauczycielka Justyna Pocierznicka zachęcała widownię do kibicowania swoim faworytom. Dziewczęta Kamila Budzichowska i Natalia Malanowska zaprezentowały wszystkim zalety i korzyści płynące z tańca. D-j Bartek Szamot pomagał przy sprzęcie grającym.
Wyniki przedstawiły się następująco:
I m-ce "Gwiazdeczka" - Andżelika Przybyłowska
II m-ce " Remember Us" w składzie: Zelia Magdziak, Ewelina Banz, Monika Drozdowska, Julia Kwas
III m-ce " Blue Eyes" w składzie: Natalia Kwas, Amelia Michalska, Marta Aleksandrowicz
IV m-ce " Star Wars" w składzie: Patrycja Wiśniewska, Iza Gronowska
V- m-ce " Słowianie" w składzie: Marta Celińska, Agnieszka Kwas, Dominika Ławicka, Kamila Kamińska, Patrycja Bartnicka
V- m-ce " Kami" w składzie: Kamila Kaczorek, Anna Ostrowska, Ilona Niedbalska
V-m-ce " Miodowe Przyjaciółki" w składzie: Diana Kazimierska, Dobrosława Sobotka
Piękne puchary ufundował Dyrektor Zespołu Szkół Pan Jarosław Kurzentkowski a dla wszystkich uczestniczek dyplomy przygotowała Justyna Pocierznicka- organizatorka Przeglądu
Kangur matematyczny
Dnia 20 marca 2014r odbył się międzynarodowy konkurs "Kangur matematyczny". Wzięło w nim udział 42 uczniów naszej szkoły, począwszy od klasy drugiej szkoły podstawowej po klasę trzecią gimnazjum. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone było 75 minut. Rezultat ciężkich zmagań z matematyką poznamy dopiero na przełomie maja i czerwca.
Na każdego uczestnika konkursu czekała niespodzianka, breloczek-układanka przestrzenna.
szkolny koordynator konkursu Barbara Mądra
Rekolekcje Wielkopostne
Rekolekcje w naszej szkole odbyły się w dniach 10-12 marca. Pierwszego dnia dla młodzieży i osób zainteresowanych odbył się koncert hip-hopowy grupy RYMcerze połączony z wartościami chrześcijańskimi i osobistym świadectwem członków zespołu.
We wtorek uczniowie brali udział w uroczystym apelu poświęconym papieżom: Janowi XXIII i Janowi Pawłowi II, którzy 27 kwietnia zostaną ogłoszeni przez Kościół świętymi. Młodsze dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały film ,,Marcelino, chleb i wino”. W ostatnim dniu rekolekcji odbyła się spowiedź święta, a podczas Mszy Świętej uczniowie podziękowali Ojcu Rekolekcjoniście za głoszone Słowo Boże.
E. Michalska
Nowa pracownia językowa
Dnia 26 lutego 2014 roku w naszej szkole została otwarta pracownia językowa. W niej zarówno dzieci jak i nauczyciele mają ogrom możliwości do wykorzystania. W sali tej znajdują się 24 stanowiska uczniów i jedno stanowisko nauczyciela. Przy miejscu każdego ucznia znajduje się odrębny sprzęt tj. słuchawki z mikrofonem, które są podłączone do stanowiska nauczyciela kierującego całą pracą.
Jak działa sprzęt w pracowni językowej?
Możliwości jest wiele:
praca samodzielna- słuchanie tekstów z płyty, indywidualna rozmowa z nauczycielem,
praca w parach- możliwość konwersacji z kolegą. Podczas ćwiczeń nauczyciel współpracuje z wybraną parą,
praca w grupach- jedna grupa ma możliwość słuchania nagrań, natomiast druga w tym samym czasie pracuje z nauczycielem.
Jak widać możliwości jest wiele. Praca na językach wygląda dużo lepiej i efektywniej, co więcej, uczniowie są bardzo zadowoleni, wychodząc z sali mówią: ,, Teraz to chcielibyśmy więcej lekcji z języka...”
Można więc śmiało stwierdzić, że zarówno dzieci jak i nauczyciele są bardzo zadowoleni z powstania pracowni, którą możemy się pochwalić jako jedna z nielicznych szkół w rejonie.
Magdalena Brzóska
Mistrzostwa Powiatu w Koszykówkę
Dziewczęta z gimnazjum na co dzień trenujące pod okiem trenera Pana Andrzeja Łysika wyjechały na Mistrzostwa Powiatu w Koszykówkę. Były to pierwsze zawody dziewcząt w tej dyscyplinie i niestety nie udało się. Zabrakło skuteczności w rzutach, które na pewno będą doskonalić na treningach.
Skład drużyny: Agnieszka Gołęboiewska, Weronika Ratajczak, Anna Filipkowska, Małgorzata Żuk, Dorota Kuźniarska, Roksana Sobiech, Sylwia Ostrowska, Marlena Pawłowska
Trener: Andrzej Łysik
Opiekun: Justyna Pocierznicka
Zamieszanie w Krainie bajek
4 marca odwiedzili dzieci z przedszkola aktorzy teatru,, Magik'' z Białegostoku z przedstawieniem pt. ,, Zamieszanie w Krainie bajek''. Przy wspólnej zabawie podczas spektaklu dzieci mogły wykazać się znajomością popularnych bajek.
Grażyna Ławicka
Przedszkolaki dokarmiają ptaki
Dzieci z przedszkola włączyły się do akcji „Dokarmiamy ptaki” zorganizowanej przez GLPK.W ramach akcji otrzymały karmniki i karmę dla ptaków. Prowadzone były również dzienniki obserwacji, w których zapisywano spostrzeżenia dzieci dotyczące przylatujących do karmników skrzydlatych gości. Obserwacje w dziennikach zawierały także wiele ciekawych rysunków wykonanych przez dzieci. W podziękowaniu za przeprowadzoną akcję dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki o ptakach.
Anna Szczęsna
Laureat z przyrody
Uczeń klasy 6b Adam Kwella został laureatem konkursu przedmiotowego z przyrody ph. "Z przyroda na ty".
Jako laureat zostaje zwolniony z pisania sprawdzianu szóstoklasisty i otrzymuje maksymalną ilość punktów czyli 40.
Serdecznie Gratulujemy.
Barbara Beszczyńska - nauczyciel przyrody
Bal karnawałowy w Zerówce
W okresie karnawałowym dzieci 5-6 letnie bawiły się na balu przebierańców. Zabawie towarzyszyły liczne konkursy z nagrodami. Na balu nie zabrakło też słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Maria Jankowska
Bal u przedszkolaków
Przed rozpoczęciem ferii zimowych odbył się w przedszkolu bal karnawałowy dla dzieci. Tego dnia królowały piękne stroje wróżek, czarodziejek, kowbojów, rycerzy i wielu innych postaci bajkowych. Wybrano króla i królową balu, którzy w przepięknych koronach musieli wspólnie zatańczyć. Ten dzień był pełen emocji i wrażeń, dzieci brały udział w wielu konkursach i wspaniale bawiły się ze swoimi wychowawczyniami przy dźwiękach dziecięcych piosenek.
Anna Szczęsna
XIV Ogólnopolski Konkurs Logopedyczny
Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola Gminnego w Górznie wzięli udział w XIV Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym „Łamańce językowe w ulubionym wierszu Juliana Tuwima”. Łącznie w konkursie wzięło udział 62 uczniów. Za wykonane prace uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Celem konkursu było:
logopeda
Kinga Aleksandrowicz
Wycieczka Vb do Działdowa
W pierwszy tydzień ferii, 5 lutego 2014 roku uczniowie klasy Vb oraz kilkoro uczniów z innych klas wybrali się na wycieczkę do Działdowa. Pierwszym celem było lodowisku. Pomimo, że nie wszyscy byli wprawnymi łyżwiarzami, szybko opanowali technikę jeżdżenia, nie zrażając się licznymi upadkami.
Kolejnym punktem wycieczki było interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. W sali kinowej wyświetlony został film mówiący o trudach codzienności ludzi żyjących w średniowieczu. Pierwszym zadaniem uczniów było odnalezienie ukrytych w pomieszczeniu muzeum, karteczek z informacjami o życiu ludzi średniowiecznych. Nabytą wiedzę uczniowie wykorzystali w warsztatach. Podzieleni na grupy wykonywali zadania, przygotowane przez pracowników muzeum. Były to: wykonanie zbroi, wykonanie karty z księgi przy użyciu gęsiego pióra, ułożenie puzzli z wiedzy o maszynach oblężniczych, rozwiązanie krzyżówki oraz wypisanie zalet i wad życia ludzi w średniowieczu.
W przerwie czekała na nich gorąca herbata i ciastka.
Na koniec wysłuchali legendy o "dobrej pani z działdowskiego zamku", a zaraz potem nastąpiło podsumowanie pracy w warsztatach. Grupa, która zdobyła najwięcej punktów otrzymała upominki, a wszyscy pozostali gadżety upamiętniające pobyt w muzeum.
Wyrażając wdzięczność za ciekawą lekcję historii, uczniowie złożyli podziękowanie dla muzeum, na którym widniał herb naszego miasta oraz zdjęcie szkoły.
Zaproszono ich jeszcze do obejrzenia ekspozycji muzealnych, które w dużej mierze oparte są na technice 3D.
Utrudzeni kilkugodzinnymi zajęciami, udali się do pizzerii na gorący posiłek, by potem w świetnych humorach i pełni wrażeń udać się w podróż powrotną.
organizator wycieczki Barbara Mądra
Laureat z historii
W dniu 28 stycznia 2014 r. uczeń naszego gimnazjum, Sebastian Kamiński z kl. III b, wziął udział w etapie wojewódzkim konkursu przedmiotowego z historii. Otrzymał tytuł laureata i tym samym zapewnił sobie zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego z historii oraz uzyskał z tej części egzaminu najwyższy wynik.
Agnieszka Stankowska
Teatr w Brodnicy
W dniu 16 stycznia 2014 roku uczniowie klas 4b i 5b szkoły podstawowej wyjechali do Brodnickiego Domu Kultury na spektakl Narodowego Teatru Edukacji , pt.” W krainie mitów”.
Spektakl oparty był na obowiązujących w programie mitach ; „Syzyf”, ”Ikar”, ”Puszka Pandory”, „Nić Ariadny”, „Prometeusz”.
Organizatorem wyjazdu była Pani G. Kinicka. Bardzo dziękujemy rodzicom za pokrycie kosztów wstępu a szkole za przewóz.
K.Aleksandrowicz
Klasa 2b prosi o głosy
Śniadanie Daje Moc - Prosimy o oddanie głosu
"Dziękujemy za każdy głos. Dzięki Waszej życzliwości zwiększa się nasza szansa na uzyskanie dofinansowania do śniadania w II półroczu !!!!!"
Klasa 2b z wychowawcą
Szczegóły akcji: http://www.sniadaniedajemoc.pl/reportaz-z-akcji-szczegoly-sniadanie-daje-moc-partnerstwo-dla-zdrowia.dhtml?repid=614265
Zebrania z rodzicami
Zebranie w przedszkolu
Dnia 22 stycznia 2014 roku o godz. 16:00 w auli Zespołu Szkół w Górznie odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci Przedszkola Gminnego w Górznie
Proponowana tematyka spotkania:
• Prelekcja p. Grażyny Deling z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brodnicy na temat: „Postawy rodziców a zachowanie dzieci”.
• Podsumowanie pracy dydaktyczno – opiekuńczej i wychowawczej w I semestrze 2013/2014.
• Rekrutacja do Przedszkola Gminnego w Górznie na rok 2014/2015.
• Sprawy różne.
Zebranie w szkole podstawowej
Dnia 29 stycznia 2014 r. (środa) o godz. 16:00 odbędą się spotkania z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Górznie.
Rodzice uczniów klas szóstych o godz. 16:00 w auli Zespołu Szkół w Górznie, rodzice uczniów klas 1 – 5 o godz. 16:00 w swoich klasopracowniach.
Proponowana tematyka spotkania rodziców uczniów klas szóstych:
1. Krótka analiza próbnego sprawdzianu
2. Przygotowanie do sprawdzianu właściwego
Zebranie w gimnazjum
Dnia 30 stycznia 2014 r. (czwartek) o godz. 16:00 odbędą się spotkania z rodzicami uczniów Gimnazjum Publicznego.
Po spotkaniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami.
Proponowana tematyka spotkania ogólnego:
1. Prelekcja p. L. Kowalskiej z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brodnicy na temat wyboru szkoły w kolejnym etapie edukacji w ramach Doradztwa Zawodowego.
2. Prezentacja Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy przez zaproszonych gości.
3. Krótka analiza próbnego egzaminu klas III.
4. Przygotowanie do egzaminu właściwego.
III miejsce siatkarek w Mistrzostwach Powiatu
14 stycznia w naszej hali odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego w Piłkę Siatkową Dziewcząt klas Gimnazjum.
Dziewczęta w składzie: Sylwia Ostrowska, Arleta Brzezińska, Jowita Kwas, Martyna Ławicka, Martyna Grzywacz, Małgorzata Żuk, Zuzanna Pawłowska, Dominika Hoppe zajęły III miejsce w zawodach.
Trener: Justyna Pocierznicka
Szkolenie z pierwszej pomocy
Jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny?
Jak udrożnić drogi oddechowe?
Czy poszkodowany oddycha?
Jak prawidłowo zadzwonić na numer alarmowy?
Jak wykonywać uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze?
Jak ułożyć poszkodowanego z zachowanym oddechem?
O tym jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego też, po raz kolejny w naszej szkole przeprowadziliśmy szkolenie z pierwszej pomocy tym razem dla uczniów I-II klas gimnazjalnych I IV-VI szkoły podstawowej. Było to szkolenie przypominające w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" w którym to nasza szkoła uczestniczy od 2007 roku.
Na te wszystkie pytania zamieszczone powyżej uczniowie Zespołu Szkół w Górznie uzyskali odpowiedzi na szkoleniu w dniu 19 grudnia , które prowadził ratownik medyczny Szymon Czaplewski i nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa Justyna Pocierznicka.
Podczas prezentacji i pokazów prowadzących uczniowie: obserwowali, odgrywali scenki oraz ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Wykonywali również uciśnięcia klatki piersiowej i oddechy ratownicze na fantomach, które szkoła otrzymała od WOŚP.
Kolejny raz nasza młodzież bardzo zaangażowała się w taką akcję. Chętnie współpracowała i ćwiczyła na manekinach, zadawała mnóstwo pytań a My jako prowadzący czujemy satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
Justyna Pocierznicka
Dni wolne od zajęć
Dni wolne od zajęć:
• Przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia 2013 r. (poniedziałek) do 01 stycznia 2014 r. (środa)
• 6 stycznia 2014 r. (poniedziałek) Święto Trzech Króli- dzień wolny od zajęc
• Ferie zimowe od 3 do 16 lutego 2013 r.
Spotkanie opłatkowe w przedszkolu
20 grudnia 2013 r. w Przedszkolu Gminnym w Górznie odbyło się spotkanie wigilijne.
Uroczystość rozpoczęła się wspólną zabawą w kole, w rytmie piosenek o tematyce świątecznej. Następnie wszyscy odśpiewali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i podzielili się opłatkiem życząc sobie Wesołych Świąt. Najmilszego gościa przedszkolaki przywołały wesołymi okrzykami i rymowankami. Kiedy wreszcie przybył zapanowała wielka radość.
Dzieci przywitały Mikołaja, a potem kolejne grupy prezentowały piosenki przygotowane na tę okazję. Nie odbyło się też bez sesji zdjęciowej z udziałem gościa. Kolejnym punktem uroczystości było obdarowanie dzieci drobnymi upominkami oraz prezentami dla poszczególnych grup.
Po pożegnaniu gościa dzieci udały się do sali pięknie udekorowanej białymi obrusami i świątecznymi stroikami na wspólny świąteczny posiłek przy blasku świec. Następnie testowały nowe zabawki. Ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich przedszkolnych dzieci.
Ćwiczenia ze stepami
Uczennica klasy trzeciej gimnazjum Anna Filipkowska pasjonuje się ćwiczeniami przy muzyce. W ostatnim czasie poprowadziła zajęcia dla dziewcząt z klas I, II i III gimnazjum. Dziewczęta chętnie uczestniczą w zajęciach przy muzyce, które, wzmacniają mięśnie całego ciała.
Mam nadzieję, że do takiej formy rekreacji dołączą również chłopcy ze szkoły, którzy utwierdza się, że intensywny trening na stepach przy muzyce jest strasznie wyczerpujący, a nie jak twierdzą zwykłymi podskokami przy muzyce. Wyzwaniem dla nich niech będzie uczestnictwo w takich ćwiczeniach od początku do końca:):)
Dziewczęta podziękowały Ani za wspólną zabawę robiąc pamiątkowe zdjęcia:):)
J.Pocierznicka
Wesołe kanapki
Codziennie w przedszkolu dzieci mają możliwość zjadania zdrowych i kolorowych kanapek przygotowywanych przez naszą panią kucharkę, dlatego też same postanowiły samodzielnie wykonać zdrowe "wesołe kanapki", które następnie ze smakiem zjadły.
Zawody strzeleckie
KOMUNIKAT Z ZAWODÓW W STRZELECTWIE SPORTOWYM KPN-20
rozegranych dnia 14-12-2013 r.na strzelnicy OSP GÓRZNO
zorganizowanych przez Urząd Gminy w Górznie oraz OSP Górzno
Zawody przeprowadziła komisja sędziowska w składzie:
Kazimierz Hurtak - sędzia kl.III PZSS, Paweł Kubicz, Benedykt Wojciechowski, Jacek Kwas, Stanisław Kosakowski,Piotr Jagusz, Mariusz Zabłocki, Sławomir Żochowski
Konkurencja:
- karabin pneumatyczny,
- odległość 10 m,
- postawa stojąc z wolnej ręki,
- 3 strzały próbne,
- 20 ocenianych do 5 tarcz
Do punktacji zespołowej zaliczano najlepsze wyniki zgłoszonej drużyny.
SZKOŁY GIMNAZJALNE.
Indywidualnie - dziewczęta:
I – Filipkowska Anna – OSP Gimn. Górzno z wynikiem 164 pkt.
II – Tybuszewska Klaudia – Gimn. Jabłonowo z wynikiem 164 pkt
III - Cywińska Dagmara - Gimn. Nr 1 Brodnica z wynikiem 155 pkt
Indywidualnie – Chłopcy
I – Czaplewski Dawid – OSP Gimnazjum Górzno – z wynikiem 168 pkt.
II – Czaja Grzegorz – OSP Gimnazjum Górzno - z wynikiem 160 pkt.
III – Kowalik Patryk – Gimnazjum Jabłonowo Pom. – z wynikiem 159 pkt.
DRUŻYNOWO GIMNAZJA
I -Gimnazjum /OSP Górzno II -477 pkt
Filipkowska Anna
Zabłotna Zofia
Kalczyński Michał
II – Gimnazjum /OSP Górzno I – 476 pkt.
Czaplewski Dawid
Szamot Bartłomiej
Czaja Grzegorz
III -Gimnazjum Jabłonowo
Kowalik Patryk
Szymecki Krzysztof
Chyża Dawid
I Mikołajkowy Turniej Siatkówki
W dniu 10 grudnia w naszej hali odbył się I Mikołajkowy Turniej Siatkówki dla dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Górznie. Nauczycielka wychowania fizycznego Justyna Pocierznicka zaprosiła na mini turniej drużyny z: Bobrowa, Gołkowa, Liceum Katolickiego w Górznie oraz szkolną drużynę z Górzna. Dziewczęta rozegrały turniej systemem każdy z każdym, przy czym drużyna dziewcząt z Liceum brała udział w turnieju gościnnie i nie była brana do klasyfikacji.
Zawody otworzył Dyrektor Zespołu Szkół Pan Jarosław Kurzentkowski, który życzył wszystkim zawodniczkom super zabawy.
Sędziami na turnieju była Pani Małgorzata Stańko oraz Pan Rober Sargalski. Opiekę medyczną sprawował Pan Szymon Czaplewski. Uczennice: Lidia Florkiewicz, Natalia Malanowska,Kamila Budzichowska oraz uczeń Jakub Bieńkowski czuwali nad poprawnym przebiegiem spotkań przy stolikach sędziowskich
Wyniki:
I m-ce - Niepubliczne Gimnazjum w Gołkowie z opiekunem Panem Dawidem Gmińskim
II m-ce - Gimnazjum w Górznie z opiekunką Panią Justyną Pocierznicką
III m-ce Gimnazjum w Bobrowie z opiekunem Panem Piotrem Nadolskim
gościnnie wystąpiły dziewczęta z Liceum Katolickiego z opiekunką Panią Małgorzatą Stańko
W trakcie turnieju wszyscy otrzymali słodki poczęstunek, który zasponsorowała Spółdzielnia Uczniowska "Precelek" działająca w naszej szkole.
Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Bartkowskiej za pomoc przy organizacji turnieju.
Skład drużyny z Górzna: Sylwia Ostrowska, Arleta Brzezińska, Jowita Kwas, Małgorzata Żuk, Zuzanna Pawłowska, Dominika Hoppe, Martyna Grzywacz, Martyna Ławicka
trener: Justyna Pocierznicka
Bezpiecznie zimą
17 grudnia policjant z Komendy Policji w Górznie Pan Dariusz Czachowski uczestniczył w spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół w Górznie. Celem pogadanki było uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie niosą ze sobą beztroskie zabawy zimowe oraz zwrócił uwagę na ich bezpieczeństwo. Prowadzący spotkanie przypominał uczniom podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać w drodze do szkoły i podczas zabaw na podwórku, szczególnie w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych.
XVI Gminny Przegląd Piosenki
27 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się XVI Gminny Przegląd Piosenki Szkolnej. W konkursie udział wzięło 26 uczestników z gminy Górzno. Młodzi wykonawcy podzieleni na trzy kategorie wiekowe ( kl. I-III, kl. IV – VI oraz gimnazjaliści) zaprezentowali swoje możliwości wokalne przed czteroosobowym jury (paniami: Danucie Pikulskiej, Jolancie Czepek i Liliannie Sobieskiej oraz panem Pawłem Piotrowskim). W trakcie przeglądu, poza konkursem, zaprezentowała się publiczności pięcioletnia Julia Różańska z Samina. Julia zainspirowana zeszłorocznymi występami innych uczestników sama wyraziła chęć wystąpienie na scenie.
Jury po wysłuchaniu wszystkich wykonawców nagrodziło następujące osoby:
Kl. I – III
I miejsce Trędowicz Sylwia – SP Gołkowo
II miejsce Jurzyk Karol – SP Górzno
III miejsce Szczęsna Julia – SP Górzno
Kl. IV – VI
I miejsce Łubińska Oliwia – SP Górzno
II miejsce Sugalska Anna – SP Gołkowo
III miejsce Banz Ewelina – SP Górzno
Wyróżnienie
Głuszek Zuzanna – SP Miesiączkowo
Gimnazjum
I miejsce Szachta Sandra – Gimnazjum Gołkowo
II miejsce Ławicka Martyna – Gimnazjum Górzno
III miejsce Jasiewicz Aleksandra – Gimnazjum Gołkowo
Wyróżnienie
Anna Golau - Gimnazjum Górzno
informacja ze strony: www.gorzno.pl
Mikołajki gminne
W dniu 6.12.2013 r. w Hali Sportowej w naszej szkole odbyły się XV Gminne Mikołajki dla dzieci z terenu Gminy Górzno.
Na spotkanie z Mikołajem przybyły dzieci w wieku od 1 do 4 lat z terenu gminy, przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół
w Górznie. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali piękny program artystyczny, transparenty, wesołe pląsy i piosenki. Uczniowie Zespołu Szkół brali również udział w konkursie na najbardziej "mikołajkową klasę". Po występach przybył Mikołaj, który wręczył wszystkim dzieciom świąteczne upominki.
Sponsorzy:
Urząd Gminy w Górznie, Zespół Szkół w Górznie,
Parafia w Górznie, Akcja Katolicka,
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie
Samorząd Mieszkańców Miasta Górzno
III m-ce na Mistrzostwach Powiatu w Piłkę Nożną
Uczniowie klas V z naszej szkoły po wygranym meczu gminnym z Gołkowem wyjechali 5 grudnia na Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego do Bobrowa. Do zawodów zgłosiło się 7 drużyn z całego Powiatu. Podzielono wszystkich na dwie tabele.
W pierwszej znaleźliśmy się my wraz ze SP nr 7 Brodnica, SP Świedziebnia i SP 2 Brodnica. Druga grupa to SP Drużyny, SP Osiek, SP Gortatowo. W grupach rozegraliśmy mecze systemem „każdy z każdym”.
Wyniki naszej grupy:
SP 7-SP Świedziebnia- 2:0
SP Górzno- SP 2 B-ca – 1:0
SP 2 B-ca- SP Świedziebnia- 2:0
SP 7 B-ca – SP Górzno 1:0
SP Górzno- SP Świedziebnia 0:0
SP 2 B-ca – SP 7 B-ca – 0:0
Z grupy wyszliśmy z II miejsca i w finale walczyliśmy z drużyna z II miejsca z drugiej grupy –SP Gortatowem wygrywając mecz 1:0 i tym samym zajęliśmy III miejsce w Mistrzostwach Powiatu.
Skład drużyny zwycięskiej: Jakub Ochocki ( kapitan), Dawid Spalding, Jędrzej Kubećka, Miłosz Aleksandrowicz, Bartosz Drozdowski, Maciej Bółkowski, Kamil Trzepałkowski
Opiekun: Justyna Pocierznicka
Zapobiegajmy pożarom etap gminny
Komisja w składzie:
1.Urszula Reklin- podinspektor ds. oświaty
2.Jacek Kwas –przedstawiciel OSP w Górznie
wybrała po 5 prac plastycznych z każdego etapu edukacyjnego szkół z terenu Gminy Górzno celem przesłania najładniejszych prac uczniów do Zarządu Powiatowego OSP w Brodnicy na konkurs powiatowy.
Spośród prac uczniów z Zespołu Szkół w Górznie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gołkowie wybrano prace następujących uczniów :
1.Przedszkola – „O” Gołkowo:
-Paweł Mijakowski
-Zuzanna Stawicka
-Wiktoria Lewandowska
-Patrycja Majkowska
-Maria Śmigiecka
2.I etap edukacyjny Szkoły Podstawowej:
-Natalia Kwas- SP Górzno (kl.Ia)
-Bartosz Ostrowski-SP Górzno (kl.IIb)
-Nikola Marciniak SP Górzno (kl.Ia)
-Sebastian Kolk SP Górzno (kl.IIa)
-Patryk Jankowski SP Gołkowo (kl.III)
3.II etap edukacyjny Szkoły Podstawowej:
-Dagmara Giziewska- SP Górzno (kl.IV)
-Kamil Florkiewicz –SP Górzno (kl.IV(
-Zuzanna Niedbalska –SP Górzno(kl.IV)
-Natalia Kwas –SP Górzno(kl.IV)
-Paweł Ruciński –SP Górzno(kl.IV)
4.Gimnazjum :
-Marta Marchlewicz –Publiczne Gimnazjum w Górznie (Kl.I b)
informacja ze strony: www.gorzno.pl
Wygrana gimnazajalistów
Uczniowie klas gimnazjalnych rozegrali gminny mecz w halową piłkę nożną w czwartek 5 grudnia. Zawodnicy z naszej szkoły bez problemu pokonali przeciwników z Gołkowa wygrywając mecz 7:2 . Kolejnym etapem będą zawody powiatowe .
Skład zwycięskiej drużyny: Jakub Bojanowski, Dawid Czapiewski, Robert Stańko, Patryk Górzyński, Bartosz Zamkowski, Kamil Jagielski, Karol Borsiak, Robert Grabowski, Grzegorz Czaja
Opiekun Małgorzata Stańko
Tuwimowo w przedszkolu
28 listopada odbył się w przedszkolu przegląd twórczości Juliana Tuwima pod hasłem „Tuwimowo – wierszykowo”. Dzieci zaprezentowały grupowo oraz indywidualnie wiele wierszy J. Tuwima. Grupa „Pieski” przedstawiła scenkę z wykorzystaniem utworu „Rzepka”, kolejna grupa „Wiewiórki” zaśpiewała „Murzynka Bambo”, najmłodsze przedszkolaki „Krasnoludki” recytowały utwór „Okulary” Niektóre dzieci wystąpiły samodzielnie recytując wybrane wiersze przed całą społecznością przedszkolną. Na koniec przedszkolaki wspólnie uczestniczyły w zabawie z wykorzystaniem wiersza „”Lokomotywa”. Dzieci za swoje występy otrzymały słodycze i dyplomy.
Zbiórka darów PCK
Zbiórka darów na "CZERWONOKRZYSKĄ GWIAZDKĘ 2013".
Zakończyła się przeprowadzona przez Szkolne Koło PCK dwutygodniowa akcja zbiórki darów na rzecz potrzebujących rodzin z naszego powiatu.
Nigdy nie zawiedliśmy się na naszych szkolnych darczyńcach, a akcja miała miejsce już siódmy raz.
Dobre serca uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły przeliczyliśmy na kilogramy i wyszedł bardzo dobry wynik. W tym roku zebraliśmy 98 kg (!!!) artykułów spożywczych oraz 7 kg przyborów szkolnych i zabawek.
Każdego uczestnika tego charytatywnego dzieła obdarowaliśmy symbolicznym serduszkiem - naklejką.
Dary zostały przekazane do Zarządu Rejonowego PCK w Brodnicy, gdzie zostaną rozdzielone i przekazane 14 grudnia w czasie "Spotkania Wigilijnego - Brodnica 2013" najuboższym rodzinom z powiatu. Z naszej szkoły weźmie w nim udział 10 rodzin.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły akcję.
Dziękuję Wolontariuszom PCK za przeprowadzenie zbiórki.
Imienna lista darczyńców (74 osoby) została wywieszona na szkolną gazetkę PCK.
(opiekun SK PCK B.Mądra)
Spotkanie przedszkolaków z pielęgniarką
"Dbam o zdrowie" - taka tematyka realizowana była w listopadzie. W ramach realizowanego tematu kompleksowego dzieci zaprosiły do przedszkola panią pielęgniarkę, która przypomniała o podstawowych zasadach dbania o higienę osobistą oraz zdrowym odżywianiu i ruchu na świeżym powietrzu.
Andrzejki w przedszkolu
29 listopada dzieci skandowały „Święty Andrzeju daj znać, co się ze mną będzie dziać”. Tego dnia obchodziliśmy Andrzejki, dzieci brały aktywnie udział w wielu zorganizowanych wróżbach, min. ustawianiu kapci od okna do drzwi wyjściowych, odkrywaniu miseczek i odczytywaniu swojego pierwszego zawodu lub dalszej przyszłości.
Andrzejki w Zerówce
28 listopada 2013 r grupa Pingwinków bawiła się na zabawie andrzejkowej. Były wróżby, tańce, konkursy. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek.
(M. Janowska)
Dzień pluszowego misia
26 listopada odbył się w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia, już rano dzieci otrzymały pierwsze zadanie, które polegało na pokolorowaniu głowy misia tworzącej nakrycie głowy dla dzieci, odbyła się również prezentacja przyniesionych przez dzieci misiów. Dzieci poznały historię pluszowego misia, bawiły się przy muzyce i śpiewały piosenki o misiach . Odbyły się również konkursy, np. „niedźwiedzie łapy”, quiz wiedzy o misiach, a także
"słodkie co nieco" czyli zjadanie słodkich domowych ciasteczek w kształcie misia moczonych w odrobinie miodku. Na koniec każde dziecko otrzymało certyfikat zgromadzenia pluszowych misiów o przynależności do sympatyków pluszowego misia.
Dzieci Tuwimowi
W dniu 25 listopada 2013 roku w Zespole Szkół w Górznie z udziałem zaproszonych gości miał miejsce poranek „ Dzieci Tuwimowi”. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież klas 1-6 szkoły podstawowej oraz klasa „0”.
Najpierw wysłuchaliśmy „Wspomnień „ J. Tuwima w wykonaniu Martyny Ławickiej i Pana Piotra Skarżyńskiego. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, pt.”Życie i twórczość Juliana Tuwima „ przygotowaną przez Panią Kingę Aleksandrowicz i uczennicę Olę Sznajder.
Wszyscy uczniowie klasy 4b , kilkoro uczniów z kl.4a , 5b oraz 1 b gimnazjum wyjechali do Tuwimowa –Wierszykowa , gdzie widzowie mogli podziwiać twórczość J. Tuwima a w szczególności znane i lubiane wiersze dla dzieci;
‘Lokomotywę”, „Pana Hilarego”, „Dyzio Marzyciela”, „Dwa Michały” , „ O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” , \Murzynka Bambo”oraz „Tralalińskich”.
Występ uświetniła piosenka , pt.”Fantazja” w wykonaniu Julki Skarżyńskiej i świetna scenografia Pani Kingi Aleksandrowicz.
Można było podziwiać kilkadziesiąt prac plastycznych na motywach utworów J. Tuwima a wykonanych przez najmłodsze dzieci z naszego przedszkola i klasy o-3 szkoły podstawowej w ramach XIV Ogólnopolskiego Konkursu Logopedycznego.
Poranek przygotowała Pani Grażyna Kinicka. Jeszcze tego samego dnia występ obejrzały Przedszkolaki.
W szkolnej bibliotece można oglądać wystawę dzieł Juliana Tuwima, przygotowaną przez Panią Annę Mówińską.
Statuetka Serce za Serce
22 listopada 2013 r. w Brodnickim Domu Kultury odbyła się gala z okazji 55-lecia powstania Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Wzięli w niej udział uczniowie naszego zespołu szkół, którzy odebrali nagrody w konkursach:
- plastycznym "Żyj Zdrowo - Pomagasz Sercu", IV miejsce - Eliza Jasińska (grupa 3-5 latków), II miejsce -Amelia Wiśniewska (grupa 6- latków), IV miejsce - Weronika Żbikowska (grupa 6- latków).
- krzyżówkowym "Kochaj Swoje Serce", Daria Bartnicka kl. Ia gimnazjum.
Uczennice otrzymały wartościowe nagrody książkowe. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!
Na tejże gali ponadto, została wręczona Zespołowi Szkół w Górznie Statuetka Polskiego Czerwonego Krzyża "SERCE ZA SERCE". Na akcie nadania statuetki widnieje napis: "Za wieloletnie wspieranie i organizację akcji charytatywnych oraz popularyzację idei czerwonokrzyskich w środowisku szkolnym i lokalnym". Jesteśmy bardzo dumni z tego wyróżnienia. Cieszymy się, że WIELKICH SERC w naszej szkole nie brakuje. Przekonujemy się o tym co roku, zbierając dary na "Czerwonokrzyską Gwiazdkę". Dziękujemy!
(opiekun SK PCK Barbara Mądra)
Wygrany mecz z Gołkowem
Uczniowie klas 5 i młodsi rozegrali gminny mecz w halową piłkę nożną w piątek 22 listopada. Zawodnicy z naszej szkoły bez problemu pokonali przeciwników z Gołkowa wygrywając mecz 11:0. Kolejnym etapem będą zawody w Bobrowie o Mistrzostwo Powiatu w dniu 5 grudnia.
Skład drużyny: Jakub Ochocki, Jędrzej Kubećka, Miłosz Aleksandrowicz, Kamil Trzepałkowski, Bartosz Drozdowski, Maciej Bółkowski, Szymon Bółkowski
opiekun: Justyna Pocierznicka
Olimpiada PCK
W sobotę, tj. 16.11.2013 r. w Brodnicy odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK. Naszą szkołę reprezentowali wyłonieni w etapie szkolnym uczniowie gimnazjum: Agnieszka Gołębiewska z klasy IIa, Martyna Ławicka z klasy IIIb oraz Rafał Grotkowski z klasy IIb. Konkurs składał się z 30 zadań zamkniętych, które zawierały treści biologiczne oraz podstawowe wiadomości o ruchu czerwonokrzyskim.
Nie udało nam się zdobyć wyróżnienia, ale ogarnęło nas bojowe nastawienie, że za rok pójdzie lepiej!
(opiekun SK PCK B. Mądra)
Wygrany Mini Turniej im. Piotra Hogi
Zawodnicy z naszej szkoły wygrali Mini Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Piotra Hogi w Brodnicy. W turnieju wystartowały 3 drużyny. Mecz z Radoszkami nasi piłkarze wygrali 2:0, kolejny zremisowali ze Świerczynami 0:0.
Skład drużyny: Łukasz Malanowski - kapitan, Bartosz Luda, Dawid Spalding, Jakub Ochocki, Paweł Ochocki, Jakub Brzeziński, Jędrzej Kubećka, Sebastian Kalisz, Maciej Bółkowski, Łukasz Żbikowski, Łukasz Kiełczyński
Trener: Małgorzata Stańko
Przyznano tez indywidualną nagrodę dla Najlepszego Strzelca Turnieju - został nim Łukasz Malanowski.
Serdecznie Gratulujemy !!!!
Apel Święto Niepodległości
W dniu 12 listopada w naszej szkole odbył się apel okolicznościowy z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę . Uczniowie klasy III b pod kierunkiem wychowawczyni – Agnieszki Stankowskiej przypomnieli wszystkim ważne daty i wydarzenia z dziejów Polski. Patriotyczne piosenki śpiewał chór szkolny, któremu przygrywał na gitarze Pan Piotr Skarżyński.
Wieczornica Patriotyczna
W dniu 11 listopada Harcerze z 1DH w Górznie oraz mieszkańcy miasta, młodzież szkolna i szkolny chór spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury by wspólnie uczcić Święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Odczytano wspólnie wiersze polskich poetów oraz wspólnie ze zgromadzona ludnością odśpiewano patriotyczne i harcerskie pieśni przy akompaniamencie gitary. Cała uroczystość przebiegała w harcerskiej atmosferze przy blasku ogniska.
Informację oraz zdjęcia na stronę otrzymaliśmy dzięki uprzejmości 1 Drużyny Harcerskiej z Górzna, za co bardzo dziękujemy:):)
Porządkowanie cmentarza
Członkowie Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami wzięli udział w akcji porządkowania grobów na górznieńskim cmentarzu
Śniadanie daje moc w 2b
DRUGA B ZDROWYM ŚNIADANIEM DZIELI SIĘ.......!!!!
Oto filmik z naszej akcji: http://www.youtube.com/watch?v=QQXMhKlvrmc
Klasa II b ze Szkoły Podstawowej w Górznie z zaangażowaniem przystąpiła po raz drugi do akcji. Dzieci od pierwszej klasy jedzą w szkole śniadanie, ponieważ doskonale wiedzą, że dzień bez śniadania to dzień stracony. Jednakże dzisiejsze śniadanie było wyjątkowe, ponieważ wykonane przez uczniów i bardzo, bardzo urozmaicone. Rodzice na prośbę wychowawcy zaopatrzyli swoje pociechy w mnóstwo różnorodnych zdrowych produktów. W czasie wykonywania ŚNIADANIA drugoklasistów wspierały mamy, babcia oraz wychowawczyni. Pani Kinga Aleksandrowicz była reporterką i starała się uwieczniać na zdjęciach i filmikach wyczyny drugoklasistów, a wcale to nie było takie łatwe. Owocowe szaszłyki, myszki, łódki jajeczno serowe lub szynkowe, bananowe delfiny, winogronowe jeże, pomidorowe i jabłkowe grzybki, marchewkowe i jabłkowe wyspy oraz przeróżne kanapki zapełniały półmiski. Każdy wykazywał się niebywałą pomysłowością i zaradnością. Była zdrowa woda, mleko i kompoty domowej roboty. W przerwę śniadaniową drugoklasiści z wychowawczynią i rodzicami przygotowali na holu szwedzki stół, na którym znalazły się kanapki i różne smakołyki dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Akcja udała się, na koniec przerwy zostały puste półmiski, był to znak, że jedzenie smakowało.
Zapachy rozchodziły się po całej szkole. Było super!!! ( U. Borowska )
Manewry Patriotyczne
W noc z 8 na 9 listopada odbyły się już V nocne manewry patriotyczne w Brodnicy. W zajęciach brało udział aż 18 drużyn z całego powiatu. Nasze gimnazjum, jak zwykle, reprezentowała duża grupa uczniów. Impreza ciszy się sporym powodzeniem. Wszystkie drużyny spotkały się o godzinie 18.00 na rynku brodnickim. Tam wszyscy uczestnicy odśpiewali wspólnie hymn oraz minutą ciszy upamiętnili poległych za ojczyznę. Następnie odbyło się losowanie tras i wszyscy wyruszyliśmy w teren. Mieliśmy do zaliczenia 14 zadań. Pierwszy był turniej strzelecki, gdzie Jakub Komosiński z kl. III b został zwycięzcą. Jako szkoła zajęliśmy miejsce trzecie. W kolejnych punktach musieliśmy się wykazać znajomością historii z okresu rozbiorów i dwudziestolecia międzywojennego oraz brodnickich tradycji patriotycznych. Do nietypowych konkurencji, w tym roku, należał quiz z zakresu ekonomii oraz krzyżówka matematyczna, a także szatkowanie i ugniatanie kapusty. Najwięcej emocji wywołało odczytanie wiadomości nadawanej alfabetem Morse`a. W czasie marszu byliśmy częstowani gorącą herbatą, ciastem, chlebem ze smalcem oraz bigosem. Mimo zimna i gęstej mgły zabawa była przednia.
Przygotowanie do wieczornicy
Klasa 2 b wraz z wychowawcą przygotowywała kotyliony i kwiaty na wieczornicę z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości Polski.
Otrzęsiny w gimnazjum
Pod koniec października uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet młodzieży Gimnazjum Publicznego w Górznie,
a następnie świetnie bawili sie na dyskotece. Mamy nadzieję, że nauka w gimnazjum przyniesie im wiele satysfakcji.
Dzień postaci z bajek w przedszkolu
W dniu 5 XI w Gminnym Przedszkolu w Górznie przeżywaliśmy wspólnie Dzień Postaci z Bajek. Rano dzieci kolorowały wybrane przez siebie baśniowe postacie za co otrzymywały słodycze. Właściwą uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym powitaniem i wręczyliśmy pamiątkowe naklejki, następnie dzieci brały udział we wspólnych konkursach i pląsach. Jako pierwszy odbył się konkurs w którym przebrane dzieci prezentowały postacie z bajek (Myszka Minni, Ninja, myszka z bajki o Kopciuszku), zadaniem dzieci było odgadniecie z jakiej baśni przybyły. W kolejnym konkursie dzieci wyjmowały z magicznego pudła pluszaki i odgadywały z jakich pochodzą bajek, za co były nagradzane brawami. W następnym konkursie dzieci musiały złożyć z elementów bajkową postać w jedną całość. Zabawę uświetnił też pluszowy Kubuś Puchatek , który opowiadał o swoich przygodach i bawił dzieci piosenką „My jesteśmy krasnoludki”. Zadaniem rycerza w kolejnym zadaniu było przedostać się przez mur utworzony z dzieci i uwolnić ze snu śpiącą królewnę. Wiele radości dostarczył też konkurs „Kopciuszek” , w którym zadaniem dziewczynek z poszczególnych grup było zapełnienie koszyka wybranymi klockami. W innym konkursie dzieci dobierały rekwizyty do postaci. Zabawę zakończyliśmy wspólnym obejrzeniem bajki pt „Clifford” przyniesionej przez dzieci. Wszystkie dzieci miały również okazję wysłuchać niektórych bajek czytanych przez nauczycielki w grupach. To był naprawdę niezwykły dzień !!!
Owocowe szaszłyki u Krasnali
Przedszkolacy z grupy „Krasnale” przeżyli niezwykłą przygodę bawiąc się w kucharzy promujących zdrową żywność. Daniem głównym były owocowe szaszłyki , które wyglądały apetycznie i smakowały wybornie.
Wycieczka klas 2 do lasu
24 października udaliśmy się do lasu. Naszym przewodnikiem był pan leśniczy Piotr Kwiatkowski. Poprowadził nas ścieżkami rezerwatu „Szumny Zdrój”. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o lesie. Uczyliśmy się rozróżniać gatunki drzew. W naturalnym środowisku poznaliśmy warstwy lasu. Słuchaliśmy odgłosów lasu. Odciskaliśmy korę różnych drzew. Było ciekawie, wesoło i niesamowicie. To była niezwykła lekcja na łonie natury. Na pewno wiele więcej zostanie w naszej pamięci, aniżeli uczylibyśmy się z najpiękniejszych książek.
Ludziki żołędziowe u Krasnali
Korzystając z uroków Złotej Jesieni bawiliśmy się materiałem przyrodniczym który dostarczył pan leśniczy. Udało się wykonać wspaniałe żołędziowe ludziki, których wykonanie sprawiło „Krasnalom” dużo radości i wspaniałej zabawy.
Spotkanie z leśniczym w przedszkolu
W dniu 22.10 2013 r w Przedszkolu Gminnym w Górznie odbyło się spotkanie z panem podleśniczym Marcinem Szewczukiem. Dzieci mogły dowiedzieć się o zimowych zwyczajach zwierząt zamieszkujących polskie lasy, o których w ciekawy i przystępny sposób opowiadał zaproszony gość .
Oto kilka zdjęć ilustrujących spotkanie:….
Wycieczka do Unifreeze
17 października pojechaliśmy do chłodni UNIFREEZE w Miesiączkowie. Pani Bożena Ostrowska -mama Bartka oprowadziła nas po zakładzie i pokazała drogę warzyw od chwili skupu do mrożonki. Poznaliśmy ciężką i trudną pracę przy obróbce warzyw. W pomieszczeniach panuje niska temperatura, pracownicy muszą być odpowiednio ubrani . Ich praca jest trudna, ale dbają oni o to, byśmy zimą mogli jeść owoce i warzywa. Cieszymy się, że produkty UNIFREEZE trafiają do wielu państw na całym świecie.
Konkurs Aquafresh u przedszkolaków
Podsumowanie konkursu plastycznego związanego z realizowanym programem profolaktycznym "Aquafresh". Dzieci z grupy "Pieski" wykonywały książeczkę pt. "Myj ząbki" .
I miejsce zajęli Maciej Zulewski ,Jakub Roszczyk.
II miejsce Karolina Kowalska, Franek Lisiński , Eliza Jasińska, Wiktor Spalding ,
III miejsce Mateusz Wisniewski , Paulina Kowalska, Jakub Siuda, Hubert Wierzbicki.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki oraz koszyczek dla "Wróżki zębuszki".
Wspólnie pobiliśmy rekord
Program Edukacyjny „ Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarł do wielu szkół w Polsce. W 2007 roku nauczycielki z Zespołu Szkół w Górznie: Justyna Pocierznicka i Jolanta Guentzel na ogólnopolskim szkoleniu organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zdobyły wiedzę i umiejętności przydatne do udzielania szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej. Nauczycielki co roku przeszkalają najmłodszych uczniów z klas I-III.
Dzięki temu przez 6 lat 475 uczniów dowiedziało się jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi.
A tu możecie zobaczyć filmik z akcji nagrany przez uczniów ze szkolnego koła filmowego
http://www.youtube.com/watch?v=TlHtJCnwTLo&feature=youtu.be
16.10.2013r. w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca uczniowie z Zespołu Szkół w Górznie wraz z prowadzącymi szkolenie oraz z wychowawcami włączyli się do ogólnopolskiej akcji ustanawiania światowego rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcja rozpoczęła się w całym kraju o godzinie 12.00 i polegała na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej ilości fantomów , a co za tym idzie przez jak największą ilość osób.
Uczniowie z Zespołu Szkól w Górznie podchodzili do fantomów i na zmianę wykonywali uciśnięcia i wdechy. A dokładnie 30 uciśnięć i 2 wdechy. Każdy z uczniów wykonał po dwie sesje ratownicze. W sumie 94 osoby na auli Zespołu Szkół w Górznie zdecydowało się tego dnia resuscytować.
Ślubowanie klas pierwszych
W październiku odbyło się Ślubowanie klas pierwszych ze szkoły podstawowej. Przyjęte dzieci, w obecności Dyrekcji Zespołu Szkół w Górznie, zaproszonych gości, rodziców, kolegów i koleżanek ze starszych klas zaprezentowały krótką część artystyczną. Następnie zdały swój pierwszy egzamin i zostały pasowane na uczniów. Z radosnym uśmiechem na twarzach odbierały pamiątkowe dyplomy, wspaniałe prezenty oraz gratulacje. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy pierwszoklasistów.
Święto Szkoły
W Dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej w hali sportowej odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie przedstawili wesołą część artystyczną. Minutą ciszy uczcili również pamięć zmarłych nauczycieli oraz pracowników szkoły. Następnie delegacja dzieci wraz z opiekunem udała się na cmentarz, by zapalić na grobach symboliczne znicze.
Dzień Chłopca w przedszkolu
30 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopca. Dziewczynki śpiewały swoim kolegom piosenki z repertuaru przedszkolnego.
Chłopcy zostali obdarowani upominkami i słodyczami, zakupionymi przez Radę Rodziców oraz laurkami wykonanymi przez koleżanki z grup. Dzieci świetni bawiły się przy muzyce i brały udział w konkursach sprawnościowych.
Biegi po schodach
W dniu 28 września po raz czternasty odbyły się biegi po schodach. Poniżej przedstawiam wyniki biegów:
III klas szkoły podstawowej i młodsi:
I m-ce- Wiktoria Górzyńska / chłopcy - Sebastian Kolk
II m- ce- Julia Kruszewska / chłopcy - Karol Aleksandrowicz
III m-ce- Olga Żbikowska / chłopcy - Paweł Ochocki
IV - VI szkoły podstawowej
I m-ce - Olga Wardowska / chłopcy - Jakub Ochocki
II m-ce - Zelia Magdziak / chłopcy - Bartek Luda
III m-ce - Julia Kwas / chłopcy - Michał Kiełczyński
kategoria open
I m-ce- Marta Aleksandrowicz
II m-ce- Marlena Przybyłowska
III m-ce- Sandra Rucińska
Cyrk Szok
W piątek 27.09.2013 do naszej szkoły przyjechał cyrk Szok. Uczniowie mogli pokazać swoje umiejętności cyrkowe pod okiem fachowców. Było dużo śmiechu i zabawy.
Wycieczka klas trzecich do Rezerwatu
26 IX klasy trzecie zorganizowały wycieczkę do rezerwatu przyrody „Szumny Zdrój”. Ze szkoły udaliśmy się na wzgórze Bocieniec, na którym stoi OEE „Wilga”. Wzgórze jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozlega się przepiękna panorama na jezioro Młyńskie i okoliczne lasy. Stąd zeszliśmy schodami i wąską ścieżką nad jeziorem pomaszerowaliśmy w stronę lasu. Obserwowaliśmy rośliny runa leśnego i podszytu, a w rezerwacie rozpoznawaliśmy drzewa. Uważnie przyglądaliśmy się tablicom postawionym wzdłuż trasy, dzięki którym mogliśmy utrwalić nasze wiadomości zdobyte na zajęciach i podczas wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych. Udało nam się też znaleźć ślady zwierząt, obserwować ptaki, podpatrzeć wiewiórki i rozpoznawać niektóre gatunki grzybów. Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem przy OEE „Wilga”, na którym piekliśmy kiełbaski, bawiliśmy się przy piosenkach i pląsach. Do szkoły wróciliśmy z bukietami liści i innymi darami, które przynosi jesień. Posłużyły nam one do stworzenia klasowych wystawek.
M. Rytka
Wycieczka do Przysieka
Dzieci z grupy 5-6 latków 23 września wyjechały do Przysieka na zajęcia, które odbyły się w ramach programu 'Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Każde dziecko otrzymało kamizelkę odblaskową. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych zajęć, m. in. konkurs z nagrodami na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci brały udział w zajęciach praktycznych w miasteczku ruchu drogowego. Obejrzały film o bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym. Obserwowały również, jak udziela się pierwszej pomocy ludziom, którzy ulegli wypadkowi.
M. Jankowska
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września po raz pierwszy obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki oraz słodycze. Bawiły się wspólnie przy muzyce. Przemaszerowały z balonami ulicami miasta.
II m-ce w eliminacjach Turnieju o Puchar Premiera
W dniu 10 września 8 uczniów ze szkoły podstawowej wyjechało na IV Turniej o Puchar Premiera Donalda Tuska do Brodnicy. Zmierzyli się z Uczniowskim Klubem Sportowym Gol remisując mecz 1:1
Następny mecz zagrali z uczniami ze szkoły podstawowej nr 1 w Brodnicy - wygrana 3:0
Ostatni mecz z zawodnikami ze szkoły podstawowej nr 4 w Brodnicy przegrali 2:0. Mecz ten decydował o awansie do dalszego etapu turnieju.
Ostateczna klasyfikacja:
1. SP 4 Brodnica
2. SP Górzno
3. SP 1 Brodnica
4. UKS Gol
Skład drużyny: Jakub Ochocki, Dawid Spalding, Jędrzej Kubećka, Tomasz Filipski, Bartosz Drozdowski, Kamil Trzepałkowski, Miłosz Aleksandrowicz, Sebastian Kalisz.
Opiekun: Justyna Pocierznicka
Policjant w Przedszkolu
W pierwszym tygodniu września odwiedził przedszkolaków policjant – przypomniał o bezpieczeństwie na drodze i dobrym zachowaniu w grupie . W trosce o bezpieczeństwo każde dziecko zostało obdarowane opaską odblaskową oraz odblaskowym znaczkiem z PZU.
Pierwsze dni w przedszkolu
2 września rozpoczęliśmy Nowy Rok Przedszkolny. Przywędrowały do nas „Krasnoludki” , „Wiewiórki” , „Pieski” i „Motylki”, tak nazywają się w tym roku nasze grupy .
Szklanka mleka na październik
SZKLANKA MLEKA
Na miesiąc październik wpłaty do dnia 13 września 2013 (piątek) w sekretariacie szkoły.
Jeden uczeń w danym miesiącu może zamówić mleko smakowe lub mleko białe (nigdy dwóch jednocześnie)
Oddział „0” oraz klasy 1 – 6 Szkoły Podstawowej
Mleko białe 13 szt. za darmo
Mleko smakowe 13 szt. x 0,24 zł = 3,12 zł
Rozpoczęcie roku w przedszkolu
Przedszkole Gminne w Górznie Rozpoczęcie zajęć w roku szkolnym 2013/2014
Dnia 2 września 2013
• Przedszkole Gminne przy ulicy Kościuszki 3 czynne od godz. 07:00 do 16:00
• Oddział Przedszkolny przy hali sportowej Zespołu Szkół czynny od godz. 08:00 do 13:00 czynny od godz. 08:00 do 13:00.
Szczegółowe informacje można uzyskać osobiście w sekretariacie Zespołu Szkół w Górznie ul. Chopina 1 lub telefonicznie pod numerem 56 49 89 107 w godz. 08:00 – 15:00
Rozpoczęcie Roku Szkolnego
dnia 2 września 2013 (poniedziałek)
08:00 Msza Święta dla uczniów Zespołu Szkół w Górznie (SP i GIM)
09:00 Rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów Zespołu Szkół w Górznie (SP i GIM) w hali sportowej
09:40 Spotkanie z wychowawcami klas
10:20 Odjazdy uczniów we wszystkich kierunkach. W pierwszej kolejności odjeżdżają uczniowie klas 1 – 3. Przyjazd zgodnie z harmonogramem.