Nawigacja

liczba odwiedzin: 688418

2014-2015

Archiwum 2014-2015

 

Konkursy w przedszkolu

W ciągu całego roku szkolnego dzieci w naszym przedszkolu miały możliwość uczestniczenia w różnych konkursach klasowych, gminnych, powiatowych, ogólnokrajowych prezentując swoje zdolności  i rozwijając swoje umiejętności i zainteresowania.
D. Domżalska

 

Zakończenie Roku klas 4-6

W dniu 26 czerwca uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej  po raz ostatni w tym roku szkolnym usłyszeli dzwonek szkolny, który oznajmił upragnione Wakacje:)

 

W dniu 26 czerwca 2015 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Górznie po raz ostatni w roku szkolnym 2014/2015 r. spotkali się w hali Zespołu Szkół na uroczystym Zakończeniu Roku . 

 

Wyprawa przedszkolaków do szkoły

24 czerwca  dzieci z najstarszych grup poznawały budynek szkoły , klasy oraz wychowawców przyszłorocznych  klas pierwszych. Dzieci zostały serdecznie przyjęte przez wychowawców oraz uczniów klas starszych.
D. Domżalska

 

Wycieczka 6b do Czarnego Bryńska

24 czerwca klasa VIb pod opieką p. Anny Siedlikowskiej i p. Barbary Mądrej wybrała się na wycieczkę do Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Czarnym Bryńsku. Na miejscu czekała na nich p. Magda, z którą przespacerowali się nad jezioro "Czarny Bryńsk", tropiąc po drodze leśne zwierzęta. Tam, przy pomocy edukacyjnego zestawu laboratoryjnego badali jakość wody, m.in. czystość, pH. Uczyli się również rozpoznawać bezkręgowce, zamieszkujące w tym akwenie. Po powrocie do ośrodka posilili się upieczonymi na ognisku kiełbaskami. Po krótkim odpoczynku ruszyli dalej, do znajdujących się na terenie parku Dębu Rzeczypospolitej i Jaru Brynicy. Stamtąd, po bardzo aktywnym fizycznie dniu wrócili do Górzna.
Dziękujemy GLPK za sponsorowanie pobytu.   
Barbara Mądra

 

Podsumowanie Kangura Matematycznego

Pod koniec czerwca nastąpiło uroczyste podsumowanie Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". 
W tym roku uczniowie odnieśli ogromny sukces. Zostało nagrodzonych aż ośmioro uczestników!
 
Wynik bardzo dobry uzyskała Julia Szczęsna z klasy 3b szkoły podstawowej.
 
Uczniowie wyróżnieni to:
 
Kalina Wierzbicka - kl. 3a SP
Amelia Grabowska - kl. 3b SP
Adrian Skręta - kl. 3a SP
Antonina Siedlikowska - kl. 3b SP
Martyna Kwela - kl. IVb SP
Łukasz Czerwiński - kl. VIa SP
oraz Mateusz Czerwiński z kl. I b gimnazjum
 
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz ufundowane przez Radę Rodziców nagrody rzeczowe. Julia Szczęsna ponadto bon w wysokości 50 zł do wykorzystania w sieci sklepów Empik. Gratulujemy!
Barbara Mądra

 

Słoń i Mrówka w przedszkolu

W naszym przedszkolu pojawiły się niepoodziewani goście. Odwiedził nas SMOK który zaprosił dzieci na swoje  I urodziny które obchodził w B-cy.
Odwiedziła nas również  MRÓWKA która czytała dzieciom bajki, częstowała wszystkich drobnymi upominkami, wspólnie z dziećmi bawiła się przy muzyce oraz  chętnym  osobom  pozwoliła  przymierzyć swój  strój.
Anna Szczęsna

 

Biwak pierwszaków gimnazjum

W dniach 19 - 20 czerwca klasy pierwsze gimnazjum były na nocnym biwaku w szkole. W piątkowy wieczór było ognisko połączone z zabawami sportowymi. W nocy uczniowie odbyli wędrówkę szlakiem górznieńskich legend. Po powrocie do szkoły wszyscy byli ogromnie głodni. Po bardzo późnej kolacji odbył się nocny seans filmowy. Najdzielniejsi wytrwali całą noc. Po śniadaniu młodzież rozeszła się do domów.
Agnieszka Stankowska

 

Wycieczka przedszkolaków do ZOO

18 czerwca dzieci z grup : „Kotki” i „Wesołe słoniki” wybrały się na wycieczkę do ZOO w Płocku. Dzieci  obserwowały zwierzęta na wybiegach, w akwarium , terrarium oraz
w specjalnych pomieszczeniach. Bardzo emocjonalnie przeżyły spotkanie ze zwierzętami.
W drodze powrotnej posiliły się w restauracji Mc Donald's.
Anna Szczęsna

 

Egzamin na kartę rowerową

Wzorem ubiegłych lat uczniowie klas czwartych przystąpili do egzaminu praktycznego na swoje "pierwsze prawo jazdy". Wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do części praktycznej zdali go pomyślnie. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwał policjant Pan Arkadiusz Kubecka.
Monika Wiśniewska 

 

II miejsce w Turnieju Piłki Nożnej

Dziś tj 18 czerwca 2015 r chłopcy klas trzecich gimnazjum wyjechali na Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa BTS Sparta do Brodnicy.
Podobnie jak wczoraj podzieleni zostaliśmy na dwie grupy, po cztery zespoły w każdej.

Mecze naszej drużyny przedstawiły się następująco:

Górzno- Szczuka – 12:0
Górzno- Jastrzębie – 3:2
Górzno- Uks Orzeł 2001 – 5:2

Zajęliśmy I miejsce w grupie i awansowaliśmy do półfinałów. Tam zmierzyliśmy się  z  UKS Orzeł 2000 z Brodnicy wygrywając w karnych 6:5 i awansowaliśmy do finału z Osiekiem. Niestety w końcówce drugiej połowy chłopcy nie zatrzymali napastnika drużyny przeciwnej i mecz zakończył się wynikiem 3:2.

Ostateczna kolejność: 
I m-ce Gimnazjum Osiek
II m-ce Gimnazjum Górzno
III m-ce UKS Orzeł 2000
IV m-ce Gimnazjum Jastrzębie
V m-ce  UKS Orzeł 2001
VI m-ce Gimnazjum Gołkowo
VII m-ce Gimnazjum nr 1 Brodnica
VIII m-ce Gimnazjum Szczuka

Skład drużyny: Jakub Bojanowski, Dawid Czapiewski, Kamil Jagielski, Robert Stańko, Patryk Olszewski, Patryk Górzyński, Łukasz Malanowski 
Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

Wycieczka do Działdowa

17 czerwca klasy pierwsze gimnazjum były na wycieczce w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Na początek uczniowie odbyli krótki spacer po mieście aby obejrzeć zamek krzyżacki, kościół św. Wojciecha, najstarszą świątynię katolicką w mieście, oraz ponad stuletnią wieżę ciśnień. W samym muzeum młodzież wysłuchała prelekcji o zakonie krzyżackim. Następnie obejrzeli komputerową inscenizację bitwy pod Grunwaldem oraz film o zamkach krzyżackich na terenie Warmii, Mazur i Pomorza. 
Agnieszka Stankowska

 

IV miejsce w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Brodnica

W dniu 17.06.2015 chłopcy szkoły podstawowej wyjechali do Brodnicy na Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Brodnicy. Do zawodów zgłosiło się 12 drużyn. Podzieleni zostaliśmy na dwie grupy A B. 
Mecze w grupach rozegrano systemem „każdy z każdym”. 
Wyniki naszej drużyny przedstawiły się następująco:
Górzno- Osiek- 1:1
Górzno – Pokrzydowo – 2:0
Górzno – Gorczenica – 2:0
Górzno – Strzygi – 2:1
Górzno – SP4 Brodnica- 0:0
Po tej fazie zdobywając 11 punktów awansowaliśmy do półfinału, gdzie rozegraliśmy mecz z SP2 Brodnica przegrywając po strzale po „ rzucie karnym” 1:0
Mecz o 3 miejsce zakończył się wynikiem 2:0 dla SP4 Brodnica.

Zdobywając IV miejsce/12 startujących drużyn wracaliśmy do domów zadowoleni z walki sportowej na boisku. Otrzymaliśmy piękny puchar, medale i pamiątkowy dyplom. Poza tym Wojtek Staniszewski został wybrany Bramkarzem Turnieju- otrzymał statuetkę oraz rękawice bramkarskie.

Skład drużyny: Jakub Ochocki, Dawid Spalding, Jędrzej Kubećka, Wojciech Staniszewski, Jakub Brzeziński, Maciej Bółkowski, Kamil Forkiewicz, Mateusz Komoszyński, Kamil Debiński, Sebastian Kalisz

Trener: Justyna Pocierznicka

 

Ciekawa lekcja Edukacji dla bezpieczeństwa

Uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w lekcji edukacji dla bezpieczeństwa w OSP w Górznie. Była prezentacja sprzętu ratowniczo-gaśniczego przez Pana Jacka Kwasa. Strażak opowiadał nam o wykorzystaniu tego sprzętu podczas akcji. 
Była też pozoracja układania na desce ratowniczej, zapinania kołnierzy na jednej z uczennic. 
Chłopcy :Patryk i Jakub zostali ubrani w specjalne kombinezony, które służą do usuwania niebezpiecznych owadów lub tez utrzymują ciało ratownika na powierzchni wody. 
To byłą świetna lekcja, która na pewno pozostanie w pamięci. 
Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. 
Justyna Pocierznicka - nauczycielka EDB

 

Konkurs Super Klasa zakończony

15 czerwca w czasie krótkiego apelu, samorząd uczniowski, podsumował swoją pracę i ogłosił zwycięzców całorocznego konkursu "Super Klasa".
W ciągu dziewięciu miesięcy uczniowie musieli brać udział w wielu konkursach: historycznym, mikołajkowym, walentynkowym, artystycznym i sportowym. Czynnie uczestniczyć w "Szalonych dniach" i "Kolorowych czwartkach". Wykonywać tematyczne gazetki i stroić klasopracownie. Punktowane były także najwyższe średnie ze sprawdzianów. W tej dziedzinie dominowała klasa II b, która aż sześć razy miała najwyższą średnią w szkole.

  Pierwsze miejsce o raz tytuł "Super Klasa" otrzymała 3 a gim.  Drugie miejsce zajęła klasa 2b, trzecie - 1a, czwarte - 3b, piąte - 1b i szóste - 2a.
Wszystkim uczniom gratulujemy wytrwałości. Nagrodą główną dla "Super Klasy" była pizza dla każdego ucznia. Sponsorem nagrody jest Rada Rodziców  Gimnazjum. Zwycięska klasa była bardzo zadowolona. 

Słodkie upominki oraz dyplom dostali także uczniowie, którzy otrzymali tytuł "Uczeń miesiąca". Są to: Beata Skiczyńska z 1a, Adrian Dąbrowski 1a, Kamila Budzichowska 3a, Olgierd Berg 3a, Lidia Florkiewicz 3b, Dominika Hoppe 3b, Patryk Olszewski 3b i Kacper Kica z 2a. Uczniowie Ci byli wybierani przez całą brać uczniowską w comiesięcznym głosowaniu. 

Po ciężkiej pracy przyszła teraz kolej na odpoczynek. Samorząd Szkolny Gimnazjum życzy wszystkim uczniom miłych i bezpiecznych wakacji, ciekawych wrażeń oraz tylko słonecznych dni. 

Agnieszka Stankowska

 

Wycieczka klas drugich do Łeby

W dniach 11-13 czerwca klasy drugie gimnazjum wraz z wychowawczyniami:  Panią Elżbietą Smorawa i Panią Iwoną Smolińską były na wycieczce w Łebie. Wszyscy
z niecierpliwością czekali na wyjazd. Tego dnia pogoda była piękna, świeciło słońce. Droga była długa, ale mieliśmy świetnego kierowcę. Po długiej podróży busem i pieszej wędrówce znaleźliśmy się na wydmach. Były ogromne. Zabawa w piasku była świetna.
Po godzinie siedemnastej zakwaterowaliśmy się w Eweli w Nowęcinie i zjedliśmy obiadokolację. Wieczorem chłopcy z II b poszli z kierowcą na Orlika, a reszta grupy po dłuższej chwili dołączyła do nich. Razem poszliśmy na plażę. Po śniadaniu wyruszyliśmy busem do Power Parku w Łebie. Był tam tor gokartowy, park linowy, miejsce do gry
w football bungee oraz wiele innych atrakcji. Wszyscy świetnie bawiliśmy się grając
w football bungee. Następnie pojechaliśmy do latarni w Stilo. Z parkingu, polnymi drogami, podeszliśmy pod sporą górę. Na jej szczycie stała gigantyczna latarnia. Do latarni wchodziliśmy po dziesięć osób. Było dużo schodów, drogę na szczyt i z powrotem pokonaliśmy dość szybko.
Później busem pojechaliśmy na obiad, do labiryntu i wieczorem mieliśmy czas wolny. Następnego dnia rano zjedliśmy śniadanie, spakowaliśmy się i pojechaliśmy na Skwer Kościuszki. Chwilę pospacerowaliśmy i pojechaliśmy do Centrum Nauki Eksperyment. Następnie poszliśmy jeszcze raz na Skwer, gdzie kupiliśmy pamiątki i obejrzeliśmy zacumowane w porcie statki. Później wyruszyliśmy do domu.
Na chwilę zatrzymaliśmy się w Szymbarku. Zwiedziliśmy Dom Sybiraka, przeszliśmy obok Misia Wojtka, pociągu służącego do przewozu więźniów i zeszliśmy do bunkru, gdzie przeżyliśmy symulację nalotu bombowego. Obejrzeliśmy najdłuższą deskę na świecie i stół zrobiony z tej deski oraz posłuchaliśmy śpiewu kaszubskich nut. Nasz przewodnik opowiedział nam ciekawe historie. Na koniec zwiedziliśmy dom do góry nogami i zobaczyliśmy największy na świecie fortepian. Chwilę później ruszyliśmy w dalszą drogę. Pogoda dopisywała, cały czas świeciło słońce. Po drodze zatrzymaliśmy się w Mc Donaldzie. Wycieczka wszystkim nam bardzo się podobała i z nadzieją czekamy na kolejną w przyszłym roku.
Uczennica: Marta Marchlewicz

 

Świat pod stopami - uczniów klas trzecich

Na zaproszenie  Ośrodka Edukacji Ekologicznej Górznieńsko -  Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego  uczniowie klasy 3 a i 3 b mieli zaszczyt uczestniczyć w zajęciach w  nowym obiekcie, w osadzie leśnej  Ruda.
            Zajęcia odbyły się w pięknej sali dydaktycznej, wyposażonej  w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, pozwalający prowadzić atrakcyjne ćwiczenia.                    
           Temat „Świat pod stopami – mali mieszkańcy gleby i ściółki” był dla uczniów niezwykle interesujący, gdyż mogli zaobserwować, dotknąć, zobaczyć to, co do tej pory było dla nich niewidoczne i – jak się okazało – mało znane. Z ogromnym zaciekawieniem mali badacze „grzebali” w ściółce, poznając jej małych mieszkańców dzięki  mikroskopom stereoskopowym i  lupom. Było też wiele okrzyków (zdziwienie, radość, …strach).
            Zajęcia przeprowadziła profesjonalnie przygotowana, wyrozumiała  i cierpliwa Pani Magdalena Kochańska-Juda. Dziękujemy!
            Na zakończenie,  zmęczeni, ale szczęśliwi badacze zostali ugoszczeni pyszną kiełbaską z ogniska. Dziękujemy również, Panie Piotrze!
            Na zakończenie – ciekawostka. Otóż nasze zajęcia filmował gość specjalny – Pan Marcin Kostrzyński ze swoją ekipą! Będą  elementem  programu, promującego  walory  Województwa Kujawsko - Pomorskiego, który ukaże się w telewizji ogólnopolskiej. 
O terminie emisji – poinformujemy.
Liliana Kwas

 

Pielgrzymka klas trzecich do Torunia

Czym jest pielgrzymka? To podróż z motywami duchowymi do miejsc świętych. (…) sam Pan Jezus wędruje i poprzez swoje słowa i czyny przemienia napotkane osoby.
Od wieków powodem podjęcia pielgrzymki było zadośćuczynienie za swoje grzech. Ale ludzie przez ten akt także proszą lub dziękują.   (…) pielgrzymka (…) ma przemieniać pielgrzymującego. Umacniać jego więzi z Bogiem, ale też i z drugim człowiekiem. Pielgrzym poznaje siebie, swoje słabości i dobre strony.

                                                                                                                                                                    Ks. Paweł Wysokiński
 
 
Dnia 28 maja 2015 r. uczniowie klas III  ze Szkoły Podstawowej w Górznie i SPSK w Miesiączkowie , którzy przystąpili do sakramentu I Komunii św.  uczestniczyli w  pielgrzymce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Pielgrzymkę zorganizował i poprowadził ks. Artur Stachowski.
Liliana Kwas

 

Dzień Dziecka przedszkolaków

1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka w Leśniczówce Ruda. Gospodarze spotkania państwo Szewczuk przygotowali dla dzieci ognisko oraz pyszne kiełbaski. Dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach ruchowo muzycznych oraz w magicznej zabawie „Kraina zabawy” gdzie po wspólnym czarowaniu z magicznego kufra wyczarowały drobne upominki. Na zakończenie zabawy dzięki hojności  i  zaangażowaniu  obecnych rodziców otrzymały smaczne lody.
Anna Szczęsna

 

 

 

Dzień Dziecka klas trzecich

Uczniowie klasy 3 a i 3 b spędzili Dzień Dziecka u strażaków OSP w Górznie. Podczas wizyty dzieci  przypomniały sobie i utrwaliły zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznały się ze sprzętem ratunkowym.  Dużym przeżyciem było oglądanie wozów strażackich oraz ich wyposażenia. Chrzest bojowy, czyli bieg w strumieniach wody puszczonej z armatek wodnych, był największą atrakcją (nie wszyscy zdołali uciec:). „Suszenie”   w promieniach gorącego słońca i ogniska przebiegało szybko i smacznie, bo strażacy ugościli  dzieci kiełbaskami. Wizytę zakończyły zabawy sportowe.
            Uczniowie oraz wychowawcy klas  serdecznie dziękują Panu Henrykowi Kalinowskiemu, Panu Henrykowi Murawskiemu oraz Panu Jackowi Kwas za gościnę, radość i  uśmiech.
Liliana Kwas

 

Dzień Dziecka na sportowo w gimnazjum

" 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka w naszym gimnazjum odbyły się międzyklasowe zawody sportowe. Przez trzy godziny lekcyjne młodzież rywalizowała w wielu konkurencjach. Celem imprezy było zachęcanie do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej i zainteresowań sportowych oraz wyrabianie dodatnich cech charakteru - np.: przestrzegania zasad fair - play. Uczniowie doskonale się bawili. Rywalizację międzyklasową wygrała klasa III b. Drugie miejsce zajęła klasa III a, trzecie klasa II b. Wszystkim uczniom gratulujemy!!!  Imprezę zorganizował samorząd szkolny we współpracy z Panią Justyną Pocierznicką. 
Agnieszka Stankowska – opiekun Samorządu

 

Bal gimnazjalny

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w balu kończącym gimnazjum. Po oficjalnym rozpoczęciu uczniowie zatańczyli Poloneza i zaprezentowali część artystyczną dla swoich nauczycieli. Później juz zabawa trwała nieprzerwanie do północy przy dźwiękach muzyki na żywo. 
J.Pocierznicka

 

Klasowy biwak z klasą

 W dniach 29-31 .05.2015 r  w  budynku Zespołu Szkół w Górznie miał miejsce „Biwak z klasą „ uczniów klas 5a i 5b zorganizowany przez wychowawców tych klas.

W piątek o godz.17,oo rozpoczęliśmy  spotkaniem organizacyjnym. Przedstawiliśmy program, regulamin , ustaliliśmy dyżurnych w stołówce, przedstawiliśmy opiekunów.
Dzień pierwszy nosił tytuł „Ale wkoło jest wesoło”.
Po spotkaniu organizacyjnym  przygotowaliśmy sobie nocleg w izbach lekcyjnych i stołówkę.
Rozpakowaliśmy się. Na kolację wykorzystaliśmy gotowe kanapki , przygotowane przez Rodziców. Dyżurni zrobili herbatkę. Pierwsze koty za płoty... teraz  zajęcia nocą – „Pod gołym niebem”.
Na Wisiałkach  dzieci musiały wyłowić pływające  listy. O ile 5a szybko sobie poradziła z tym zadaniem , 5b zeszło trochę dłużej. Trzeba było wrócić do klas , bo listy do uczniów były napisane alfabetem Morse’a. Rozszyfrowanie ich zajęło około 2 godzin.   Uczestnicy biwaku rozszyfrowywali w 4 grupach. Nareszcie , wspólnymi siłami odczytaliśmy listy od wychowawców. Dzieci przeczytały w nich , gdzie ukryte zostały paczki – niespodzianki i życzenia  dla uczniów.
Z detektywem w tle rozpoczęto poszukiwania , a wskazówki były zawarte w listach.
Paczki były bardzo ciężkie, bo były w nich słodycze, arbuzy i napoje.
Około godziny 22,oo wyruszyliśmy  „ Szlakiem  legend o Górznie „. Były to najciemniejsze zakamarki  miasta. Wisiałki –Cmentarna-Pole namiotowe-Plac Św.Anny-budynek po kościele ewangelickim-Kopiec-Most na Kaliczce-plaża- Wzgórze Bocieniec.
Około godziny 12,oo dotarliśmy na półpiętro Wilgi. Tu odsapnęliśmy, wypiliśmy pyszny kompocik  i ruszyliśmy do miejsca biwakowania.
Przy świetle Księżyca  rozegraliśmy mecz w Zbijaka. Prawie wschodziło Słońce , kiedy wróciliśmy do szkoły. Chociaż na chwilę  wypadałoby się położyć , rozprostować kości i wyciągnąć obolałe nogi. Zasnąć ?
Dzień drugi  nosił tytuł „Strach ma wielkie oczy” a dla niektórych  łączył się z dniem pierwszym. / nie zmrużyli oka/
Już o 5,20  wyruszyliśmy z dyżurnymi po zakupy. Kiedy kajzerki , kiełbaski  dotarły do stołówki można było jeść śniadanie. Sery, twarogi , salami , pomidory , ogórki  miały okropnie duże wzięcie. Jeszcze tylko herbatka i gotowe. Dyżurni sprzątnęli po śniadanku.
Chwila wolnego i wyruszaliśmy do Lidzbarka Wel. na zajęcia. W ośrodku „Po lipami” godzinne zajęcia aktywne z kulą  i godzinne zajęcia  na Segwayach. Zorbing pozwolił dzieciom pokonać strach i dostarczył ekstremalnych doznań.
Segway dał możliwość zmierzenia się z najnowszą technologią . Bez większych problemów dzieci utrzymywały równowagę.
Jeszcze tylko pyszne lody , chwila relaksu na Rynku przy fontannie i powrót do Górzna. Tu  obiad , zupa pomidorowa  z ryżem.
A po obiadku  próba na spotkanie z Ojcami.
Około godz.16,oo zajęcia na Strzelnicy  w Remizie Strażackiej  w Górznie. Tu pod bacznym Okiem Pana Jacka Kwasa przez 2 godziny dzieci  odkrywały swoje  nowe  zainteresowania i umiejętności. Na dodatek pyszna zabawa i przerażenie.
Tego dnia na godz. 19 ,oo  byli zaproszeni Ojcowie. Tylko jedna godzina na przygotowanie

„Biesiadnego Wieczoru z Ojcami „ Gotowe. Rozpoczęliśmy od ogniska .Najpierw pieczenie kiełbasek razem ze swoimi dziećmi.
Następnie w stołówce  słodki poczęstunek ; kawa, ciasto , owoce i różności wyciągnięte z plecaków dzieci. Biesiadny wieczór trwa. Powitaliśmy Tatusiów  i rozpoczęliśmy  część artystyczną . Gwoździem  programu były opisy Tatusiów przygotowane przez dzieci. Ojcowie mieli trudne zadanie , trzeba było się rozpoznać i dopiero można było otrzymać opis na pamiątkę. Ja też czytałam opisy.
Na kolanach z dziećmi Tatusiowie śpiewali piosenki. Przygrywał Pan Piotr Skarżyński.
Ale zabawa... dawno takiej nie było.
Trwała do około 23,oo .  Powiedzieliśmy Tatusiom  co myślimy, zapewniliśmy Ich o swojej miłości , PODZIĘKOWALIŚMY  ZA TRUD  WYCHOWANIA .Widziałam , że było fajnie. Było słychać.
Około godziny 22,3o  zorganizowaliśmy uczestnikom obejrzenie filmu , pt. Chce się żyć”. Niestety , tylko nieliczni  wytrwali.
Dla większości  twarda podłoga auli szkolnej  stała się miękkim łóżeczkiem . Bez poduszek , w śpiworach  , w różnych pozach  śnili pewnie o wielkich wyprawach w kuli. Tylko dla Dagmary dzień  skończył się łzami.
Następny dzień biwaku – trzeci – „Demolka”.
Po  pobudce , sprzątanie , wielkie sprzątanie. Ostatni posiłek w stołówce. Ale miny. Sporo  uczniów nie dotrwało do końca biwaku , z różnych powodów rodzice zabierali swoje pociechy szybciej. Około godz.10,oo po Biwaku z Klasą  już tylko wspomnienie...
 
                  Kłaniamy się uniżenie  i serdecznie dziękujemy Naszej Dyrekcji , Dyrekcji „Wilgi”, Panu Jackowi  Kwasowi, Panu Piotrowi Skarżyńskiemu , Pani Kindze Aleksandrowicz , Panu Piotrowi Kinickiemu, Opiekunom; Pani Grażynie Ławickiej, Pani Urszuli Borowskiej, Pani Barbarze Kubećce. Dziękujemy Rodzicom ; Pani Grażynie Brzezińskiej , siostrom Aleksandrowiczównom , Pani Kasi Paluszak , Pani Karolinie Komoszyńskiej , Państwu Pankowskim, Pani Dominice Kaźmierskiej , Pani Beacie Michalskiej , Pani Bożenie i Markowi Sobotce , Pani Elżbiecie Kalisz. Dziękujemy Pani Wandzi Bednarskiej i Panu Robertowi Sargalskiemu.
 
Uczniowie klasy 5a i b
oraz B.Beszczyńska i G.Kinicka
 
Notatkę opracowała
G.Kinicka

 

Wycieczka klas szóstych

W dniach 22 - 24 maja uczniowie klas szóstych, wraz z wychowawcami,  wyjechali w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia zwiedzali Sandomierz. Po mieście oprowadzili młodzież nauczyciele historii - Agnieszka Stankowska i Piotr Skarżyński. Uczniowie obejrzeli sandomierski rynek, na którym wszędzie są widoczne ślady serialowego Ojca Mateusza. Następnie udali się wąwozem Królowej Jadwigi do zamku i Katedry. Późnym popołudniem młodzież przejechała do Nowej Słupi, gdzie w schronisku "Pielgrzym" był nocleg. Sobota była wyjątkowo intensywnym dniem. Rano, razem z panią przewodnik, uczniowie wspinali się na górę Świętego Krzyża. Dawniej góra nosiła nazwę Łysiec lub Łysa Góra. Na jej szczycie jest jest najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich. Z góry mogliśmy podziwiać urokliwą okolicę m.in. panoramę Starachowic i Ożarowa Świętokrzyskiego.  Nie starczyło nam czasu aby zdobyć górę Łysicę, ale doszliśmy do źródełka Św. Franciszka i drewnianej kapliczki tego świętego. Po obiedzie uczniowie przejechali do Chęcin, gdzie zwiedzili jaskinię Raj, a następnie centrum Neandertalczyka. W ostatni dzień zwiedziliśmy Kielce. Byliśmy m.im. na Kadzielni i w muzeum zabawek. Po obiedzie wyruszyliśmy w długą drogę powrotną. 
Organizatorami wycieczki byli wychowawcy klas szóstych  Barbara Mądra i Piotr Skarżyński, a opiekunem Agnieszka Stankowska. 

 

Dzień Mamy w przedszkolu

27 maja obchodziliśmy Dzień Mamy. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, oraz tańczyły dla najważniejszych w tym dniu gości – swoich mam. Po występach obdarowały swoje mamy laurką ,kwiatkiem, medalem oraz serdecznym uściskiem.
Anna Szczęsna

 

Dzień Mamy w klasach 1-3

Mama  to wielkie słowo. To  miłość, dobro, ciepło  rodzinne   i  szczęście. To pierwsze słowa każdego dziecka.
Dzień Matki to dzień szczególny dla dzieci z klas 1 -3.  Z tej  okazji 26 maja 2015 r.  odbyła się w naszej szkole wielka uroczystość.  Dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Po występach zaśpiewały mamom „Sto lat”.
Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.
Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.
Liliana Kwas

 

Polonez trzecioklasistów

Uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowują się do uroczystego balu na zakończenie gimnazjum. Nauczycielki: Justyna Pocierznicka i Jolanta Guentzel przygotowały choreografię tańca Polonez do muzyki Wojciecha Kilara. Uczniowie bardzo szybko nauczyli się podstawowych kroków. Oto kilka zdjęć z prób przed balem. 
Justyna Pocierznicka

 

II m-ce w Turnieju w Szczuce

Dnia 26 maja 2015 r dziewczęta z gimnazjum wraz z opiekunka Justyna Pocierznicką wyjechały do Szczuki na Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Brodnica.
Uplasowały sie na II miejscu. Otrzymały piekny puchar, piłkę nożną oraz dyplom. 
Skład drużyny: Martyna Grzywacz ( kapitan), Agnieszka Gołębiewska, Marta Aleksandrowicz, Natalia Malanowska, Magdalena Domagalska, Zuzanna Pawłowska, Lidia Florkiewicz, Karolina Dreślińska, Roksana Sobiech, Monika Dreślińska. 
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Dzień różnych skarpetek

"13 maja w Gimnazjum był kolejny "Szalony dzień". Tym razem jego tematem przewodnim były różne skarpetki. Uczniowie, tradycyjnie zaangażowali się w przebieg imprezy. Miły jest fakt, że większość wychowawców także walczy o punkty dla swoich wychowanków,  włączając się aktywnie do konkursów na "Super klasę".   Imprezę przygotował Samorząd Szkolny Gimnazjum.
 Agnieszka Stankowska

 

Biegi Czerwonokrzyskie PCK

Dnia 8.05.2015 r. uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w XVII Biegu Czerwonokrzyskim „ Szansa dla zdrowia”, organizowanym przez OR PCK w Brodnicy.  Pomysłodawcą imprezy jest pracownik brodnickiego biura PCK Jerzy Kaniecki.
Zawody podzielone są na różnorodne kategorie wiekowe. Począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym do emerytowanych seniorów. Liczba uczestników biegów co rok sięga około tysiąca. Dla trzech pierwszych biegaczy, którzy najszybciej ukończyli wyścig, przygotowane były nagrody w postaci dyplomów, pucharów i medali.
W tym roku reprezentanci szkoły spisali się znakomicie.
Jakub Bojanowski, uczeń kl. III a Gimnazjum, zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Po bardzo zaciętej walce uczennica kl. II Gimnazjum Natalia Domagalska wywalczyła brązowy medal , zajmując III miejsce na podium w kategorii dziewcząt Gimnazjum.
Pozostali uczniowie włożyli również wiele wysiłku  w walce o jak najlepsze miejsca. Było zmęczenie, szybkie bicie serca, litry wypitej wody oraz radość ze zwycięstwa. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych zawodach. Jesteśmy z Was dumni !!!
Opiekunowie; Jolanta Guenzel, Kinga Aleksandrowicz 

 

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W poniedziałek 4 maja w naszej szkole obchodziliśmy 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku odeszliśmy od tradycyjnej formy apelu. W Szkole Podstawowej, jaki i Gimnazjum odbyły się konkursy, w których uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Polsce oraz talentami artystycznymi. 
Gimnazjaliści brali udział w konkursie "Czasy stanisławowskie w Polsce". Zmagania przypominały teleturniej "1 z 10". Zmieniliśmy trochę formuł telewizyjnego turnieju. Zamiast jednej osoby wystąpiły dwuosobowe drużyny, których było sześć. Uczestnicy losowali stanowiska. W pierwszej części konkursu drużyny odpowiadały zgodnie z kolejnością. Do drugiego etapu przeszły wszystkie zespoły, z których 5 zachowało po 3 szanse, a jeden dwie. W następnej części drużyna, która udzieliła prawidłowej odpowiedzi wskazywała zespół, który miał odpowiadać na kolejne pytanie. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Dopiero po 40 minutach udało się wyłonić zwycięzcę. Pierwsze miejsce zdobyły dziewczęta z klasy 3a - Marta Aleksandrowicz i Agnieszka Gołębiewska, drugie miejsce Aleksandra Sznajder i Marta Marchlewicz z 2b, trzecie miejsce - Monika Drozdowska i Dagmara Pokrzywnicka z 1a. Monika Drozdowska otrzymała dodatkowo wyróżnienie, ponieważ udzieliła najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Najczęściej pytanym zespołem były dziewczęta z klasy 2b - Marta Marchlewicz i Aleksandra Sznajder. Najmniej pytaną drużyną byli chłopcy z klasy 3b Robert Stańko i Karol Borysiak. Może dlatego, że była to jedyna drużyna męska i  dziewczęta z pozostałych drużyn potraktowały ich łagodnie. Mam nadzieję, że konkurs o czasach stanisławowskich na stałe wejdzie w harmonogram naszych imprez szkolnych, tym bardziej, że uczniom podobała się taka forma obchodów święta Konstytucji 3 Maja. 
Agnieszka Stankowska

 

VI Nocna Majówka Patriotyczna

30 kwietnia młodzież klas trzecich naszego Gimnazjum wzięła udział w VI Nocnej Majówce Patriotycznej w Brodnicy. Impreza ta ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród uczniów, pogłębienie ich wiedzy o historii Polski oraz zapoznanie z lokalnymi tradycjami obchodzenia świąt majowych. W imprezie biorą udział szkoły gimnazjalne i średnie z powiatu brodnickiego. 
Majówka rozpoczęła się uroczystym przemarszem młodzieży z 1 Gimnazjum na brodnicki rynek. Tam grupy losowały trasy przemarszu, na których musiały wykonać określone zadania np.: przedstawić spot zachęcający do udziału w wyborach, rozwiązać krzyżówkę na temat Konstytucji 3 Maja czy przygotować polską potrawę narodową. W czasie imprezy odbył się także konkurs strzelecki, w którym Dawid Czaplewski z klasy 3b zdobył 2 miejsce. Uczniowie wrócili do Górzna w późnych godzinach nocnych zmęczeni ale zadowoleni i to jest najważniejsze. 
Agnieszka Stankowska

 

Pomarańczowy dzień w gimnazjum

" W ostatni dzień kwietnia w naszym gimnazjum był "kolorowy czwartek". Tym razem uczniowie musieli się ubrać na pomarańczowo. Dla wielu znaleźć coś w tym kolorze było nie lada wyzwaniem. Pomysłowi uczniowie przyszli do szkoły w kamizelkach odblaskowych. Ważna jest pomysłowość i kreatywność dzięki której zostanie zaliczone zadanie. Kolorowe czwartki wchodzą w skład rocznego konkursu pt: "Super Klasa". Im więcej uczniów ubierze się w ten dzień na pomarańczowo tym więcej punktów uzyska klasa. Maj jest ostatnim miesiącem zmagań międzyklasowych. Na razie prowadzi klasa 3 a. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w dalszej rywalizacji. Organizatorem konkursu "Super Klasa" jest samorząd uczniowski gimnazjum.
Agnieszka Stankowska

 

Turniej piłki nożnej w Świedziebni

W dniu 28 kwietnia 2015 r chłopcy z gimnazjum wraz z opiekunką Justyną Pocierznicka wyjechali na Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Gimnazjum do Świedziebni.
Osiem drużyn zostało podzielonych na dwie grupy. My znaleźliśmy się w grupie z Gimnazjum w: Kowalkach, Skrwilnie i Świedziebni. Mecze przedstawiały się następująco:
Górzno- Kowalki - 2:0
Górzno-Skrwilno – 4:1
Górzno- Świedziebnia - 6:1
Zajęliśmy 1 miejsce w grupie. Z drugiej grupy z 1 miejsca wyszło Gimnazjum nr 1 w Brodnicy, z którym zmierzyliśmy się w finale. Niestety przegraliśmy mecz 2:1 tym samym zajmując II miejsce w całym Turnieju.
Zostały przyznane tez nagrody indywidualne:
KRÓL STRZELCÓW – Jakub Bojanowski
NAJLEPSZY ZAWODNIK DRUŻYNY: Dawid Czaplewski.
Chłopcy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy.
 
Oprócz pięknego pucharu, dyplomu, medalu dla każdego zawodnika był słodki poczęstunek.
Pomimo wietrznej pogody wróciliśmy bardzo zmarznięci jednak szczęśliwi ze zdobytego wysokiego miejsca.
 
Końcowa kolejność: 
1 m-ce – Gim nr 1 Brodnica
2 m-ce – Gimnazjum Górzno
3 m-ce Gimnazjum w Szczuce
4 m-ce Gimnazjum w Kowalkach
5 m-ce Gimnazjum w Świedziebni ( 1)
6 m-ce Gimnazjum w Skrwilnie
7 m-ce Gimnazjum w Świedziebni (2)
8 – walkower Gimnazjum Osiek
 
Skład drużyny: Jakub Bojanowski, Dawid Czapiewski, Robert Stańko, Kamil Jagielski, Łukasz Malanowski, Patryk Olszewski, Adrian Łubiński, Patryk Górzyński.
Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

Wyjazd na Mistrzostwa Powiatu w piłkę nożną dziewcząt

24 kwietnia 2015 roku
Co tu dużo mówić.... dziewczęta walczyły bardzo mocno, o czym może świadczyć końcowy stosunek bramek:) Pierwszy mecz zagrały wspaniale z Gołkowem - 0:0. Drugi z Jastrzebiem wygrały 2:0. Niestety dobra passa się skończyła . W meczu z zaprzyjaźnionym Brzoziem w ostatnich sekundach wpadła do naszej bramki piłka i przegrałyśmy mecz 0:1. Ostatni mecz z Gimnazjum w Brodnicy przegrany 0:2. Gdybyśmy w meczu z Brzoziem wywalczyły remis tabela przedstawiałaby się zupełnie inaczej, a tak musiałyśmy cieszyć się miejscem od razu za podium. 
Dziękuję dziewczętom za zaangażowanie i humor, który dopisywał przez całe zawody. 

Skład drużyny: Martyna Grzywacz, Agnieszka Gołębiewska, Magda Domagalska, Zuzanna Pawłowska, Natalia Malanowska, Marta Aleksandrowicz, Monika Dreślińska, Karolina Dreślinska, Lidia Florkiewicz, Roksana Sobiech
Justyna Pocierznicka

 

Egzaminy gimnazjalne

Od 21-23 kwietnia 2015 roku 40 uczniów z klas trzecich gimnazjum pisało egzamin gimnazjalny. W pierwszy dzień zmagali się z zadaniami z historii i wos oraz języka polskiego. W środę rozwiązywali zadania z nauk przyrodniczych i matematyki. W ostatnim dniu rozwiązywali arkusze egzaminacyjne z języka nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 
Justyna Pocierznicka

 

Konkurs biblijny

Grupa 10 uczniów z klas IV – VI SP pod kierunkiem p. Małgorzaty Koj, wzięło udział w VI konkursie biblijnym organizowanym przez Wydział Teologiczny UMK w Toruniu i Dzieła Biblijnego Diecezji Pelplińskiej i Toruńskiej „Dzieje patriarchy Jakuba i jego synów”. 05 grudnia 2014 r. odbyły się eliminacje szkolne. Trójka najlepszych uczniów wzięła udział w finale, który miał miejsce 20 kwietnia 2015 r. w budynku Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.
Osoby, które reprezentowały szkołę w finale: Ilona Niedbalska  kl. VIa, Natalia Kwas kl. Vb, Julia Kruszewska kl. IVb.
Małgorzata Koj

 

Dzień różnych butów w gimnazjum

"13 kwietnia w naszym gimnazjum był kolejny "szalony dzień". Tym razem uczniowie przyszli w różnych butach. Było bardzo zabawnie. Także część wychowawców przyłączyła się do zabawy. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski Gimnazjum."
Agnieszka Stankowska

 

I Wojewódzki Konkurs Matematyczny

11 kwietnia trzy uczennice klasy III b - Amelia Grabowska, Antonina Siedlikowska oraz Julia Szczęsna uczestniczyły w I Wojewódzkim Konkursie Matematycznym, który odbył się w Szkole Podstawowej  Nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. W styczniu do konkursu przystąpiło 229 uczniów, do etapu rejonowego przeszło 94, natomiast do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 69. W finale znalazła się trójka naszych uczennic. To ich wielki sukces. Zadania, z którymi zmagały się przez ostatnie miesiące  były trudne, ale rozwiązanie każdego sprawiało radość i satysfakcję. Finał był kolejną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych, ale także do poznania  nowych kolegów i wspólnej zabawy. Gratuluję swoim uczennicom wytrwałości i sukcesu – dojścia  do finału oraz życzę im, by spotkania z matematycznymi zadaniami były wyzwaniem i radością. 
Urszula Borowska

 

Wielkanoc

Uczniowie klasy III b przez wiele tygodni przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych. Najpierw wykonywaliśmy  różne ozdoby wielkanocne, które gromadziliśmy w klasie. Były gąski, kaczuszki, zajączki, koszyczki, krokusy oraz pisanki. Tydzień przed świętami wszystkie ozdoby trafiły na szkolny holl, mogli podziwiać je wszyscy.
Corocznym zwyczajem uczestniczyliśmy w XV Powiatowym Konkursie Palm Wielkanocnych w Bobrowie.
W kategorii szkół podstawowych zdobyliśmy pierwsze miejsce. Palma zdobiła nasz kościół w czasie Niedzieli Palmowej. 
Wychowawca Urszula Borowska

 

 

Poszukiwanie wiosny w naszej szkole

Kółko filmowo-multimedialne przedstawia filmik nakręcony w dniu 23 marca 2015 r z okazji powitania wiosny w szkole i imprez towarzyszących. Zapraszamy do obejrzenia

FILMIK

K.Aleksandrowicz

 

XIII Przegląd Zespołów Tanecznych

Dnia 30 marca po raz XIII w naszej szkole odbył się Przegląd Zespołów Tanecznych dla dziewcząt gimnazjum. Tym razem, w ramach integracji dziewczęta wykonywały wspólny, klasowy układ taneczny. Do przeglądu zgłosiło się 5 drużyn, z czego najstarsze klasy trzecie były połączone. Klasa IIB nie wyraziła chęci uczestnictwa i wspólnej zabawy. 
Jury w składzie: Przewodniczący: Piotr Skarżyński, członkowie: Ewa Mendyka, Monika Wiśniewska, Robert Sargalski przyznawało punkty 0-30 za strój, muzykalność czy choreografię. Dodatkowo nauczycielka Justyna Pocierznicka  oceniała przygotowanie i współpracę przed przeglądem 0-20 pkt. 
Najwyżej zostały ocenione połączone klasy IIIA i IIIB - 130 /150 pkt.
II m-ce zajęła klasa I A
III m-ce zajęła klasa IB
IV m-ce zajęła klasa IIA

Przegląd ten również był klasyfikowany do rywalizacji międzyklasowej w gimnazjum "Super Klasa". 
Za I m-ce - 6 pkt, za II m-ce 5 pkt, III m-ce 4 pkt, IV m-ce 3 pkt. 
Słodkie niespodzianki ufundował Dyrektor Zespołu Szkół w Górznie, natomiast pamiątkowe dyplomy dla tancerek oraz podziękowania dla komisji organizatorka przeglądu Justyna Pocierznicka. 
Wszystkie tańczące dziewczęta otrzymały również cząstkowe oceny celujące z wychowania fizycznego. 
Podziękowania dla: Pana Roberta Sargalskiego za pomoc w przygotowaniu hali oraz dla uczennicy Magdy Białkowskiej za fotorelację z przeglądu.
J. Pocierznicka

 

I etap Coca Cola Cup

26 marca chłopcy z naszego gimnazjum wyjechali do Świedziebni na I etap Turnieju Coca Cola Cup. 

Niestety kilka dni przed zawodami uległ kontuzji czołowy zawodnik Jakub oraz zachorował  Patryk. Pomimo braku zawodników chłopcy walczyli na boisku przy wietrznej i deszczowej pogodzie. Mecz z Gołkowem zakończył się przegrana 1:0, z Osiekiem 3:0, natomiast mecz z gospodarzami - Świedziebnią wygrana 4:1. 

Ostatecznie zostaliśmy sklasyfikowani na 3 miejscu.

Skład drużyny: Robert Stańko, Dawid Czaplewski, Kamil Jagielski, Patryk Olszewski, Adrian Łubiński, Łukasz Malanowski, Łukasz Żbikowski, Bartłomiej Luda ( wsparcie psychiczne kolegom zapewniał kontuzjowany Jakub Bojanowski).

Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

Wystawa świąteczna w przedszkolu

Jak co roku przedszkolaki wykonały wiele wielkanocnych ozdób, z których utworzyły świąteczne wystawki w swoich salach. Były wśród nich kurki, kaczuszki, kolorowe jajka oraz zajączki.
Anna Szczęsna

 

Wiosenna wycieczka klas trzecich

Dnia 24 marca 2015 r.  - na zaproszenie  Ośrodka  Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie  - uczniowie klasy 3a i 3 b  - uczestniczyli w wycieczce do Rezerwatu Przyrody Szumny Zdrój. Naszym przewodnikiem była profesjonalna i sympatyczna Pani Ilona Reklin
 W ten piękny wiosenny i słoneczny dzień uczestnicy dowiedzieli  się jakie rzadkie rośliny i ich zbiorowiska występują na terenie Górznieńsko -Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego,  poznali  budowę geo-morfologiczną terenu oraz dowiedzieli  się o procesach, które na tych terenach zachodziły dawniej jak i zachodzą obecnie.
 Uczniowie  poznali  też typy  siedlisk leśnych  oraz obserwowali  ślady bytności różnych zwierząt i  ich wpływ na ekosystem.  Ciekawą lekcją było  rozpoznawanie wybranych gatunków drzew liściastych i ich właściwości.  W drzewostanie spotykaliśmy  się ze 180-letnimi  sosnami.
            Dzięki tej żywej lekcji uczniowie lepiej poznali i zrozumieli funkcjonowanie przyrody, uczyli się prowadzenia obserwacji i  wnioskowania.
            Udało się również odnaleźć pierwsze znaki wiosny – kwitnące zawilce,  przylaszczki, wawrzynek wilczełyko oraz młode listki czosnku niedźwiedziego.
            Wycieczkę zakończył poczęstunek – pyszna grochówka.
           
Uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami serdecznie dziękują wszystkim Pracownikom Ośrodka  Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie  za ciekawą wycieczkę, za wrażenia, za sympatyczną i serdeczną atmosferę.
 
Urszula Borowska
Liliana Kwas

 

Dzień zielono-różowy w gimnazjum

W ostatni czwartek miesiąca przypadł kolejny kolorowy dzień. Tym razem uczniowie mieli do wyboru dwa kolory. Mogli ubrać się na zielono lub różowo. 
Organizatorem imprezy jest Samorząd Uczniowski Gimnazjum.
A.Stankowska

 

Powitanie wiosny w gimnazjum

23 marca w naszym gimnazjum uczniowie powitali wiosnę.
Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował Wiosenny Festiwal Młodych Talentów. W konkursie wystąpiło siedmioro uczestników. Młodzież obejrzała występy wokalne, gimnastyczne, taneczne, poiki oraz kabaret. Imprezę poprowadziły uczennice z klasy 2 a  - Natalia Krusińska oraz Małgorzata Żuk.
Pierwsze miejsce w Festiwalu Młodych Talentów zajął kabaret w wykonaniu uczennic z klasy 2 b Aleksandry Sznajder i Marty Marchlewicz. 
 Także w tym dniu cała brać szkolna przyszła w przebraniach. W korytarza szkolnych pojawili się biznesmeni, tajni agenci, lekarze, kucharze, hipisi oraz rolnicy. Również wielu nauczycieli przebrało się za postacie z bajek. Do naszej szkoły zawitał Smerf Maruda, Pipi pończoszanka, Bob budowniczy, Bartolinii Bartłomiej oraz D`Aatagnan wraz z Czerwonym Kapturkiem. Młodzież wraz z nauczycielami doskonale się bawili. Mamy nadzieję, że Wiosenny Festiwal Młodych Talentów stanie się tradycją naszej szkoły. 
A.Stankowska

 

Powitanie wiosny w przedszkolu

23 marca wraz z uczniami klas 1-3 przedszkolaki pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Dzieci przeszły korowodem ulicami miasta z kukłami marzanny, które potem pod nadzorem dorosłych zostały spalone na szkolnym boisku.
Anna Szczęsna

 

 

 

Powitanie wiosny w klasach 1-3

Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To słowiańska bogini, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły.
Dawniej, przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie.
A jak to odbywa się dzisiaj?
Dnia 23 marca 2015 roku  zgodnie z tradycją powitaliśmy w naszej szkole WIOSNĘ. Imprezę "POWITANIA  WIOSNY" rozpoczął wiosenny korowód przedszkolaków i uczniów klas 1-3  ulicami  wokół szkoły. Dzieci hucznie przeszły  ze słomianymi kukłami marzanny  wykrzykując wiosenne hasła. Następnie, na szkolnym boisku, pod nadzorem dorosłych, kukły zostały spalone, a dzieci w ciepłych promieniach wiosennego słońca powitały wiosnę.
Mamy nadzieję, że mieszkańcom naszego miasteczka  przypomnieliśmy,  że wiosna już nadeszła.
 
Zima w końcu sobie poszła, więc czas by i w naszych   sercach  zazieleniło się i zapachniało miło wiosną. By zakwitły kwiaty, przyleciały bociany, by zrobiło się już kolorowo.....
Wiosna nadeszła!
Liliana Kwas

 

Ćwierćfinał Wojewódzki w Koszykówkę

Reprezentacja chłopców Zespołu Szkół w Górznie wygrała zawody koszykówki chłopców powiatu brodnickiego. Kolejnym etapem były zawody ćwierćfinału województwa kujawsko - pomorskiego rozegrane w Grudziądz 19.03.2015r. Niestety nasi zawodnicy musieli ustąpić lepiej grającym zespołom reprezentującym szkoły gimnazjalne z Chełmna, Torunia i Grudziądza zajmując ostatecznie IV miejsce w turnieju, tracąc jednocześnie szanse na rozgrywki w dalszym etapie. Do startu w we wszystkich etapach turniejów zawodników przygotowywał trener Andrzej Łysik.
Opiekunem uczniów podczas zawodów w Grudziądzu był  - Robert Stańko

 

Kangur matematyczny

     Dnia 19 marca 2015 r. odbył się  Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny"    adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, a nawet  średnich.
            Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.
            W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
              Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

              Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
    Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy.
Źródło: http://www.kangur-mat.pl/
 
W naszej szkole uczniowie przystąpili do konkursu w następujących   kategoriach:
   

 

Żaczek

klasy 2 szkół podstawowych  (9 uczniów)

Maluch

klasy 3 i 4 szkół podstawowych; (20 uczniów  z klas 3 i 9 uczniów z klas IV)

Beniamin

klasy 5 i 6 szkół podstawowych; (6 uczniów z klas V i 5 uczniów z klas VI)

Kadet

klasy I i II gimnazjów; (3 uczniów z klas I i 2 uczniów z klas II)

Junior

klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
I, II, III zasadniczych szkół zawodowych; (3 uczniów klas III gimnazjum)

 

            W konkursie wzięło udział  49  uczniów z klas II –VI oraz 8 z klas I-III gimnazjum. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności matematyczne rozwiązując nietypowe i niestandardowe zadania. Przyniosło im to wiele radości. Miłym akcentem były prezenty-  „Magiczny wąż”, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Konkurs  przeprowadziła Pani Barbara Mądra.
Teraz czekamy na wyniki.
Liliana Kwas

 

Dzień w okularach w gimnazjum

W piątek 13 marca w naszym gimnazjum był kolejny "szalony dzień". Tym razem uczniowie przyszli w okularach. Do akcji włączyli się wszyscy wychowawcy.
Organizatorem był Samorząd Uczniowski gimnazjum
A.Stankowska

 

Przedszkolaki dokarmiają ptaki

Tak jak i w ubiegłym roku przedszkolaki wzięły udział w akcji dokarmiania ptaków. Pomagały w zawieszeniu karmnika i karmy w ogródku przedszkolnym, obserwowały przylatujące ptaki i potrafiły je nawet nazwać. Wykonały też wiele prac plastycznych na temat swoich obserwacji.
W ramach podziękowania otrzymały dyplom, pięknie ilustrowany album „Młody obserwator przyrody” oraz pendriva do przechowywania kolejnych zdjęć.
Anna Szczęsna

 

Rekolekcje szkolne

Rekolekcje wielkopostne w naszej szkole dobyły się w dniach od 9 do11 marca. Uczniowie brali udział w nabożeństwach i we Mszy Świętej. Na ten czas zaprosiliśmy również gości. Pan Sławek Pyrko spotkał się z młodzieżą  gimnazjalną , której przedstawił program pt. ,,DEKALOG NAJLEPSZYM KOMPASEM”  . Ks. Dariusz Kajzer dzieciom ze Szkoły Podstawowej  opowiadał o swoich przeżyciach z misyjnego kraju Papui Nowej Gwinei. Uczniowie byli również uczestnikami koncertu poświęconemu  św. Janowi Pawłowi II.
Katechetka: Ewelina Michalska

 

Dzień Dziewczynek w przedszkolu

 6 marca obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Dziewczynek. Tego dnia wszystkie dziewczynki zostały obdarowane przez swoich kolegów laurkami i drobnymi upominkami, były też życzenia, piosenki i wierszyki.
Anna Szczęsna

 

Wizyta ks.Dariusza Kajzera podczas Rekolekcji

Dnia 10 marca 2015 r.  -  w drugi dzień rekolekcji – uczniów klas 1 – 5 odwiedził ks. Dariusz Kajzer były Misjonarz z Margarita – diecezja Mendli Papua-Nowa Gwinea. Dla dzieci było to wyjątkowe spotkanie. Po raz pierwszy miały okazję posłuchać opowieści o tak odległym, egzotycznym i prawdziwie misyjnym kraju, jakim jest Papua Nowa Gwinea. Dowiedziały się, jak żyją tam ich rówieśnicy, co jedzą, w jakich warunkach mieszkają, w jakich językach się porozumiewają. Ksiądz misjonarz opowiadał o swoim życiu na misjach, o ludziach, których spotykał, o panujących tam zwyczajach i ciekawych wydarzeniach związanych z trudną i często niebezpieczną  pracą  wśród rdzennej populacji Papui.
Opowieści towarzyszyła prezentacja pięknych zdjęć oraz pokaz charakterystycznych  przedmiotów  ze strefy Pacyfiku m.in.  masek, naszyjnika z kłów świni, torby z piór.
Ksiądz Dariusz Kajzer prowadził pracę misyjną przez 7 lat.
 
       Wdzięczni za wizytę Ks. Dariusza Kajzera -  proboszcza  Parafii Matki Bożej Różańcowej w Turzy Wielkiej w dekanacie działdowskim -  życzymy Mu owocnego posługiwania w nadchodzących latach
Liliana Kwas

 

Turniej halówki chłopców Bobrowie

Uczniowie klas 5 i młodsi wyjechali 4 marca 2015 r na Turniej dla klas 5 w Bobrowie. Po losowaniu okazało się że gramy mecze z SP2 Brodnica, SP7 Brodnica oraz SP Strzygi. W pierwszym meczu na 15 sekund do końca chłopcy z SP2 Brodnica strzelili nam jedna bramkę. Drugi mecz ze Strzygami zakończył się wygraną 2:0 dla nas. Ostatni mecz z zawodnikami z SP7 na co dzień trenujących w klubie piłkarskim. Chłopcy z Górzna ponieśli porażkę 5:0. Uplasowaliśmy się na 3 miejscu w grupie. 

Skład drużyny: Maciej Bółkowski, Sebastian Kalisz, Jakub Brzeziński, Szymon Zielński, Kamil Dębiński, Kamil Florkiewicz, Mateusz Komoszyński, Paweł Ochocki, Szymon Andrzejewski, Arkadiusz Faltynowski.
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Przedszkolaki w kuchni

 „Wesołe Słoniki” odwiedziły przedszkolną kuchnię, zapoznały się ze znajdującymi się tam urządzeniami oraz pracą pani kucharki. Samodzielnie przygotowały sobie deser z owoców.
Anna Szczęsna

 

Przedszkolaki w bibliotece gminnej

Przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Z wielką radością samodzielnie wyszukiwały interesujące je książki i oglądały czasopisma. Zapewniły też panią bibliotekarkę, że wkrótce zostaną stałymi bywalcami biblioteki.
Anna Szczęsna

 

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

W ramach realizowanej tematyki przedszkolaki powędrowały do biblioteki szkolnej. Pani Ania Mówińska pokazała ciekawe książki znajdujące się w bibliotece oraz zapoznała z książką w wersji elektronicznej. Dzieci na pamiątkę otrzymały bajkę „Królewna Śnieżka”.
Anna Szczęsna

 

I m-ce w Feryjnym Turnieju Halówki

W dniu 19 lutego 2015 r odbył się Feryjny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla uczniów szkoły podstawowej. Do zawodów przystąpiło 5 drużyn : Miesiączkowo, 3 drużyny piłkarek z Bydgoszczy, które przebywają na obozie sportowym w Górznie oraz nasza drużyna. Rozegraliśmy turniej systemem ‘każdy z każdym”. Poniżej przedstawiam tabelę wyników.
 

      x

Borowinators Forever
 

Idealne Łydki

 

Górzno

 
FC Loniaki

 
Miesiączkowo

 
    pkt

 

m-ce

Borowinators Forever
 

 x

 
1:3

 
2:2

 
2:0

 
0:2

 
4

 
IV

Idealne
Łydki
 

 

3:1

 
x

 
1:3

 
3:1

 
1:3

 
6

 
III

 
Górzno
 

 

2:2

 
3:1

 
x

 
5:0

 
3:0

 
10

 
I

 
FC Loniaki
 

 

0:2

 
1:3

 
0:5

 
x

 
2:3

 
0

 
V

 
Miesiączkowo
 

 

2:0

 
3:1

 
0:3

 
3:2

 
x

 
9

 
II

 
Skład drużyny z Górzna: Jakub Ochocki, Jędrzej Kubećka, Dawid Spalding, Sebastian Kalisz, Mateusz Komoszyński, Szymon Zieliński, Jakub Brzeziński, Miłosz Aleksandrowicz, Maciej Bółkowski, Olga Wardowska, Martyna Komoszyńska. 
 
„Królem Strzelców” został Dawid Spalding z Górzna
Najmłodszą Zawodniczką – Zofia Szulakowska
Najlepszy Piłkarz – Jakub Zieliński z Miesiączkowa
Najlepszą Bramkarką została – Oliwia Daliwela
 
Dziękujemy Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Górznie za sponsoring pucharów
 i słodkości dla zawodników.
Nagrody indywidualne oraz dyplomy ufundowane zostały przez organizatorów.
Dziękujemy opiekunom drużyn za poświęcony czas i motywowanie zawodników do gry w duchu sportowym
 
Zawody zorganizowali: Justyna Pocierznicka – nauczycielka wf oraz Robert Sargalski – kierownik Hali w Górznie


 

 

Noc filmowa w szkole

W dniach 16-17.02.2015 r. uczniowie pracujący w kółku filmowo- multimedialnym oraz samorządzie uczniowskim spędzili noc w szkole. Biwak był formą nagrody za trud i wysiłek wkładany  w pracę na rzecz szkoły. 
W czasie pobytu w szkole uczniowie wspólnie bawili się grając w piłkarzyki, tenisa stołowego, śpiewając karaoke, szukając siebie w ciemnych i mrocznych zakamarkach szkoły.
W nocy obejrzeliśmy dwa filmy: „ Straszny film” oraz „ Gwiazd naszych wina.” Był śmiech, trochę strachu a także łzy.
Uczniowie sami przygotowali sobie miejsce do spania oraz posiłki. Okazało się, że potrafią zrobić pyszne kanapki. Nie zabrakło także czasu na pracę: przygotowanie i montaż filmu a także wykonanie kroniki. 
Zmęczeni, ale szczęśliwi opuszczaliśmy mury szkoły. Okazało się, że szkołę w takim wydaniu naprawdę można pokochać. Wszystkim uczniom dziękujemy za czas poświęcony na pracę na rzecz szkolnej społeczności. Bez Was wiele rzeczy nie udałoby się zrealizować.  Liczymy dalej na Wasze zaangażowanie.
 
Noc zorganizowały  opiekunki wyżej wymienionych kółek: Magdalena Brzóska, Kinga Aleksandrowicz. 

 

Wycieczka klas trzecich gimnazjum

Pierwszego dnia ferii zimowych, uczniowie trzecich klas gimnazjum pod opieką nauczycieli: Danuty Czaja, Justyny Pocierznickiej i Eweliny Michalskiej wyjechali do Torunia.

W programie wyjazdu było: lodowisko, kręgielnia, kino. Dopisała nam piękna pogoda,
a dobre humory towarzyszyły nam cały dzień.
Ewelina Michalska

 

Walentynki w gimnazjum

12 i 13 lutego obchodziliśmy w gimnazjum Walentynki. W czwartek wszyscy uczniowie i część nauczycieli przyszła do szkoły w kolorze czerwonym. Również w tym dniu odbyło się głosowanie na : walentynkową dziewczynę, najbardziej walentynkowego chłopaka i walentynkową parę.
W piątek uczniowie  musieli poszukać ukryte na terenie szkoły serca z zadaniami. Za każde zadanie gimnazjaliści otrzymywali punkty do konkursu super klasy. Nasi uczniowie mocno przejęli się walentynkowymi konkurencjami i wykonali je precyzyjnie.
W piątek ogłoszone były także wyniki zapowiedzianych wcześniej konkursów: - na walentynkową gazetkę oraz walentynkowy wystrój klas. Pierwsze miejsce otrzymała gazetka klasy 2b, natomiast najlepszą dekorację wykonała klasa 1b. 13 lutego także ogłosiliśmy wyniki czwartkowego głosowania : najbardziej walentynkową dziewczyną  została Kamila Budzichowska z klasy 3a, najbardziej walentynkowymi chłopcami zostali - Dawid Czaplewski i Robert Stańko z klasy 3b oraz  Kacper Wardowski z klasy 3a. Cała trójka chłopców otrzymała równą ilość głosów. 
Imprezy przygotował Samorząd Uczniowski z gimnazjum.
Agnieszka Stankowska 

 

Szalony dzień - dzień dziwnych nakryć głowy

" W piątek 13 lutego w naszym gimnazjum przypadł kolejny "Szalony Dzień". Tym razem był to  dzień czapek i dziwnych nakryć głowy. Uczniowie wykazali się pomysłowością w przystrajaniu swoich głów. Do akcji włączyła się część wychowawców. Impreza była zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum.
Agnieszka Stankowska

 

Bal karnawałowy w klasach 1-3

12 lutego odbył się bal karnawałowy dla klas 1-3 szkoły podstawowej. 



"Już karnawał włożył maskę, drzwi otworzył z hukiem, z trzaskiem!

Wpadł jak wicher do pokoju! W czym? W karnawałowym stroju!
- Cześć! Przybiegłem w odwiedziny! Mam wstążeczki i cekiny, 
nut wesołych dwie kieszenie i do TAŃCA ZAPROSZENIE." 
(Dorota Gellner)

 

 

Klasy trzecie na teatrzyku w BDK

           Dnia 11 lutego uczniowie klas trzecich wyjechali do Brodnickiego Domu Kultury na spektakl pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.
         Pełna uroku, koloru i wesołych piosenek wersja znanej i lubianej baśni Andersena przeniosła  dzieci w fantastyczny świat króla Grocha, królowej Grochówki i ich syna, księcia Groszka. Dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji nie pozwoliły  na nudę, a zmieniająca się dekoracja, która szybko przeobraża scenerię przygód królewskiej rodziny, przykuwała  uwagę młodych  widzów.
Liliana Kwas

 

Sprostowanie Górzno nie dało rady

Chciałabym sprostować artykuł, który ukazał sie dziś w Czasie Brodnicy "Górzno nie dało rady". Otóż jestem z chłopaków bardzo dumna ponieważ są jak dla mnie super sportowcami. Od kilku lat ta ekipa jest Mistrzem Powiatu w Koszykówkę, wygrywają również turnieje piłki nożnej. W zawodach rangi powiatowej również okazali sie najlepszymi Siatkarzami. Fakt że ulegli drużynom regularnie trenującym siatkówkę i to z walka np- set 26:24 w Ćwierćfinale nie powoduje, że mogłabym stwierdzić niezadowolenie. Grali jak potrafili najlepiej. Gratuluję chłopcy i jeszcze raz podkreślam że jestem z Was dumna.
Ciekawe czy obecnie w Powiecie jest tak wszechstronna ekipa? Jakoś nie widać na zawodach.....
Gratuluje podwójnym Mistrzom Powiatu w Siatkówkę i Koszykówkę:)
Pocierznicka Justyna

 

Odlewy z gipsu w przedszkolu

10 lutego przedszkolaki uczestniczyły w atrakcyjnej i kreatywnej formie edukacji artystycznej „Odlewy gipsowe”. Pod okiem uprawnionych do prowadzenia tego typu zajęć pań, dzieci z grup „Wesołe słoniki” i „Kotki” wykonały odlewy gipsowe, były to słoneczniki, słoniki, zajączki oraz kwiaty. Udział w warsztatach sprawił, iż dzieci mogły bawić się łączeniem wody z gipsem, wylewania mieszanki do form oraz wyjmowania suchych odlewów.
Anna Szczęsna

 

Wręczenie kamizelek odblaskowych

Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci Burmistrz Miasta i  Gminy Górzno zadecydował o wyposażeniu w kamizelki odblaskowe wszystkich uczniów dowożonych do Zespołu Szkół w Górznie. Wręczenie  kamizelek miało miejsce 9 lutego 2015 r.
W przekazaniu uczestniczył kierownik Posterunku Policji w Górznie - asp. Arkadiusz Kubećka.
Po raz kolejny zachęca się  pieszych, a w szczególności dzieci  do noszenia kamizelek i elementów odblaskowych, zwłaszcza gdy zapada zmierzch. Trudne warunki atmosferyczne, ograniczona widoczność, mgła, opady deszczu, czy śniegu, to także potencjalne zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stosowanie odblasków bez wątpienia zwiększa  bezpieczeństwo.
Szczególna rola należy teraz do rodziców, by zadbali, aby dziecko wychodzące rano z domu miało na sobie kamizelkę odblaskową.
Liliana Kwas

 

Mistrzowie Powiatu w koszykówkę

Dnia 11 lutego na Mistrzostwa Powiatu w Koszykówkę wyjechali chłopcy z naszego gimnazjum. Do zawodów zgłosiły się tylko 3 drużyny. Pierwszy mecz zagrali ze Szczuką grając pokazowy mecz techniki koszykówki. Pokonali przeciwników 51:10. Drugą drużyną była ekipa gospodarzy z Osieka, z która również chłopcy wygrali, tym razem 34:17. Nie zabrakło „wsadów” rzutów za 3 pkt, czy tez pięknie wykonanych rzutów osobistych. Chłopcy będą reprezentowali Powiat Brodnicki i naszą szkołę w marcu na zawodach ćwierćfinałowych.
Koszykarze otrzymali pamiątkowy dyplom, piłkę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz piękny puchar ufundowany przez Wójta Gminy Osiek.
 
Skład drużyny: Karol Borsiak, Robert Stańko, Dawid Czaplewski, Kamil Jagielski, Grzegorz Czaja, Jakub Bojanowski, Łukasz Malanowski, Łukasz Żbikowski.
 
Trener: Andrzej Łysik
Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

Vice Mistrzynie w koszykówkę

Dnia 10 lutego w Osieku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Brodnickiego w Piłkę Koszykową Dziewcząt klas gimnazjalnych.
Do zawodów zgłosiły się drużyny z Brzozia, Zbiczna, Osieka, Szczuki i Górzna. 
Nasze koszykarki dzielnie walczyły na boisku. Uległy tylko zwyciężczyniom turnieju - zawodniczkom ze Zbiczna,  tym samym zajmując II miejsce w Powiecie. W nagrodę otrzymały pamiątkowy dyplom oraz piłkę ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
 Końcowa kolejność: Zbiczno, Górzno, Brzozie, Szczuka, Osiek

Skład drużyny: Agnieszka Gołębiewska, Małgorzata Żuk, Martyna Grzywacz, Zuzanna Pawłowska, Roksana Sobiech, Marlena Przybyłowska, Marlena Pawłowska, Aleksandra Czaplewska.

Trener: Andrzej Łysik
Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

Pokaz rycerski

W poniedziałek – 09. 02. 2015 r.  -  odwiedził  naszą Szkołę   prawdziwy  rycerz z księżniczką. Przybyli z czasów średniowiecza, by zapoznać uczniów z obyczajami i kulturą tej epoki.  Prezentowali strój rycerski, a także miecze, szable, metalowy hełm, ochronne rękawice oraz prawdziwą suknię  księżniczki. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przymierzali i dotykali  rycerskich  rekwizytów.
W czasie tych zajęć dzieci mogły w interaktywny sposób zapoznać się z życiem w średniowieczu, ubrać się w stroje z danej epoki, dotknąć narzędzi używanych w dawnych czasach, brać  udział w krótkich inscenizacjach historycznych.
         Dzięki tej „żywej” lekcji historii, uczniowie mieli okazję z bliska przyjrzeć się dawnym obyczajom, kulturze oraz  rozrywkom i dobrze się przy tym bawić.
Liliana Kwas

 

Mistrzostwa Powiatu w Mini Koszykówkę

Dnia 6 lutego chłopcy ze szkoły podstawowej wyjechali na zawody powiatowe w mini koszykówkę do Gorczenicy.  Do Mistrzostw Powiatu zgłosiło się 7 drużyn. Zagraliśmy turniej systemem pucharowym. Niestety 3 drużyny po przegranym pierwszym meczu kończyły zawody. Nasza drużyna niestety wylosowała faworyta zawodów szkołę podstawowa nr 4 w Brodnicy. Gra była bardzo zacięta i wyrównana. Niestety zakończyła się wynikiem 10:7 dla naszych rywali. Tym samym po jedynym rozegranym meczu odpadliśmy z rozgrywek. Trener jak i sami zawodnicy byli rozżaleni takim systemem, tym bardziej, że poziom gry naszej drużyny był bardzo wyrównany z Mistrzami Powiatu.
Skład naszej drużyny: Dawid Spalding, Jakub Ochocki, Paweł Ochocki, Miłosz Aleksandrowicz, Sebastian Kalisz, Maciej Bółkowski, Jakub Brzeziński, Paweł Szwedowski, Jędrzej Sobieski, Jakub Ślesiński, Mateusz Komoszyński, Jakub Sobieski
 
Trener: Andrzej Łysik
Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

Ćwierćfinał wojewódzki w siatkówkę

W dniu 4.02.2015 r.  w naszej hali odbyły się Ćwierćfinały Wojewódzkie Gimnazjady Piłki Siatkowej Chłopców. Nasi uczniowie po zwycięstwie w Mistrzostwach Powiatu awansowali do kolejnego etapu.
Przyjechali do nas zawodnicy z Dębowej Łąki, Nowej Wsi oraz Łasina. Zawodnicy z Dębowej Łąki  po wygranych meczach będą reprezentować nasz region w Finałach Wojewódzkich.
Naszym siatkarzom zabrakło szczęścia na tym etapie, ponieważ przegrali dwa mecze. 

Podziękowania dla Super "6" siatkarskiej, dla Zelii, Marty Agnieszki, Julki- za pomoc przy sędziowaniu, Panu Robertowi za pomoc w przygotowaniu boisk, kibicom za doping oraz Sklepikowi Szkolnemu za ufundowanie słodkości dla sędziów i trenerów. 

Skład Mistrzów Powiatu: Karol Borysiak, Robert Stańko, Dawid Czaplewski, Jakub Bojanowski, Grzegorz Czaja, Kamil Jagielski, Patryk Górzyński - nie grał w ćwierćfinale z powodu kontuzji. 
Chciałabym nadmienić, iz jest to pierwsza szkolna drużyna chłopców z siatkówki, do której mam nadzieję dołączą następni chłopcy z naszej szkoły. 
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Uwaga, konkurs!

W dniach 15.01 do 02.02.2015 roku  w Zespole Szkół w Górznie miał miejsce konkurs
literacki, ph. „Skarby Regionu”.
W konkursie wzięło udział 26 uczniów z klas 4-6  szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum.
Najpiękniejszą pracę o swoim miejscu zamieszkania napisała Małgorzata Szwedowska
z klasy 6b. Na drugim miejscu uplasowała się Marta Marchlewicz, ze swoja pracą  na temat Stanisławy Walasiewiczówny. /Gimnazjum/
Trzecie miejsce zdobyła Karolina Kolk, również z klasy 6b. Za skarb Regionu uznała
jeden z najpiękniejszych zakątków  naszego Parku Krajobrazowego.
Jury wyróżniło pracę Zuzanny Żuk /6b/, na temat Pola Namiotowego Pana Stanisława Jarzynki  oraz pracę Agnieszki Kwas /gimnazjum/ .
   Uczestnicy konkursu otrzymali różne nagrody, wśród nich nagrody książkowe, słodycze
oraz możliwość opublikowania pracy w Głosie Górzna i na stronach szkoły. Dziękujemy!
   Mamy nadzieję, że kolejna edycja tego konkursu  rozwinie skrzydła i wyobraźnię uczniów
i pokaże skarby Regionu. Górzno to przecież skarb wśród skarbów. Cudze chwalicie, swego
nie znacie ... Tak napisała jedna z uczennic . I dużo w tym prawdy.
    Organizatorzy konkursu / poloniści  zespołu szkół / dziękują  uczestnikom  i sponsorom, a wśród nich Bibliotece Zespołu  Szkół w Górznie, Pani Annie Mówińskiej za ufundowanie nagród książkowych . Firmie „Groszek” - Panu Piotrowi Kinickiemu  za ufundowanie nagród rzeczowych.
Opracowała G.Kinicka

 

Bal karnawałowy w zerówce

W piątek 30 stycznia 2015 roku dzieci z oddziału przedszkolnego bawiły się na zabawie karnawałowej. Przy rytmach muzyki disco wirowały księżniczki, czarodziejki, indianie, kowboje, spider-mani. 
Zabawa przeplatana była różnymi konkursami, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. 
Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, owoce i napoje, za które dzieci wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują.
Maria Jankowska

 

Czarno - biały czwartek

W dniu 29 stycznia w gimnazjum był kolejny kolorowy czwartek. Tym razem dominowały  - czerń i biel. Uczniowie wyglądali bardzo elegancko. Miło jest, że do akcji przyłączają się wychowawcy, którzy w ten sposób zbierają dla swoich uczniów dodatkowe punkty w konkursie "Super klasa". Imprezę przygotował Samorząd Szkolny Gimnazjum. 
Agnieszka Stankowska

 

 

Przedstawienie pt. „Komputerowe i sportowe przygody Jasia”

Dnia 27 stycznia 2015 r. odbyło się  przedstawienie profilaktyczne pt.  "Komputerowe i sportowe przygody Jasia" w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego PREMIERA z Białegostoku.
   Uczniowie klas 1- 6  poznali  głównego bohatera - Jasia, który zbyt wiele czasu spędzał przy komputerze, przez co zaniedbał lubianą wcześniej grę w piłkę oraz  przyjaciół. Skutki uzależnienia od komputera i  play station okazały się dla chłopca bardzo nieprzyjemne. Zaczął mieć  kłopoty z nadwagą, popsuł mu się wzrok, musiał nosić okulary, stracił przyjaciół i zniszczył laptopa rodziców ściągając wirusa wraz z grą internetową. Na szczęście szybko zrozumiał swój błąd oraz fakt, jak ważny dla zdrowia i zgrabnej sylwetki jest sport.
     Dzieci z uwagą oglądały spektakl i wspólnie z aktorami doszły do wniosku, że należy z umiarem spędzać czas przy komputerze, a częściej przebywać na świeżym powietrzu.
Liliana Kwas

 

Dzień mody retro w gimnazjum

21 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka w gimnazjum odbył się "dzień mody retro". Uczniowie przyszli w strojach z czasów młodości swoich dziadków. Musieli trochę "pogrzebać" w starych szafach. Przy okazji zabawy nauczyli się czegoś o historii mody. Nasza młodzież  w strojach retro prezentowała się bardzo ciekawie. Do akcji włączyło się też troje wychowawców. 

Imprezę przygotował Samorząd Szkolny Gimnazjum.
Agnieszka Stankowska

 

 

I m-ce w Mistrzostwach Powiatu w siatkówkę

Dnia 20.01. 2015 zorganizowano zawody powiatowe w piłkę siatkową dziewcząt w  Górznie. Do zawodów przystąpiły 4 drużyny z Gołkowa, Jastrzębia, Brodnicy i Górzna. Dziewczęta z Zespołu Szkół w Górznie zajęły 4 miejsce. Znacznie lepiej wypadli nasi chłopcy, którzy dnia 21. 01. 2015r. wyjechali na zawody powiatowe w piłkę siatkową do Brodnicy. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z Brodnicy, Jastrzębia i Górzna. Po zaciętych meczach chłopcy z Zespołu Szkół w Górznie zajęli I miejsce w powiecie. Przed nami wyjazd na zawody wojewódzkie, które rozgrywane będą na początku lutego tego roku.
Opiekun Jolanta Guentzel

 

 

Powrót Górzna do Macierzy

18 stycznia minęła 95 rocznica powrotu Górzna do Polski po 148 latach z niewoli niemieckiej. Z tej okazji w Zespole Szkól  odbyły się apele patriotyczne. Uczniowie przedstawili historię miasta w czasie I wojny światowej i w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Występ młodzieży uświetniły wiersze i pieśni patriotyczne. Imprezę przygotowali i poprowadzili :" Piotr Skarżyński i Agnieszka Stankowska.

 

Warsztaty- Odlewy z gipsu

W dniach 4 i 5 stycznia odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne - „Odlewy gipsowe”.  Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w atrakcyjnej i kreatywnej formie edukacji artystycznej, która rozbudza nie tylko wyobraźnię  ale i pozwala rozwijać zdolności plastyczne. Udział w warsztatach sprawił, iż uczniowie mogli poznać cały proces powstawania takich odlewów, a więc mieszania wody z gipsem w odpowiednich proporcjach, wylewania mieszanki do form oraz wyjmowania  odlewów. Najwięcej uciechy sprawiło łączenie wody z suchym gipsem. Największy zachwyt wzbudziły gotowe odlewy, które po  kilku dniach będą nadawały się do malowania - kwiat słonecznika, zajączek oraz dwa obrazki z roślinnymi motywami.
Były to bardzo twórcze zajęcia, które na pewno pozostaną na długo w pamięci  uczniów.
Liliana Kwas

 

Nowy blask świetlicy szkolnej

    W okresie świąteczno- noworocznym szkolna świetlica i stołówka przeszły metamorfozę.
Zmienił się kolor ścian, pojawiły się nowe krzesła, stoliki i szafki. Na ścianach pojawiły się naklejki zachęcające do pobytu w tym pomieszczeniu.  Jedną część wyłożono miękkim dywanem, ustawiono kolorowe szafki wypełnione nowymi grami i pomocami, ustawiono małe sofy i poduchę relaksacyjną. W tej części czas mogą miło spędzić uczniowie klas I- III i Przedszkolaki oczekując na zajęcia czy odjazd do domu. Druga część pełni funkcję stołówki i sali lekcyjnej. Tu uczniowie mogą zjeść obiad, drugie śniadanie, napić się herbaty, a po południu odrobić lekcje.
    Modernizacja świetlicy możliwa była dzięki środkom finansowym w wysokości 10.000 zł pochodzącym z rezerwy oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej z tytułu dofinansowania w zakresie wyposażenia w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne świetlic szkolnych. W pozyskaniu i rozliczaniu środków pomogła p. Urszula Reklin z Urzędu Gminy w Górznie.
   Zmiana szkolnej świetlicy nie byłaby możliwa dzięki zaangażowaniu ze strony Dyrekcji, nauczycielek:  Kingi Aleksandrowicz i Magdaleny Brzóski oraz innych nauczycieli, ich rodzin oraz uczniów.
Mamy nadzieję, że nowy wizerunek  Wam się podoba.
Życzymy miłych, niezapomnianych chwil spędzonych w szkolnej świetlicy.
Justyna Pocierznicka

 

Przebierańcy w gimnazjum

13 stycznia w gimnazjum był kolejny szalony dzień czyli "Dzień przebierańców". Wśród uczniów pojawiły się rozmaite postacie. Przybyła królowa Kleopatra z dworem, dwie królowe, brygada antyterrorystyczna, Afrykanin,  wielu kibiców, ratownik medyczny, strażak, cyganka, przedszkolak, budowlańcy, Pippi Pończoszanka,  kilku lekarzy oraz wiele innych osób. W szkole było wesoło i kolorowo. Do akcji przyłączają się także nauczyciele. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski Gimnazjum.
Agnieszka Stankowska

 

Wigilia w przedszkolu

Corocznym zwyczajem w przedszkolu odbyło się spotkanie wigilijne. Odświętnie ubrane przedszkolaki zasiadły przy wigilijnym stole, podzieliły się opłatkiem, składały sobie nawzajem życzenia i wspólnie śpiewały kolędy przy choince. Przedszkolaków odwiedził również Mikołaj, który dzięki pomocy Rady Rodziców oraz ku radości dzieci obdarował je prezentami. Każde dziecko  otrzymało paczkę, a dla grup przedszkolnych były ciekawe gry, układanki i zabawki. Dzieci specjalnie dla Mikołaja śpiewały piosenki i recytowały wierszyki, podziękowały Mikołajowi za odwiedziny oraz upominki.
Anna Szczęsna

 

 

Jasełka w przedszkolu

19 grudnia 2014 roku podczas spotkania opłatkowego w przedszkolu „Wesołe słoniki” i „Kotki” przedstawiły jasełka. Występ obejrzały dzieci z najmłodszej grupy oraz pracownicy przedszkola. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem odgrywali swoje role. Na koniec wspólnie zaśpiewano kolędę „Cicha noc”.
Anna Szczęsna

 

Życzenia bożonarodzeniowe

Uczniowie Samorządu Szkolnego Gimnazjum odwiedzili górznieńskie instytucje, aby złożyć życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Młodzież spotkała się z pracownikami
Ośrodka Zdrowia, Banku Spółdzielczego, Domu Kultury, Biblioteki Miejskiej, Poczty oraz Urzędu Miasta i Gminy w tym również z Panem Burmistrzem Tomaszem Kinickim. Także spotkanym mieszkańcom uczniowie życzyli zdrowych i wesołych świąt oraz poczęstowali cukierkami.
A.Stankowska – Opiekun SU

 

 

Jasełka w gimnazjum

W dniu 19 grudnia 2014r. w Gimnazjum odbyły się Jasełka. Inscenizację przygotowały panie katechetki - Małgorzata Koj i Ewelina Michalska. W spektaklu udział wzięła młodzież z szkoły podstawowej i publicznego gimnazjum. Imprezę uświetniły kolędy w wykonaniu szkolnego chóru pod batutą pana Piotra Skarżyńskiego.
A.Stankowska

 

 

Wigilia w klasie Ib gimnazjum

W czwartek 18 grudnia klasa 1 b miała wigilię klasową. Młodzież podzieliła się opłatkiem i złożyła sobie życzenia oraz wspólnie zaśpiewała kolędy. Najbardziej radosną częścią spotkania była wymiana prezentów. Mamy naszych uczniów zadbały o słodką oprawę uroczystości. 
A.Stankowska

 

Czerwony czwartek w gimnazjum

18 grudnia przypadł kolejny kolorowy czwartek . Tym razem młodzież przyszła ubrana na czerwono. W ubieraniu się na kolorowo nasza młodzież jest bardzo kreatywna, co widać na zdjęciach.
A.Stankowska

 

 

Pomoc dla schroniska dla zwierząt

Od 9 grudnia do 18 grudnia w naszej szkole odbywała się zbiórka kołder, kocy, karmy dla zwierząt ze schroniska „Reksio” w Brodnicy. Włączyły się przedszkolaki, dzieci i młodzież oraz nauczyciele z Zespołu Szkół w Górznie.
Koordynatorka Justyna Pocierznicka zawiozła paczki do schroniska, w którym pracownicy podziękowali wszystkim za pomoc zwierzakom. 
Justyna Pocierznicka

 

Filmik Noś odblaski

Kółko filmowe pod kierownictwem Pani Kingi Aleksandrowicz działające w naszej szkole przedstawia film NOŚ ODBLASKI - "Bądź błyskotliwy, pozostań wśród żywych". 
Zapraszamy do oglądania 
Link do filmu  :
http://youtu.be/_gQ9zAdQMXc

 

Próbny sprawdzian klas 6

Uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej 17 grudnia pisało próbny sprawdzian. Jest to przygotowanie do egzaminu głównego, który odbędzie się 1 kwietnia 2015 r.
To już druga próba w naszej szkole. Mamy nadzieję, że zarówno ten jak i kwietniowy sprawdzian wypadnie bardzo dobrze.
J.Pocierznicka

 

 

Apel z policjantem

Dnia 16 grudnia 2014 r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Górznie  uczestniczyli  w spotkaniu z przedstawicielem  Posterunku Policji - st. asp. A. Smolińskim. Głównym celem apelu było uświadomienie i przybliżenie uczniom istniejących zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w trakcie nadchodzących  ferii świątecznych, w tym podczas zabaw zimowych (jeśli Pani Zima przyjdzie J)
KILKA RAD PRZYJEMNEGO I BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA SIĘ W CZASIE FERII 

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu;
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu;
  •  Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań  dla innych osób;;
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych;
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.

 
Funkcjonariusz  przypomniał również, że petardy, fajerwerki mogą kupować tylko osoby pełnoletnie, najbezpieczniej w specjalistycznych sklepach Wielokrotnie akcentował, że odpalanie różnego rodzaju środków pirotechnicznych jest dozwolone tylko osobom pełnoletnim przy zastosowaniu szczególnej ostrożności.
Liliana Kwas

 

Zerówka w Teatrze

15 grudnia grupy „Wesołe słoniki” i „Misie” wyjechały do Brodnicy na przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza.
Anna Szczęsna

 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Sportu

Czwarta Ogólnopolska E-Spartakiada Dzieci i Młodzieży Szkolnej pod patronatem Narodowego Programu Rozwoju Sportu POLSKI SPORT 2024 została zakończona. W zawodach wzięło udział 2813 uczniów z całego kraju.
Zostało zapisanych 4353 wyników. 
Uczniowie naszej szkoły wraz  z opiekunką: Justyną Pocierznicką wzięli udział w teście z piłki nożnej.
Wyniki testu przedstawiają się następująco w skali kraju.

Klasa 3 gimnazjum dziewczęta
 
3 m-ce Marta Aleksandrowicz – 0,42,19 s
6 m-ce Agnieszka Gołębiewska – 0, 43,19s
 
Klasa 3 gimnazjum chłopcy
 
7 m-ce  Patryk Górzyński – 0, 32,18 s
13 m-ce Jakub Bojanowski – 0,34,46 s
 
1 klasa gimnazjum  chłopcy
 
16 m-ce Łukasz Malanowski - 0,43,26 s
35 m-ce - Tomasz Górecki - 0,48,07 s
45 m- Ce Bartłomiej Luda - 0,50,76 s
76 m- Ce Łukasz Żbikowski - 1,00,76 s
 
6 klasa chłopcy szkołą podstawowa
 
7 m-ce – Dawid Spalding –  0,23,61 s
24 m-ce Jakub Ochocki –  0,26,13 s
25 m-ce Jędrzej Kubećka – 0,26,17 s
35 m-ce Miłosz Aleksandrowicz – 0,28,16 s
 
5 klasa chłopcy szkoła podstawowa
 
5 m-ce Sebastian Kalisz – 0, 25,61s
9 m-ce Maciej Bółkowski –0,  27,24 s
13 m-ce Jakub Brzeziński – 0, 28,48 s
38 m-ce Kamil Forkiewicz – 0, 33,24 s
 
4 klasa chłopcy szkołą podstawowa
 
20 m-ce  Paweł Ochocki – 0, 32,94 s
32 m-ce  Szymon Zieliński – 0,35,56 s
 
 
Uczniowie nasi bardzo dobrze wykonali test, o czym świadczą uzyskane przez nich wyniki. Kolejne testy na wiosnę.
Justyna Pocierznicka 

 

 

Nocny Sportowy Biwak

12 grudnia od godziny 18:00 do 8:00 w Hali Zespołu Szkół w Górznie odbył się  Nocny Biwak Sportowy. Udział wzięli gimnazjaliści z Górzna oraz zaproszona drużyna z gimnazjum w Brzoziu. Po części integracyjnej rozpoczęły się rozgrywki w piłkę siatkową, nożną, koszykową, ręczną, unihoca i tenisa stołowego. Nie chodziło tu o wynik meczu, tylko o zabawę i integrację pomiędzy drużynami. Były tez kiełbaski z grila i śpiewanie piosenek przy dźwiękach gitary. Dziewczęta kibicowały chłopcom i odwrotnie. Meksykańska fala i okrzyki pomagały zawodnikom o 2 w nocy trafiać do kosza i o 5 nad ranem strzelać bramki.
Przy dźwiękach muzyki do samego rana uczestnicy świetnie się bawili . Niektórzy rozłożyli śpiwory i nie przeszkadzało im odbijanie piłek o parkiet hali by odpocząć chwilę.
Organizatorka Justyna Pocierznicka dziękuje Panu Dyrektorowi Zespołu Szkół w Górznie za udostępnienie obiektu na biwak oraz opiekunom: Agnieszce Fiszer i Joannie Kruzińskiej    oraz Robertowi Sargalskiemu za pomoc i świetna zabawę  z uczestnikami biwaku. Wszyscy zmęczeni, ale uradowani wrócili do domów z pytaniem: Kiedy następny biwak sportowy? ….. Kto wie……..może niebawemJ
Organizatorka: Justyna Pocierznicka ( nauczycielka wychowania fizycznego)

 

Zbiórka darów PCK

Już po raz ósmy w naszej szkole przeprowadzona została zbiórka darów na rzecz potrzebujących rodzin z powiatu, której organizatorem było Szkolne Koło PCK.
Nigdy nie zawiedliśmy się na naszych szkolnych darczyńcach, a darów z roku na rok jest coraz więcej.  
W tym roku pobiliśmy kolejny rekord! Zebraliśmy 112 kg artykułów spożywczych oraz 10 kg artykułów szkolnych i zabawek.
Tak wspaniały wynik dowodzi, że otrzymana w ubiegłym roku od Zarządu Rejonowego PCK w Brodnicy statuetka "Serce za Serce" nie była przypadkowa.
Każdego uczestnika tego charytatywnego dzieła obdarowaliśmy symbolicznym serduszkiem - naklejką.
Dary zostały przekazane do Zarządu Rejonowego PCK w Brodnicy, gdzie zostaną rozdzielone i przekazane 20 grudnia w czasie "Spotkania Wigilijnego - Brodnica 2014"  najuboższym rodzinom z powiatu. Z naszej szkoły weźmie w nim udział 10 rodzin.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły akcję.
Dziękuję Wolontariuszom PCK za przeprowadzenie zbiórki.  
Imienna lista darczyńców została wywieszona na szkolną gazetkę PCK.  
opiekun SK PCK B.Mądra

 

Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

W dniu 12 grudnia 2014 r. w Hali  Zespołu Szkół w Górznie odbył się Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej dla gimnazjalistów. Z zaproszenia organizatorów skorzystały drużyny ze Świedziebni, Osieka, Gołkowa. Gimnazjum w Górznie wystawiło 2 drużyny. Turniej rozegraliśmy systemem „każdy z każdym”. Po zaciętej rywalizacji wyniki przedstawiły się następująco:
I m-ce zajęła drużyna  z Gimnazjum w Górznie I bez żadnej porażki w składzie: Jakub Bojanowski, Dawid Czaplewski, Robert Stańko, Karol Borsiak, Patryk Górzyński, Patryk Olszewski, Kamil Jagielski, Grzegorz Czaja, Michał Kalczyński, Adrian Łubiński
II m-c e Gimnazjum w Osieku ( opiekun Marek Rychnowski)
III m-ce Gimnazjum w Gołkowie ( opiekun Dawid Gmiński)
IV m-ce Gimnazjum w Górznie II
V –mc-e Gimnazjum w Świedziebni ( Teresa Zygmuntowicz)
Oprócz klasyfikacji drużynowej wybrano:
- „Króla Strzelców” – Oskara Brzuszczak z Gimnazjum Gołkowie,
- Najlepszego Bramkarza, którym okazała się jedyna dziewczyna na turnieju Agnieszka Gołębiewska z Gimnazjum w Górznie
- Najlepszego Zawodnika Turnieju - Jakub Dzierżyński z Osieka
Puchary i statuetki ufundował Dyrektor Zespołu Szkół w Górznie Pan Jarosław Kurzentkowski a słodki poczęstunek zasponsorowała Rada Rodziców oraz Państwo Rupińscy- właściciele Cukierni „Migo” w Górznie.
Organizatorzy: Justyna Pocierznicka, Robert Sargalski 


 

 

Przedszkolaki w Mini Disco

10 grudnia grupa „Kotków” pojechała do Brodnicy do Rodzinnego Centrum Rozrywki „Minidisco”. Dzieci świetnie bawiły się korzystając z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Były wspólne zabawy przy muzyce, robienie łańcucha na choinkę i spotkanie z Mikołajem, który częstował cukierkami. Dzieciom bardzo podobał się pobyt w „Minidisco” gdyż niezbyt chętnie chciały stamtąd wyjechać.
Anna Szczęsna

 

Dzień dresów w gimnazjum

12 grudnia w naszym gimnazjum był kolejny "szalony dzień". Uczniowie, jaki i nieliczni nauczyciele ( a szkoda) przyszli do szkoły w dresach. Niektórzy uczniowie próbowali połączyć elegancję ze strojem sportowym - wyszło zabawnie, a przecież o to chodzi, żeby było wesoło. Impreza była zorganizowana przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum

Agnieszka Stankowska

 

Mikołajki w gimnazjum

W tym roku Samorząd Uczniowski Gimnazjum postanowił zorganizować własne Mikołajki. Uczniowie przygotowali konkursy o tematyce zimowej. Impreza odbyła się 5 grudnia na 5 i 6 godzinie lekcyjnej. Każda klasa przygotowała ozdoby, którymi później udekorowaliśmy aulę. Nasi uczniowie przyszli do szkoły ustrojeni w czerwone czapki. Niektórzy przebrali się za Mikołaja. O godzinie 11. 45 - rozpoczął się turniej. Na początek było strojenie żywej choinki, następnie przedstawiciele klas wyrecytowali fraszkę o Mikołaju. W konkursie plastycznym należało narysować renifera oraz portret świętego Mikołaja z zawiązanymi oczami. Prace były bardzo ciekawe. W kolejnym konkursie trzeba było trafić kulą śniegową do celu - co okazało się  trudne. Wiele radości naszym uczniom sprawiło rzucanie butem Mikołaja na odległość. W trakcie imprezy odwiedził uczniów Pan Burmistrz, który wszystkim złożył życzenia dobrej zabawy. Na koniec przyszedł sam Mikołaj, który rozdał  prezenty. Zadowoleni uczniowie obdarowani prezentami udali się do domu. 

Agnieszka Stankowska

 

Klasy 3 na basenie

Tradycyjnie już, klasy trzecie Szkoły Podstawowej wybrały się dnia 5 grudnia do Rypińskiego Centrum Sportu na basen. Zaliczyliśmy zjeżdżalnię (dł. 106 m), rwącą rzekę, fontannę grzybek wodny, grotę sztucznej fali, gejzer powietrzny, leżankę i ławeczkę rurową z masażem oraz jacuzzi. Było wesoło, radośnie, po prostu „odlotowo”! 
Opiekunami grupy były: U. Borowska, A. Siedlikowska, G. Łapkiewicz, E. Komosińska i L. Kwas

 

Andrzejki w przedszkolu

28 listopada odbyły się w przedszkolu Andrzejki oraz Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przebrały się nie tylko za wróżki i czarodziejów, ale także w inne fantazyjne stroje. Było min. rzucanie grosika do studni życzeń, ustawianie pantofelków oraz rozpoznawanie bohaterów bajek na podstawie rekwizytów. Dzieci brały udział w wielu konkursach, np. jedzenie paluszków bez pomocy rąk czy jogurtu bez użycia łyżeczki.
Anna Szczęsna

 

Święto Misia i Andrzejki w 3b
Dzień 25 listopada od trzech lat jest dla nas klasowym świętem. Każdy z nas przyniósł do klasy pluszowego przyjaciela. Misie siedziały z nami w ławkach, a później powędrowały na pluszową wyspę. Każdy z nich znalazł swoje miejsce. Mniejsze wchodziły większym „na głowę”. Po lekcjach wspólnie z panią przygotowaliśmy klasę na tradycyjne ANDRZEJKI. Uczyliśmy się nakrywać do stołu. Wróżbitami były różne postacie z bajek. Każdą wróżbę traktowaliśmy z przymrużeniem oka.  Dla nas najważniejsza była zabawa. Nie zabrakło też pląsów. Dziewczynki odważniej ruszały w tany. Chłopcy byli aktywniejsi w różnych pląsach –wężach. Ten dzień był wesoły i na pewno miło będziemy go wspominać. Dziękujemy rodzicom za owoce, napoje i słodycze. Wystarczyło nam do piątku. Pani zadbała byśmy jedli słodycze z umiarem.
Uczniowie klasy 3b z wychowawcą Urszulą Borowską

 

Szkoła pełna Mikołajów

Dzisiaj, tj. 4 grudnia, w Gimnazjum odbyła się akcja pt: "Szkoła pełna Mikołajów". Nasza młodzież oraz nauczyciele przyszli w czapkach mikołajowych. Na terenie gimnazjum było ukrytych 12 Mikołajów z  różnymi zadaniami . Uczniowie musieli odnaleźć Mikołaja i wykonać polecenie. Należało, między innymi, wykonać musztrę, przeskoczyć "żabką" cały korytarz, „wymiałczeć” piosenkę "Wlazł kotek na płotek", zdobyć rzecz należącą do wychowawcy lub namówić nauczyciela do kręcenia hula - hop. Młodzież z ogromnym przejęciem szukała Mikołajów i z dużym zaangażowaniem realizowała polecenia. Najważniejsze, że uczniowie dobrze się bawili.
Organizatorem akcji był Samorząd Szkolny Gimnazjum
Agnieszka Stankowska

 

Kolorowe czwartki w gimnazjum

W ostatni czwartek miesiąca w Gimnazjum odbywają się "kolorowe dni". Uczniowie przychodzą do szkoły ubrani w określony kolor. W ostatni czwartek listopada był to kolor zielony. W październiku młodzież ubrała się na niebiesko. W grudniu wszyscy przebiorą się na czerwono. Organizatorem akcji jest Samorząd Uczniowski Gimnazjum.
Agnieszka Stankowska

 

Oddajemy głosy

Bardzo prosimy o oddawanie głosów na film stworzony przez uczniów ze szkoły w Górznie. Każdy głos jest na wagę złota!
Wystarczy wejść na stronę i kliknąć lubię to pod naszym filmem. Z każdego adresu IP można oddać tylko jeden głos !

http://www.niebojesiemuzyki.pl/glosowanie/33

      (4 filmik od dołu)

 

Aranżacja Stołu Bożonarodeniowego

W dniu 2 grudnia 2014r. młodzież naszego Gimnazjum wzięła udział w powiatowym konkursie pt.: "Aranżacja Stołu Bożonarodzeniowego". Impreza odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych w Brodnicy. Jej organizatorką była pani Hanna Jarzynka.     Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych oraz rozwijanie kreatywności wśród młodzieży. Z naszej szkoły udział wzięło pięć zespołów dwuosobowych - Kamila Budzichowska i Martyna Grzywacz z III a, Dominika Hoppe i Rafał Grotkowski z III b; Lidia Florkiewicz i Daria Szeluga z III b; Aleksandra Czaplewska i Roksana Sobiech z II b oraz Aleksandra Sznajder i Marta Marchlewicz z II b.
Konkurencja była bardzo duża. W konkursie brały udział 34 drużyny z gimnazjów w: Brodnicy, Jabłonowie Pomorskim, Zbicznie, Szczuce, Brzoziu, Gołkowie, Bobrowie i Górznie oraz Zespół Szkół Rolniczych w Brodnicy.
Aleksandra Sznajder i Marta Marchlewicz zajęły V miejsce. Mimo bardzo dobrego przygotowania i dużej kreatywności naszym uczniom zabrakło po prostu szczęścia. Pomimo to powrócili bogatsi o nowe doświadczenia i zadowoleni. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów słodki poczęstunek.
Agnieszka Stankowska

 

Jubileuszowa Gala PCK

21 listopada w Brodnickim Domu Kultury odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 95 - lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Wśród zaproszonych gości znaleźli się najaktywniejsi krwiodawcy, a także samorządowcy i inne osoby wspierające pomoc innym. Na galę zaproszeni zostali również uczniowie naszej szkoły wyróżnieni w konkursach oraz opiekun SK PCK. 
Zarząd Oddziału Rejonowego w konkursie plastycznym ph." Żyj Zdrowo- Pomagasz Sercu" wyróżnił Agatę Samulewicz z klasy 2b SP oraz w konkursie krzyżówkowym ph. "Kochaj Swoje Serce" - Natalię Kwas z klasy 5b SP i Martę Aleksandrowicz z klasy IIIa gim. Wyróżnione uczennice otrzymały wartościowe nagrody książkowe. Gratulujemy!
opiekun SK PCK B. Mądra

 

Konkurs Zapobiegajmy pożarom

Uczniowie Zespołu Szkół w Górznie  tradycyjnie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegamy pożarom”, który ma na celu zainteresowanie dzieci  ochroną przeciwpożarową oraz tradycją i życiem strażackich środowisk.
Tematyka konkursu dla klas 1 – 3 obejmowała głównie udział jednostek straży pożarnych w akcjach  ratowniczo – gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych i ekologicznych.
Organizatorem eliminacji   gminnych    był Zarząd Gminny OSP w Górznie. Komisja miała trudne zadanie wyłonienia  spośród 136  pięknych prac po 5  z każdej grupy  wiekowej.
 
Uroczyste  podsumowanie i wręczenie  nagród  miało miejsce w naszej szkole 28 listopada 2014 r. Nagrody wręczyli:   Prezes Zarządu Gminnego OSP Jacek Kwas, Prezes  OSP w Górznie Franciszek Kalinowski oraz przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Pani Renata Czerwińska.
Krótka pogadanka przypomniała uczniom  o zachowaniu się w sytuacjach niebezpiecznych zauważenia pożaru czy wypadku, o numerach alarmowych i sposobach powiadamiania.
Laureatom, których prace zakwalifikowały się do etapu powiatowego oraz  uczestnikom konkursu  pogratulowała Pani Dyrektor – Ewa Mendyka.
Wszystkie dzieci, które przystąpiły do konkursu otrzymały  słodki poczęstunek.
 
Nagrodzeni w kategorii klas 1-3:                    
 
1.     Nikola Marciniak – klasa 2 a
2.     Sebastian Kolk – klasa 3 a
3.     Julia Lisińska – klasa 3 b
 
          Nagrodzeni w kategorii klas 4 - 6:
 
1.      Wiktoria Górzyńska – klasa 4 b
2.      Łukasz Czerwiński – klasa 6 a
3.      Karolina Kolk – klasa 6 b
4.      Julia Kruszewska – klasa 6 b
 
           Wyróżnienia:
 
1.      Zuzia Luda – klasa 2 a
2.      Damian Ochocki – klasa 2 a
3.      Julita Płocharska – klasa 2 a
4.      Klaudia Domagalska – klasa 2 b
 
   Nagrody i cukierki ufundował Samorząd Mieszkańców.
Liliana Kwas

 

Andrzejki w 3a

    Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
     Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
    I tak oto w  klasie 3 a dnia 27.11.201r r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby, z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych zabawach.  Swoją przyszłość odkrywały  losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, wróżyły z butów, przebijały igłą serduszka, by poznać imię przyszłej sympatii.  Zabawy, radości oraz śmiechu było wiele.
      Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez Panią Ewę Komosińską oraz słodycze darowane przez  rodziców, za co serdecznie dziękują dzieci wraz z wychowawcą.
Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie podczas tego magicznego spotkania.
Liliana Kwas

 

 

Film: "Nie boję się muzyki"

Nawigacja: Home / Film: "Nie boję się muzyki"

Film przygotowany przez Kółko filmowo-multimedialne przy Zespole Szkół w Górznie w ramach konkursu „Nie boję się muzyki”, organizowanego przez Fundację Fabryka Sztuki w Poznaniu. Celem konkursu było stworzenie wideoklipu do jednego z utworów podanych przez organizatora. Zadanie było bardzo trudne i wymagało od wszystkich bardzo dużego zaangażowania i pracy. Było tym bardziej trudno, że film był tworzony do muzyki klasycznej. Bardzo dziękuję naszym młodym „filmowcom” za włożony wysiłek.
Kinga Aleksandrowicz

Zapraszam do obejrzenia filmu: 
www.youtube.com/watch?v=PtTabbdHPbs

 

Konkurs recytatorski

W hołdzie Oskarowi Kolbergowi
 
26 listopada 2014 roku  odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego poezji ludowej, regionalnej, ph.”W hołdzie Oskarowi Kolbergowi”.
Do  finału  przystapiło 19 uczestników wyłonionych z klas 4-6  w drodze eliminacji klasowych. Uczestnicy recytowali wiersze miejscowego poety E.Walasiewicza i utwory  poetów Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej. Niecodziennej atmosfery dodawał  Pan Piotr Skarżyński, który grał i śpiewał utwory  regionalne, ludowe. Do śpiewu włączała się widownia.
Konkursowi towarzyszyła wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi.
I miejsce  zajęła Jolka Lubomska z klasy 6b,
II miejsce Małgosia Szwedowska z tej samej klasy
III  miejsce  Diana Każmierska z klasy 5a.
Jury przyznało wyróżnienie  uczniowi klasy 4a Jakubowi Sobieskiemu. Gratulujemy.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody a widownia i goście słodki poczęstunek.
          Serdecznie dziękujemy  fundatorom nagród . Dziękujemy  Bibliotece Gminnej w Górznie , Firmie Handlowej „Groszek”, która ufundowała nie tylko nagrody książkowe ale i słodki poczęstunek. Dziękujemy PZU i Unifreeze.
Serdeczne podziękowanie kierujemy do ciężko pracującej komisji oceniającej  i organizatorów  konkursu, zespołu humanistycznego.
 Opracowała G.Kinicka

 

Dzień Patriotyzmu w szkole

W dniu 10 listopada w szkole odbył się "Dzień Patriotyzmu" Uczniowie przyszli ubrani w barwy narodowe. Szkoła była biało - czerwona. Na godzinach wychowawczych zamiast tradycyjnego apelu odbył się konkurs międzyklasowy pod tytułem "Kocham Polskę". Uczniowie musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat swojego kraju, znajomością pieśni patriotycznych oraz widomościami dotyczącymi genezy hymnu narodowego. 

W szkole podstawowej pierwsze miejsce zdobyła klasa 4a, której wychowawcą jest Pani Barbara Rochna - Kubećka. W gimnazjum zwyciężyła klasa 3a Pani Eweliny Michalskiej. Najważniejsze jest to , że uczniowie dobrze się bawili.

Konkurs przygotowali Agnieszka Stankowska i Piotr Skarżyński.

Dzień Pluszowego Misia w gimnazjum

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś....
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. 
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
info ze strony: www.miastodzieci.pl 
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia i dlatego w naszym gimnazjum postanowiliśmy przynieść swoje ukochane miasiaki, by towarzyszyły nam przez cały dzień w szkole.
Na wychowaniu fizycznym Misie siedziały na ławce i zapewne "przyglądały" sie swoim opiekunom. Niektóre pupile były tak ogromne, że z trudem mogły siedzieć na lekcjach w ławce. Były tez małe, które towarzysza nam wszędzie przypięte do kluczy czy piórnika. Maskotki "pomagały" dziś pisać kartkówki czy sprawdziany.
Kilka zdjęć z dzisiejszego dnia:)
Justyna Pocierznicka 

 

Film: Dzień Życzliwości

Kółko szkolne filmowo-multimedialne pragnie zaprezentować wszystkim super film o Życzliwości. 
Mozna go znaleźć pod linkiem: 
https://www.youtube.com/watch?v=V9EAJFkRVYo&feature=youtu.be

Z
apraszamy do oglądania:)

 

Strzelanie na Edukacji

W ramach godzin z Edukacji dla Bezpieczeństwa uczniowie klas trzecich gimnazjum  uczestniczyli w zajęciach strzelania na strzelnicy w Górznie. Pod czujnym okiem instruktorów: Pani Lilianny Kwas i Pana Jacka Kwas uczniowie trafiali do tarcz z odległości 10 m. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni dodatkowymi ocenami z przedmiotu. 
Justyna Pocierznicka - nauczycielka EDB

 

Olimpiada z PCK

W sobotę, 15 listopada w Brodnicy odbyła się XXIII Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Wzięli w niej udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brodnickiego. Naszą szkołę reprezentowali wyłonieni w etapie szkolnym uczniowie: Katarzyna Lewandowska kl.Ib, Daria Bartnicka kl. IIb oraz Rafał Grotkowski kl. IIIb.  Uczestnicy musieli rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii,  promocji zdrowego stylu życia oraz historii Stowarzyszenia. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze, umilony "zdrowym poczęstunkiem" przygotowanym przez organizatorów. Dla najlepszych przygotowano wartościowe nagrody książkowe. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy - podziękowania za udział w konkursie. 

Barbara Mądra - opiekun SK PCK

 

Dzień krawata w gimnazjum

W tym roku nasz samorząd wprowadził "szalone dni", które przypadają zawsze 13 każdego miesiąca. W listopadzie był to "dzień krawata". Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami przyszli do szkoły w krawatach. W szkole było kolorowo i wesoło. Kolejny "szalony dzień " już w grudniu. 
Opiekun Samorządu-  Agnieszka Stankowska

 

Przedszkolaki na wystawie prac

Przedszkolaki odwiedziły w naszej szkole wystawę prac dzieci i młodzieży pod hasłem" Symbole Wielkiej Brytanii i USA". 
Bardzo podobały się dzieciom wszystkie prace. 
Anna Szczęsna

 

Przedszkolaki u pielęgniarki

W ramach realizowanej w przedszkolu tematyki o zdrowiu, dzieci uczestniczyły w pogadance z panią pielęgniarką na temat „Jak zapobiegać chorobom” oraz zwiedziły gabinet pielęgniarki.
Anna Szczęsna

 

Wycieczka do Sejmu
Dnia 15 listopada 2014 r. na zaproszenie Posła – Zbigniewa Sosnowskiego uczniowie klasy 3 a, Samorząd  Uczniowski Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Górznie oraz nasi najlepsi strzelcy z sekcji strzeleckiej OSP w Górznie   wyjechali na wycieczkę do Warszawy.
 
Pierwszym punktem zwiedzania  był  oczywiście Sejm  Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie uczniowie  zdobyli podstawowe informacje na jego temat -  jakie pełni  funkcje, jak wygląda proces uchwalania ustawy oraz na czym polega praca posła.
 
Pan Sosnowski   oprowadził   uczestników   po kompleksie gmachów sejmowych, którzy zobaczyli m.in.  Salę Posiedzeń Sejmu,  hall  główny, jak również pomieszczenia  na co dzień niedostępne  dla zwiedzających. W Sali Kolumnowej uczniowie stali się „posłami” i pracowali nad ustawą skracającą wakacje. Ustawa  w głosowaniu nie uzyskała większości  i nie weszła w życie.
 
         Drugim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Najmłodsi uczestnicy rozpoczęli je od Sali Małego Powstańca, gdzie poznali  repliki zabawek z epoki, zainscenizowane "kąciki" -  harcerska poczta polowa i szpital polowy, modele samolotów wspomagających Powstańców zrzutami oraz powstańczych pojazdów pancernych. Pod okiem instruktorów dydaktycznych  chętne dzieci  wykonały kukiełki małych Powstańców, wykleiły Syrenkę, wykonały model  pojazdu pancernego oraz flagę. 
        Następnie – jak starsi  uczestnicy -  zwiedziły  niepowtarzalną ekspozycję  muzealną, która  oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły wszystkim  powstańczą rzeczywistość -  zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawiła  chronologię wydarzeń i prowadziła  przez poszczególne sale tematyczne. Poruszając się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat,  grupa chodziła  po granitowym bruku wśród gruzów  zniszczonej Stolicy.
       Ostatnim punktem  zwiedzania był Grób  Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki - wielkiego patrioty. Pan Jerzy Andrzejewski  krótko przedstawił  historię życia, służby i męczeńskiej śmierci Księdza. Wizytę w tym szczególnym miejscu zakończyła modlitwa przy Grobie i w kościele św. Stanisława Kostki.                                               
 
        Opiekunami grupy byli: Pan Jerzy Andrzejewski, Agnieszka Stankowska, Magdalena Brzóska,  Liliana Kwas oraz Rodzice uczniów klasy 3 a.
Bezpieczną podróż autokarem firmy „Heliotur” z Torunia   zapewnił uczestnikom Pan Piotr Ceglarski  i Jacek Kwas.
 
Wszyscy uczestnicy wycieczki składają szczególne podziękowania Panu Posłowi  Zbigniewowi Sosnowskiemu za specjalne zaproszenie uczniów Zespołu Szkół w Górznie do Sejmu RP.
Liliana Kwas

 

Liga zadaniowa z matematyki

W sobotę, 15 listopada w Brodnicy odbył się organizowany przez UMK w Toruniu konkurs przedmiotowy z matematyki "Liga Zadaniowa". Ma on formę trzech oddzielnych spotkań, z których suma uzyskanych punktów składa się na wynik końcowy.
W konkursie brali udział uczniowie z powiatu brodnickiego i rypińskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych oraz pierwszych i drugich gimnazjum, przygotowywanych przez nauczycieli matematyki, p.Teresę Barańską, p. Barbarę Rochna - Kubećka i p. Barbarę Mądrą. Uczniowie musieli w czasie 90 minut rozwiązać sześć zadań otwartych. Wyniki zmagań poznamy za kilka tygodni. 

Barbara Mądra

 

VI Manewry Patriotyczne

W nocy z 14-15 listopada dwie drużyny z naszej szkoły uczestniczyły w VI Manewrach Patriotycznych w Brodnicy. Organizatorką wyjazdu byłą Pani Agnieszka Stankowska (opiekunka grupy z  klas III Gimnazjum ) a opiekunkami grupy młodszej ( klasy I-II gimnazjum ) były Pani Liliana Kwas i Justyna Pocierznicka.
Grupy po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 18:00 na brodnickim rynku udały się na trasę składającą się z 12 punktów rozrzuconych po Brodnicy.
Trasa grupy młodszej:
 Rynek - rozpoczęcie, wymarsz na trasę
- Zespół Szkół Rolniczych- poczęstunek, ścianka wspinaczkowa
- Liga Obrony Kraju- szyfrowanie
- Cmentarz ewangelicki- szukanie kart z religiami świata
- Klasztor- napisanie epitafium, złożenie zniczy na grobach ( odszukanie z mapy), rosół z gęsiny
- Ruiny zamku- czasy PRL i współczesność ( przyporządkowanie zdjęć)
- park- scenka historyczna , udzielanie pierwszej pomocy
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa – trochę historii, poczęstunek
- I Liceum Ogólnokształcące - strzelanie
- Lasek Miejski- pieśń patriotyczna, złożenie zniczy na grobach
- Caritas- pieśń patriotyczna w rytmach bluesa, poczęstunek
- PKP- quiz historyczny, scenka: powitanie Piłsudzkiego w Warszawie
- Gimnazjum ul. Wiejska- szatkowanie i deptanie kapusty, projekt maskotki patriotycznej, przyszywanie guzika, zszywanie flagi, wykonanie piosenki „Mury”, oficjalne zakończenie Manewrów
 
Zmęczeni ale usatysfakcjonowani z dobrze wykonanych zadań na trasie powróciliśmy do domów przed 2 w nocy. To była wspaniałą lekcja historii. Przeszliśmy ok. 11 km. 
Justyna Pocierznicka


 

 

3b przed Świętem Niepodległości

3b przygotowuje się do Święta Niepodległości
Przez kilka dni  przygotowywaliśmy  biało-czerwone kwiaty oraz kotyliony, które przeznaczyliśmy dla uczestników  wieczornicy patriotycznej oraz do dekoracji klasy. W grupach układaliśmy hasła, przygotowaliśmy gazetki, wystawki, poznaliśmy bliżej postać wodza- Józefa Piłsudskiego, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W klasie królowała biel i czerwień. Było kolorowo, uroczyście i radośnie .
Samorząd klasy 3b
Urszula Borowska

 

Dzień Zdrowego Śniadania w przedszkolu

6 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Dzień zdrowego śniadania". Dzieci samodzielnie przygotowywały kanapki. Wykorzystując sałatę, szczypiorek, pomidory, ogórki, ser, jajka i wędlinę wyczarowały ciekawe i zdrowe śniadanie dla siebie.
Anna Szczęsna

 

Dzień Zdrowego Śniadania w 3b

Dzień Zdrowego Śniadania  w 3b „Śniadanie daje moc”
Corocznym zwyczajem przystąpiliśmy do akcji „Śniadanie daje moc”. Wspólnie z rodzicami i wychowawcą przygotowaliśmy mnóstwo smacznych kanapek. Przypomnieliśmy sobie także 12 zasad prawidłowego żywienia. Doskonale wiemy, że dzień bez śniadania , to dzień stracony. Śniadanie powinno być smaczne i pożywne. W tym roku, także podzieliliśmy się śniadaniem z kolegami i koleżankami ze starszych klas. Zainteresowanie było duże, czyli kanapki były smaczne. Od września  mamy możliwość zjedzenia śniadania codziennie w każdą  pierwszą dużą przerwę za co serdecznie dziękujemy !!!!!
 3b z wychowawcą i rodzicami

 

Halloween w 3a

Z życia klasy 3 a
 
We współczesnej Europie, gdy kultury wielu narodów mieszają się na skutek migracji ludności,  warto pokazać  dzieciom jak i gdzie obchodzone są różne święta.
Halloween – święto, które przybyło do nas z USA – tradycją sięga pierwszych wieków naszej ery. Obchodzone przez Celtów z terenów dzisiejszej Anglii, Szkocji i Walii, jako dzień, w którym duchy odwiedzają ziemię.
Dla klasy 3 a  stało się  ono okazją do pokazania   uczniom   zwyczajów  i obrzędów  związanych z Halloween oraz zabawy z lekkim dreszczykiem. Były balonowe straszydła,  przejście przez bagno,  taniec z duszkami,  własnoręcznie wykonane „straszne, ale smaczne  kanapki”  oraz niespodzianka w galaretce.
Piękne  upominki  ze słodkościami przygotowała Klasowa Rada Czarownic, za co  serdecznie dziękują dzieci z wychowawcą.
Liliana Kwas

 

Apel patriotyczny

 „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.”  
 Jan Paweł II

Dnia 30 października 2014 r. - tradycyjnie już w naszej Szkole -  odbył się Poranek  Patriotyczny  pod hasłem: Polska  nasza Ojczyzna.  Program słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klas 1 – 3 pod kierunkiem wychowawców.
Uroczystość  rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu  Narodowego. Następnie głos zabrała prowadząca - Pani Urszula Borowska.  Uczniowie udowodnili, że pamiętają, o tych którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, o znanych i nieznanych   poległych,   symbolicznie  zapalając  znicze. Zaprezentowany montaż słowno  -   muzyczny  był wyrazem dumy i miłości  z przynależności do narodu polskiego.  Oprócz  recytacji wierszy, uczniowie zaśpiewali znane z tego okresu pieśni patriotyczne: "Przybyli ułani", ""Pierwsza Kadrowa" czy  "Szara Piechota" .
Po zakończeniu programu głos zabrała  Pani Dyrektor Ewa Mendyka, dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych oraz życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych z nadchodzącymi  świętami.
Dziecięca radość przeżywania uroczystości , ich zaangażowanie, godna i odpowiedzialna postawa wyzwoliła wzruszenie, radość i dumę narodową.
Liliana Kwas

 

Otrzęsiny klas pierwszych

W dniu 27 listopada 2014r. w Publicznym Gimnazjum odbyły się „otrzęsiny” klas pierwszych. Samorząd szkolny uroczyście powitał nasze „kociaki”. Następnie pierwszaki brały udział w wielu konkurencjach. Musieli wypić mleko, rysować portret wychowawcy z zawiązanymi oczyma, wymruczeć piosenkę „Wlazł kotek na płotek” oraz odpowiedzieć na pytania związane z kotami. Odbyły się też konkurencje sportowe takie jak: przeciąganie liny, musztra, rzut kłębkiem do koszyka oraz rzut butem wychowawcy na odległość. Na koniec zmagań sportowych przewodniczący samorządu szkolnego Jakub Bojanowski odebrał od „Kociaków” przysięgę i uroczyście przyjął ich w poczet społeczności szkolnej przez „obcięcie ogonów” i wręczenie zaświadczeń otrzęsinowych.
W zmaganiach pierwszaków trochę lepsza okazała się klasa I b, która zdobyła 27 pkt. Klasa I a otrzymała 22 pkt.
 
Po zmaganiach sportowych uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie przed Panem Dyrektorem Jarosławem Kurzentkowskim. Następnie koleżanki i koledzy z  klas II i III wręczyli pierwszakom upominki po czym wszyscy udali się w słodki poczęstunek. Na koniec imprezy odbyła się wspólna dla wszystkich dyskoteka.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Agnieszka Stankowska 

 

Dzień Pluszowego Misia

24 października dzieci z oddziału przedszkolnego „Misie” obchodziły Dzień Pluszowego Misia i Dzień Życzliwości. Przedszkolaki tego dnia przyniosły swoje ulubione misie,z którymi w ciągu dnia wykonywały różne zadania: kolorowały obrazki z misiami, układały puzzle, opisywały wygląd swoich pluszowych ulubieńców.

Otrzymały słodkie upominki Misie Lubisie ufundowane przez jedną z mam. Rozmawiały również o życzliwości, dowiedziały się co to jest życzliwość.
Dzień minął bardzo miło, a dzieci starały się być dla siebie bardzo miłe i grzeczne.
Maria Jankowska

 

Sałatki owocowe w przedszkolu

Żywimy się zdrowo.
Prowadzimy cykliczne zajęcia propagujące zdrowe odżywianie się. Dzieci rozpoczęły ten cykl od surówki z owoców. Samodzielnie przygotowana sałatka smakowała wyśmienicie i w błyskawicznym tempie zniknęła z talerzyków.
Anna Szczęsna

 

Dziewczęta na Turnieju Samorządowym

W dniach 18-19 października dziewczęta z Zespołu Szkół w Górznie pomagały przy stolikach sędziowskich na III Ogólnopolskim Turnieju Siatkówki Pracowników Samorządowych.
Przez dwa dni dopingowały również drużynę górznieńską. W sklepiku sprzedawały również dziewczęta wraz z opiekunkami ciepłe napoje, wodę i słodycze dla zawodników.
Justyna Pocierznicka

 

Próbna ewakuacja szkoły

Dnia 17 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. 
Dokładnie o godzinie 11 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami zachowując wytyczne zawarte w dokumencie szkolnym „Procedura ewakuacji” przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest boisko szkolne.
Na boisku nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację – Justynie Pocierznickiej, gdzie okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę i halę.
W akcji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi, pielęgniarka szkolna oraz rodzice, którzy przebywali na terenie szkoły.
Łącznie ewakuowano: 295 uczniów, 25 nauczycieli, 3 pracowników obsługi, pielęgniarka i 2 rodziców.
Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje.
Próbna ewakuacja została zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy 2 tygodnie wcześniej.
Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.
Koordynator ds. bezpieczeństwa- Justyna Pocierznicka

 

Pobijaliśmy Rekord w RKO

    W ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca 34 uczniów i 3 nauczycieli z Zespołu Szkół w Górznie 16 października punktualnie o godz. 12:00 wzięło udział w biciu światowego rekordu Guinnesa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej.  
 
Pomysłodawcą rekordu jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Drugi rok z rzędu 16 października szkoły podstawowe, instytucje i wszyscy chętni włączają się w próbę bicia rekordu w jednoczesnej resuscytacji - Pokazujemy całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie - piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy.

Nasza szkoła prawie 8 lat temu przystąpiła do programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Każdy uczeń z Zespołu Szkół w Górznie został przeszkolony i potrafi: sprawdzić przytomność , wezwać pomoc, przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową.
Program realizują i corocznie  przyłączają się do akcji bicia rekordu Guinnessa nauczycielki wychowania fizycznego: Jolanta Guentzel i Justyna Pocierznnicka.

Serdecznie dziękujemy Szymonowi Czaplewskiemu- ratownikowi medycznemu za pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Organizatorki: Jolanta Guentzel i Justyna Pocierznicka

 

Ślubowanie klas pierwszych

10 października odbyło się w naszej szkole ŚLUBOWANIE 1 KLASY. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: księża z naszej parafii, przedstawiciele Miasta i Gminy Górzno, przedstawiciele rady rodziców szkoły, nauczyciele, uczniowie klas 2-3,  delegacje starszych klas, a także rodzice naszych uczniów.
45 pierwszoklasistów ( sześcio – i siedmiolatków) wkroczyło  do auli szkolnej z piosenką „Jestem uczniem”. Następnie dzieci recytowały wiersze o szkole, znakach drogowych, o Polsce, śpiewały piosenki o przyjaźni, ślubowaniu i zasadach ruchu drogowego. Zaprezentowały też piosenkę w języku angielskim „ Wake up”.  Pokazały, że potrafią układać wyrazy z rozsypanki sylabowej oraz radzą sobie z  obliczaniem prostych zadań matematycznych. Podczas Ślubowania dzieci przyrzekały „pilnie świat poznawać, dobry przykład innym dawać, być pomocnym w domu, w szkole i wypełniać ucznia rolę.”. Na zakończenie  przyjmowały mnóstwo życzeń i upominków od gości, rodziców i starszych kolegów.  Rodzice naszych pociech przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek, a dzieci podziękowały piosenką „Każdy śmieje się inaczej”.
Pierwszoklasiści wraz z wychowawcami dziękują wszystkim za uczestnictwo w uroczystości, ciepłe życzenia i wspaniałe niespodzianki.

Do każdego ucznia z klasy
i każdego z naszej szkoły

ślemy buziak słodki, jasny,

no i uśmiech nasz wesoły.
Dziękujemy za życzenia,
za prezenty, pomoc wszelką.
Całym sercem DZIĘKUJEMY!
Satysfakcję mamy wielką.
 

Małgorzata Rytka

 

Zajęcia w zerówce

Od 1 września do oddziału przedszkolnego uczęszcza 21 dzieci: 6 dziewczynek i 15 chłopców. Grupa przyjęła nazwę MISIE. Dzieci chętnie uczestniczą w codziennych zajęciach dydaktycznych, na których uczą się wierszy, piosenek, rysowania, malowania, lepienia z plasteliny. Dzieci codziennie do posiłków otrzymują herbatkę, którą przygotowuje Pani Wanda Bednarska. Dwa razy w tygodniu tj. w poniedziałek i czwartek dzieci mają do dyspozycji halę sportową, w której wspaniale się bawią: grają w piłkę nożną, pokonują tory przeszkód i wykonują różne ćwiczenia gimnastyczne mające na celu rozwój sprawności i koordynacji ruchowej. 
M. Jankowska

 

 

Gminny turniej w piłkę nożną

13 października 2014 r. chłopcy z klas gimnazjalnych rozegrali gminny turniej w piłkę nożną na boisku "Orlik" w Świedziebni. 
Niestety naszym rywalom piłka trzykrotnie wpadała do naszej bramki. 
Skład drużyny: Jakub Bojanowski, Dawid Czaplewski, Karol Borysiak, Robert Stańko, Łukasz Malanowski, Kamil Jagielski, Grzegorz Czaja, Patryk Olszewski, Michał Kalczyński, Górzyński Patryk.
Opiekun: Justyna Pocierznicka

 

 

 

Geocaching w klasie 4a

1 października uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą wybrali się na wspólną wyprawę w poszukiwaniu skarbów, czyli poznali tajniki gry terenowej geocaching .
Naszym gościem i przewodnikiem była pani Małgorzata Bartkowska, pracownik sekretariatu naszej szkoły, a wolnym czasie  jedna z czołowych geokeszerek w Polsce, keszująca pod nickiem „Goszka”. 
Pani Małgosia najpierw zapoznała dzieci z zasadami zabawy w poszukiwanie „keszy” za pomocą urządzenia GPS. Następnie udaliśmy się w teren, dzieci z GPS-em w ręku zaczęły poszukiwania… skarbów. Ideą przewodnią  gry jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie kesza, dokonanie wpisu w logbooku czyli papierowym dzienniku oraz odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej.
Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem szukały skarbów, co nie zawsze było łatwe, ustaliły wspólny login „kita czwar” , który umieszczały w dzienniku wpisów. Poznały różne rodzaje keszy od malutkiego magnetika po większe. W jednym z keszy umieściły  przedmiot podróżny,  tj. TravelBug, którego właściciel może śledzić trasę jego podróży. Jakież było nasze zdziwienie, gdy w drodze powrotnej spotkaliśmy geokeszera z Warszawy, który zabrał umieszczony przez nas travelbug i obiecał, że zabierze go do Hiszpanii. Łącznie znaleźliśmy 10 skarbów oraz razem z panią Małgosią reaktywowaliśmy jeden ze zniszczonych keszy w okolicy plaży. Radości z poszukiwań było co niemiara, nasz przewodnik zaraził swoją pasją wielu uczestników…
Okazało się również, że nasza koleżanka Olga, bawi się już w geocaching od dawna i ma na swoim koncie już ponad 100 znalezionych keszy, jeden z wyszukanych przez nas był jej autorstwa.
Podczas zajęć towarzyszyła nam piękna, jesienna pogoda i mogliśmy podziwiać urokliwe krajobrazy naszej okolicy, a przecież  nasze Górzno to stolica geocachingu.
Na koniec udaliśmy się na ognisko z kiełbaskami i innymi smakołykami do OEE Wilga. Po trudach  tej owocnej wyprawy chętnie zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Składamy podziękowanie pracownikom za gościnne przyjęcie !
To było bardzo udane popołudnie.
Pani Małgosiu BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY za mile spędzony czas!!!
„Kita czwar”, czyli  wychowawca B. Kubećka z uczniami klasy 4a

 

XV Biegi po Schodach

 Dnia 04.10.2014 roku odbyły się po raz piętnasty biegi po schodach w Górznie.
Zawody rozegrane zostały w dwóch etapach.:
I etap - bieg po schodach ul. Bożogrobców, II etap -  schody do Ośrodka „Wilga” (razem 282 stopnie).
O zwycięstwie decydowała suma wyników z dwóch biegów.
Zawody zostały rozegrane w trzech kategoriach wiekowych.
I kategoria – 3 klasa szkoły podstawowej i młodsi,
II kategoria – IV-VI klasa szkoły podstawowej,
III kategoria - gimnazjum oraz starsi.
prowadzona była klasyfikacja dla dziewcząt oraz chłopców. I i II  kategoria (dzieci ze szkół podstawowych) biegli tylko po schodach do Ośrodka „Wilga”.
W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad 50 biegaczy. Sędziowie: Jacek Warmiński, Jolanta Guentzel.
 

        Wyniki III kategoria- gimnazjum i starsi:

I - Lidia Komorowska             Tomasz Jędraszek
II - Roksana Sobiech              Krystian Drumiński
III - Marta Aleksandrowicz      Krzysztof Górski 


        Wyniki II kategoria- szkoła podstawowa

I - Olga Wardowska          Jędrzej Kubećka
II - Agata Narodzonek       Hubert Lisiński
III - Wiktoria Ostrowska     Maciej Bółkowski 

      
      Wyniki I kategoria- szkoła podstawowa i młodsi

I - Olga Żbikowska            Karol Aleksandrowicz
II- Weronika Słomińska     Michał Kruszewski
III- Magda Kwiatkowska     Patryk Lubiński

Najlepsi biegacze otrzymali z rąk Burmistrza Górzna Roberta Stańko ufundowane przez Urząd Gminy w Górznie nagrody rzeczowe oraz puchary.
Wszyscy uczestnicy zawodów składają szczególne podziękowania Dyrektorowi Ośrodka Edukacji „Wilga”, który ufundował dla wszystkich uczestników gorącą zupę. 
J. Guentzel 

 

Mecz gminny w piłkę nożną

W dniu 3 października  uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej rozegrali rewanżowy mecz w piłkę nożną z SP z Miesiaczkowa. Pierwszy dwumecz rozegrany został podczas turnieju w Bartniczce, który zakończył sie przegrany 2:1. Tym razem chłopcy przy wsparciu kibiców zremisowali 1:1. Drużyna z Miesiączkowa będzie reprezentowała naszą gminę na zawodach powiatowych. Nie dotarła drużyna z Gołkowa. 
Skład drużyny:  Dawid Spalding, Jakub Ochocki ( kontuzja bramkarz), Jędrzej Kubećka, Miłosz Aleksandrowicz, Kamil Trzepałkowski,  Sebastian Kalisz, Maciej Bółkowski, Kamil Dębiński, Paweł Ochocki
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Konkurs PCK dla gimnazjum

Zarząd Rejonowy PCK w Brodnicy zaprasza do udziału w XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia PCK. 
Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjum.
Chętni uczniowie zgłaszają chęć uczestnictwa przewodniczącemu klasy, następnie przewodniczący przekazuje listę chętnych opiekunowi szkolnego koła PCK - Barbarze Mądrej. 
Zagadnienie: zasady higieny osobistej, higiena jamy ustnej, zasady zdrowego żywienia, znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka, prawidłowy rozkład dnia ucznia, ochrona środowiska naturalnego, profilaktyka uzależnień, zapobieganie chorobom zakaźnym i cywilizacyjnym, zapobieganie urazom i wypadkom, zasady udzielania pierwszej pomocy, podstawowe wiadomości o ruchu czerwonokrzyskim. 
ZAPRASZAMY!!!!

 

Dzień Chłopca w przedszkolu

Wszyscy chłopcy z naszego przedszkola pomyślnie zdali test na dżentelmena. Wykazali wiele kreatywności i wiedzy podczas konkursów i zabaw. Koleżanki przygotowały niespodzianki: laurki oraz kolorowe krawaty dżentelmena, a Rada Rodziców  pomogła  w zakupie praktycznych upominków. Wszyscy wspaniale bawili się przy przedszkolnych przebojach.
Anna Szczęsna

 

Obchody Dnia Patronki Górzna

Obchody Dnia Patronki Górzna Św. Teresy od Dzieciątka Jezus
28 września 2014 (niedziela)
10:00 Msza św. poświęcenie róż przyniesionych do kościoła. Ucałowanie Relikwii Św. Teresy
14:30 Spotkanie na polu namiotowych im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 
Krótki montaż słowno – muzyczny „Św. Teresa przyjaciółką na zawsze”. Biesiadowanie przy ognisku
29 września 2014 (poniedziałek)
09:55 Liturgia Słowa w Kościele dla uczniów Szkoły Podstawowej 
(wyjście ze szkoły o godz. 09:45)
10:55 Liturgia Słowa w Kościele dla uczniów Gimnazjum 
(wyjście ze szkoły o godz. 10:45)

 

Turniej Grajmy Razem

W dniu 26 września chłopcy wyjechali na Turniej Piłki Nożnej "Grajmy Razem" o Puchar Wójta Gminy Bartniczka. Spotkali sie na boisku z drużynami z Miesiaczkowa, Świerczyn Starych i Radoszek. Chłopcy zajęli III miejsce. 
Oprócz słodkiego poczęstunku otrzymaliśmy piękny puchar i dyplom.
Królem strzelców turnieju zajął nasz zawodnik Dawid Spalding, który na swoim koncie zebrał 8 bramek- zdobył je w jednym meczu z drużyną ze Świerczyn. Otrzymał pamiątkowy dyplom i super piłkę nożną. 
Drużyna grała w składzie: Dawid Spalding, Jakub Ochocki, Jędrzej Kubećka, Miłosz Aleksandrowicz, Kamil Trzepałkowski, Jakub Brzeziński, Sebastian Kalisz, Maciej Bółkowski, Kamil Dębiński, Kamil Florkiewicz
Trener: Justyna Pocierznicka

 

II etap Turnieju Orlika

Uczniowie po wygranym pierwszym etapie V Turnieju Orlika w Brodnicy awansowali do eliminacji wojewódzkich, które odbyły się w środę w Brodnicy na boisku Orlik przy Zespole Szkół Rolniczych.
Przybyło 9 drużyn, które zostały podzielone na 3 grupy. Chłopcy juz od 5 minuty grali bez kontuzjowanego obrońcy Jakuba Ochockiego. Zajęliśmy 2 miejsce w grupie i nie awansowaliśmy do dalszego etapu rozgrywek, ale dla chłopców na pewno była to ciekawa przygoda. 
Skład drużyny: Dawid Spalding, Jakub Ochocki, Łukasz Malanowski, Jedrzej Kubećka, Bartłomiej Luda, Miłosz Aleksandrowicz, Łukasz Żbikowski, Kamil Trzepałkowski, Grzegorz Kwaiatkowski. 
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Indywidualne Biegi Przełajowe

24.09.2014 r grupa uczniów z naszej szkoły wyjechała na Indywidualne Biegi Przełajowe w Brodnicy. 
Jakub Bojanowski z klasy III gimnazjum pokonał dystans 2 kilometrów i zajął 3 miejsce w powiatowych biegach przełajowych, pokonując 39 najlepszych zawodników z całego powiatu. Kolejnym etapem będą wojewódzkie biegi przełajowe, które odbędą się 8 października. Z tego miejsca życzymy Jakubowi POWODZENIA!!!
Opiekunowie: Jolanta Guentzel, Piotr Jankowski 

 

Dzień przedszkolaka

20 września - bardzo ważny dzień w życiu przedszkola. Dzieci zostały pasowane na przedszkolaka. Otrzymały odblaskowe odznaki oraz kolorowe opaski. Od tego dnia każde dziecko zna zasady bezpiecznego zachowania się, współżycia z koleżankami i kolegami. Wie, że w przedszkolu jest fajnie i nie stanie się żadna krzywda.
Anna Szczęsna

 

Spotkanie z adwokatem

Dnia 18 września 2014 r z inicjatywy Komisji ds.Profilaktyki odbyło się spotkanie z adwokatem Pawłem Kusztal.
Podczas spotkanie adwokat opowiadał zebranym uczniom z gimnazjum o swojej pracy. Poinformował ich o konsekwencjach prawnych stosowania różnego rodzaju używek. Przedstawił uczniom kroki, jakie zostaną podjęte w przypadku bójek, kradzieży, wyłudzania, zastraszania, molestowania zarówno w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.
Na koniec adwokat poprosił nauczycieli o opuszczenie sali, by umożliwić uczniom swobodną rozmowę oraz by mieli możliwość zadawania pytań.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali adwokata oraz otrzymali odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania.
J.Pocierznicka

 

I miejsce Turniej Orlika

16 września 2014 chłopcy z klas 6 i I gimnazjum rozpoczęli zmagania z Turniejem Orlika. Chłopcy od pierwszego meczu pokazali klasę na boisku nie dając złudzeń rywalom. Pierwszy mecz wygrali 8:2, drugi 4:2 a w trzecim zremisowali 0:0.
Ostatecznie zajęli I miejsce i awansowali do drugiej fazy zawodów czyli eliminacji wojewódzkich,  które odbędą się  25 września 2014 w Zespole Szkół Rolniczych. 
Skład drużyny: Dawid Spalding, Jakub Ochocki, Łukasz Malanowski, Jedrzej Kubećka, Bartłomiej Luda, Miłosz Aleksandrowicz, Wojciech Staniszewski, Łukasz Żbikowski, Kamil Trzepałkowski
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Turniej Orlika chłopcy młodsi

Dnia 15 września chłopcy z klas IV-V wyjechali do SP 4 Brodnica na V Turniej Orlika pod patronatem Premiera Donalda Tuska. Pierwszy mecz zagrali z SP4 wygrywając 2:0, drugi mecz zremisowali 1:1 z UKS Gol, trzeci mecz przegrali z SP1 Brodnica 2:0. Ostatecznie chłopcy zajęli II miejsce.
Wszyscy piłkarze otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz super modne, pamiątkowe opaski na rękę z limitowanej serii Fanklubu Orlika wydanej z okazji jubileuszowej 5 edycji Turnieju Orlika a dla szkoły pamiątkowy dyplom, który zawiśnie w holu hali sportowej. 
Skład drużyny: Jakub Brzeziński, Sebastian Kalisz, Maciej Bółkowski, Kamil Dębiński, Arkadiusz Faltynowski, Kamil Florkiewicz, Paweł Ochocki, Szymon Andrzejewski, Mateusz Komoszyński
Trener: Justyna Pocierznicka

 

Obchody patrona dzieci i młodzieży

Dnia 15 września uczniowie naszej szkoły w czasie godzin wychowawczych udali się do figury św. Stanisława Kostki, gdzie złożyli kwiaty i zapalony znicz oraz uczestniczyli w nabożeństwie w kościele ku czci patrona.
M. Koj

 

Pierwsze dni w przedszkolu

Rozpoczęcie roku przedszkolnego.
Z uśmiechami na twarzach powitaliśmy przedszkolne mury, koleżanki, kolegów  i panie. Rozpoczęliśmy pracę i zabawę w grupach, ciesząc się, że możemy przebywać ze sobą i uczestniczyć w zabawach, spacerach i różnych  przedszkolnych imprezach.
 Anna Szczęsna

 

Zebranie Nowej Rady Rodziców

Spotkanie nowej Rady Rodziców Zespołu Szkół w Górznie odbędzie się dnia 15 września 2014 r. o godz. 15:00 w auli Zespołu Szkół w Górznie.

 

Spotkanie z policjantem w przedszkolu

W pierwszych dniach września przedszkolaki ze wszystkich grup uczestniczyły w pogadance z panem policjantem na temat bezpieczeństwa.
A. Szczęsna

 

Spotkania o bezpieczeństwie

W dniu 4 września 2014 w auli szkolnej odbyły się spotkania z przedstawicielami d/s bezpieczeństwa w naszej szkole i organem Policji. 
Na spotkaniu Dyrektor Szkoły przedstawił  szczególnie nowym uczniom klas pierwszych szkoły podstawowej panią Pedagog - Grażynę Ławicką, Bibliotekarkę - Annę Mówińską, Rzecznika Praw Ucznia - Małgorzatę Stańko, Pielęgniarkę Szkolną - Halinę Kamińską, Koordynatora d/s bezpieczeństwa - Justynę Pocierznicką, oraz Policjanta. Policjant szczególna uwagę poświęcił  zachowaniu się uczniów na drogach, podczas poruszania się pojazdami a także w ruchu pieszym. Przekazał uczniom, że 
Od 1 września każdy pieszy idący po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie musiał mieć na sobie odblaskową odzież lub opaskę.
Zarówno gimnazjalistom jak i uczniom szkoły podstawowej przydała się taka przypominająca lekcja po wakacjach. 

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 dnia 1 września 2014 (poniedziałek)
 
08:00   Msza święta dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Górznie
09:00   Spotkanie pod pomnikiem, uczczenie pamięci II wojny światowej
            złożenie wiązanek kwiatów
09:15   Wspólny przemarsz do hali sportowej
09:30   Rozpoczęcie roku szkolnego uczniów Zespołu Szkół w Górznie

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół w Górznie
    ul. Chopina 1
    87-320 Górzno
  • Tel. 56 49 89 107 ; 794-079-555
    Fax. 56 49 89 107

Galeria zdjęć