Nawigacja

liczba odwiedzin: 731384
Procedury korzystania z siłowni i hali sportowej Covid-19 Zarządzenie nr 32/ 2019/2020 Wewnetrzne procedury bezpieczeństwa w ZS Górzno do pracy w warunkach pandemi Covid -19 Statut Szkoły Program wychowawczo-profilaktyczny klas 1-3 Statut Przedszkola Gminnego Procedura ewakuacji w szkole Procedura ewakuacji w przedszkolu Zasady wstawiania informacji na stronę I Facebooka Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczości Procedury Bezpieczeństwa w Gminnym Przedszkolu w Górznie Standardy ochrony małoletnich podczas dowozu dzieci do szkół Karta zgłoszenia dziecka do stołówki Program profilaktyczno- wychowawczy 2024/2025 Wniosek o wydanie duplikatu legitymacji szkolnej Tekstowa podstrona

DO POBRANIA

Wewnetrzne procedury bezpieczeństwa w ZS Górzno do pracy w warunkach pandemi Covid -19

 

WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

W ZESPOLE SZKÓŁ W GÓRZNIE DO PRACY W WARKUNKACH PANDEMII
COVID – 19

 

Informacje wstępne

 

Opracowane procedury opierają się na:

  1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19 (2020-05-18) - zaktualizowane
  2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
    w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19 (2020-05-18) - zaktualizowane
  3. Wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3Głownego Inspektora Sanitarnego z dn. 4 maja 2020 r.
  4. Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z organizacją zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania  rozwoju dziecka
  5. Wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – rekomendacje MEN

 

Procedury zostały dostosowane do warunków Zespołu Szkół w Górznie i zaopiniowane przez Radę Pedagogiczną w dniu….

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

  1. Niniejszy dokument określa Procedurę bezpieczeństwa na terenie szkoły i przedszkola w okresie pandemii COVID – 19, dotyczącą wszystkich pracowników Zespołu Szkół w Górznie , uczniów oraz rodziców dzieci uczęszczających do szkoły.
  2. Celem Procedury jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem, umożliwienie wychowankom uczęszczanie na zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne organizowane stacjonarnie w placówce.
  3. Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia wirusem COVID – 19, jednak ryzyko związane z zakażeniem istnieje, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1.

 

 

OBOWIĄZKI DYREKTORA

  1. Dyrektor odpowiada za organizację pracy szkoły, monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników w okresie występowania pandemii COVID – 19.
  2. Dyrektor w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 dba o zachowanie wszelkich środków ostrożności na terenie szkoły.
  3. Dyrektor zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej, w tym maseczki, rękawiczki ochronne, ewentualnie przyłbice.
  4. Dyrektor zamieszcza informacje przed wejściem do budynku szkoły o obligatoryjnej dezynfekcji rąk przez osoby wchodzące na teren szkoły.
  5. Dyrektor dba o przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk przez wywieszenie plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk w widocznym miejscu w łazienkach oraz instrukcji dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem do dezynfekcji.
  6. Dyrektor zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów
    w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
  7. Dyrektor odpowiada za znajomość i stosowanie przez pracowników procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID – 19.
  8. Dyrektor prowadzi spotkania z pracownikami i zwraca ich uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych.
  9. Dyrektor w widocznym miejscu  umieszcza numery telefonów organów:

- organu prowadzącego – (56) 644 83 60

- Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy , Delegatura w Toruniu–  56 611 52 20

- Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy - 56 49 84 447

              -  Szpitala Jednoimiennego  Zakaźnego w Grudziądzu - 56 641 44 44

              - służb medycznych – tel. alarmowy 999 lub 112

  1. Dyrektor zobowiązuje pracowników do zachowania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
  2. Dyrektor określa zasady ścieżki szybkiej komunikacji pracowników z rodzicami.
  3. Dyrektor zapewnia termometr  – do pomiaru temperatury młodzieży oraz pracownikom.
  4. Dyrektor zapewnia pomieszczenie (wyposażone w m.in. środki ochrony osobisteji płyn dezynfekujący) zapewniające minimum 2 metry odległości od innych osób, w którym można będzie odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  5. Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u nich objawów chorobowych nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  6. Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych na terenie szkoły, Dyrektor natychmiast odsunie pracownika od pracy i poinformuje Powiatową Sanitarno-Epidemiologiczną w Brodnicy, służby medyczne, organ prowadzący oraz kuratora oświaty. Wstrzymuje też przyjmowanie do szkoły kolejnych osób. Obszar, w którym poruszał się pracownik zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji zgodnie z procedurami.
  7. Dyrektor zaleca pracownikom stosowanie się do zaleceń Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

 

 

RODZICE/PRAWNI OPIEKUNOWIE

  1. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do ścisłego przestrzegania obowiązujących w szkole procedur postępowania ustalonych na czas pandemii COVID – 19.
  2. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do posyłania do szkoły dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych.
  3. Rodzice/prawni opiekunowie powinni mierzyć dziecku temperaturę przed przyprowadzeniem dziecka do szkoły/przedszkola.
  4. Rodzice/prawni opiekunowie posyłają dziecko do szkoły/przedszkola bez zbędnych zabawek/ przedmiotów.
  5. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do zakrywania ust i nosa indywidualną osłoną, np. maseczką, dezynfekcji rąk w przypadku ewentualnej potrzeby wejścia do szkoły.
  6. Rodzice/prawni opiekunowie nie posyłają do szkoły/przedszkola dziecka, jeżeli ktoś
    z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej.

 

 

NAUCZYCIELE

 

  1. Nauczyciele i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci/młodzieży w czasie zajęć organizowanych w szkole/przedszkolu.
  2. Nauczyciele i opiekunowie są zobowiązani do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii COVID – 19. Odpowiadają za życie i zdrowie powierzonych ich opiece dzieci/młodzieży.
  3. Nauczyciel przebywa tylko w wyznaczonej sali ze stałą grupą powierzonej jego opiece (są to grupy przyporządkowane określonym wychowawcom i pomocom, unika się rotacji pracowników w poszczególnych grupach, chyba, że z przyczyn losowych będzie to konieczne, np. zwolnienie chorobowe pracownika).
  4. Nauczyciele, pomoce i pracownicy są zobowiązani do zachowania między sobą dystansu, minimum 1,5m.
  5. Nauczyciel dba, by personel pomocniczy nie miał kontaktu z dziećmi i opiekunami grupy/nauczycielami.
  6. Nauczyciel dba, by w sali, w której odbywają się zajęcia dla dzieci nie było przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować.
  7. Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel kontroluje, czy salę zajęć, sprzęt, pomoce zdezynfekowano.
  8. Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali, w której odbywają się zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzenia zajęć ruchowych przy otwartych oknach.
  9. Nauczyciel jest zobowiązany do przestrzegania zasad częstego i regularnego mycia rąk przez dzieci, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  10. Nauczyciel jest zobowiązany, by dzieci spożywały posiłki bez kontaktu z dziećmi z innych grup.
  11. Nauczyciel jest zobowiązany do przestrzegania zakazu wyjść z dziećmi poza teren szkoły.
  12. Nauczyciel uniemożliwia stykanie się dzieci z jego grupy z dziećmi z innych grup.
  13. Nauczyciel ma obowiązek znajomości i przestrzegania procedur przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców oraz procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia przyjętych w szkole/przedszkolu.
  14. Nauczyciel monitoruje częstotliwość mycia i dezynfekcji blatów, stołów, poręczy krzeseł  przez personel obsługi.
  15. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka nauczyciel natychmiast izoluje dziecko w specjalnym wyznaczonym przez Dyrektora pomieszczeniu wyposażonym w m.in. środki ochrony osobistej, płyn dezynfekujący. Nauczyciel bez zbędnej zwłoki zgłasza Dyrektorowi szkoły stwierdzenie objawów chorobowych oraz powiadamia rodziców dziecka w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły, korzystając ze ścieżki komunikacyjnej szkoły.
  16. Nauczyciel ma obowiązek dostosowania metod i technik prowadzenia terapii do przyjętych procedur. Rezygnuje z zajęć stymulujących percepcję smakową, węchową.
  17. Nauczyciel organizując zajęcia oraz opiekę ma obowiązek zwracania uwagi na bezpieczną zabawę dzieci w sali, o zachowanie pomiędzy nimi odległości min. 2 metrów.
  18. Niedopuszczalne jest pozostawienie grupy samej podczas zajęć.
  19. W przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej dodatkowej opieki nad dzieckiem należy powierzyć je innemu nauczycielowi, który przed wejściem do sali i przed objęciem dziecka opieką, dezynfekuje ręce.

 

ORGANIZACJA ZAJĘĆ SPECJALISTYCZNYCH I REWALIDACYJNYCH

  1. Od dnia 18.05.2020 r. w Zespole Szkół w Górznie prowadzi się zajęcia rewalidacyjne.
  2. Rodzice wyrażają zgodę na zajęcia w formie stacjonarnej z zachowaniem zasad sanitarnych lub w formie zdalnej.

 

 

 

PRZYPROWADZANIE I ODPROWADZANIE UCZNIÓW.

  1. Do szkoły przyprowadzane są tylko uczniowie zdrowi.
  2. Rodzic pisemnie wyraża zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka w razie zaistnienia takiej potrzeby.
  3. Rodzice przyprowadzający/odbierający dziecko ze szkoły  mają obowiązek zachowywać dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz w odniesieniu do innych uczniów i ich rodziców/opiekunów wynoszący min. 2m.
  4. W przypadku podwyższonej temperatury dziecko nie zostanie przyjęte do szkoły.
  5. Młodzież do szkoły  przyprowadzana jest  tylko przez rodziców/osoby ZDROWE.
  6. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
  7. Przy wejściu do budynku obligatoryjnie WSZYSCY wchodzący dezynfekują ręce.
  8.  W wyznaczonym czasie rodzic (obligatoryjnie posiadający maseczkę/materiał zasłaniający usta i nos) przyprowadza dziecko do wejścia, przekazuje dziecko pracownikowi szkoły, który pomaga przy jego przebraniu i zaprowadza do sali zajęć.
  9. W wyznaczonym miejscu rodzic lub opiekun (jw. posiadający maseczkę / materiał zasłaniający usta i nos) oczekuje na dziecko przy wejściu do szkoły. Pracownik przyprowadza dziecko, pomaga przy jego przebraniu, przy wyjściu dezynfekuje ręce sobie i  przekazuje dziecko rodzicowi, który zabiera ucznia do domu.
  10. Rodzice/opiekunowie nie mogą wchodzić na teren szkoły.

 

 

CZAS POBYTU UCZNIA W SZKOLE.  

  1. Liczebność uczniów w grupie wynosi maksymalnie 10-12, przy czym uzależniona jest od wielkości sal. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zajęć i zabaw dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4m2 przypadające na jedno dziecko i każdego opiekuna (z uwzględnieniem mebli i sprzętów w niej się znajdujących). W sytuacji przekroczenia dozwolonej liczby dzieci przypadającej na grupę, ograniczenia będą wprowadzane na podstawie oświadczeń składanych przez rodziców i rekomendacji MEN dotyczących pierwszeństwa.
  2. Dzieci pracują pojedynczo przy stoliku ustawionym w odległości 2 m od poprzedniego.
  3. Podczas zabaw swobodnych  podejmowane są starania o zachowanie bezpiecznej odległości.
  4. Uczeń przebywa w jednej sali ze swoją grupą oraz nauczycielem.
  5. Co godzinę nauczyciel wietrzy salę, w której prowadzone są zajęcia z dziećmi i prowadzi zajęcia ruchowe przy otwartych oknach (w przypadku zajęć w grupie). Po zajęciach sale są dezynfekowane.
  6. Uczniowie pod nadzorem opiekunów, często myją i dezynfekują ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, i po powrocie z zajęć indywidualnych (rewalidacji, zajęcia z pedagogiem, logopedą).
  7. Nauczyciel, na miarę możliwości uczniów, zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania.
  8. Codziennie powierzchnie użytkowe (blaty, klamki, poręcze, włączniki światła etc.) sprzęt i rzeczy używane przez dzieci są dezynfekowane.
  9. Usuwa się z sal przedmioty, zabawki, których nie można codziennie dezynfekować (np. pluszaki, chusty, wykładziny).
  10. Zabrania się uczniom przynoszenia do szkoły żadnych przedmiotów, np. telefony komórkowe.
  11. Nauczyciele i pracownicy pracują wg ustalonego harmonogramu. Podczas sprawowania opieki nad dziećmi unika się rotacji pracowników.
  12. Opiekunowie, nauczyciele zachowują dystans między sobą, w każdej sytuacji – min. 1,5 m.

 

ZASADY ORGANIZACJI ŻYWIENIA

 

Wychowankowie przedszkola korzystają z żywienia przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

 

 

HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

 

  1. Przy wejściu na teren szkoły wszyscy są zobligowani do dezynfekcji rąk – środki dezynfekujące znajdują się w hallu przy wejściem głównym do szkoły.
  2. Rodzice/opiekunowie/osoby trzecie mają zakaz wchodzenia na teren szkoły. Tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą  Dyrektora lub zastępcy dyrektora osoba postronna może wejść, po uprzedniej dezynfekcji rąk, z zakrytym nosem i ustami maseczką ochronną.
  3. Dyrektor, zastępca dyrektora lub osoba upoważniona monitorować będą codziennie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamek, poręczy, włączników światła itp.) i powierzchni płaskich, w tym blatów w kuchni i jadalni, zabawek i sprzętów używanych w salach, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich sprzętów do rehabilitacji.
  4. Podczas dezynfekcji ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniach środków dezynfekujących.
  5. Personel opiekujący się uczniami i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w środku ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki.
  6. Toalety są na bieżąco dezynfekowane.

        W toaletach wywieszone są plakaty i piktogramy z instrukcjami prawidłowego mycia   rąk, a przy 

        dozownikach z płynem do dezynfekcji znajdują się instrukcje.

 

 

 

 

PROCEDURA DEZYNFEKCJI SAL I ŁAZIENEK NA CZAS PANDEMII W ZWIĄZKU
Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID – 19

 

Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom podczas dezynfekcji sal
i łazienek w związku z zagrożeniem COVID – 19.

 

Zakres obowiązywania procedur: procedury dotyczą zasad postępowania pracowników szkoły/przedszkola podczas dezynfekcji izb lekcyjnych i łazienek.

 

Pracownicy  Zespołu Szkół w Górznie  zobowiązani są do ścisłego przestrzegania niniejszej procedury ustanowionej na czas zagrożenia wirusem SARS- COV-2. Szczególnie dotyczą pracowników sprzątających, ale i pozostałych pracowników, którzy w trakcie wykonywania swojej pracy, również dydaktycznej
i opiekuńczej, z różnych przyczyn, muszą dokonać dezynfekcji.

 

Dezynfekcja pomieszczeń:

  1. Pracownicy szkoły/przedszkola zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku.
  2. Pracownicy szkoły zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem również po wykonaniu czynności związanych z myciem i dezynfekcją sal i łazienek i innych powierzchni w szkole.
  3. Podczas mycia i dezynfekcji pomieszczeń szkoły pracownicy zobowiązani są używać środków ochrony osobistej, w tym rękawic, maseczek ochronnych.
  4. Pracownicy szkoły myją i dezynfekują sale i łazienki dziecięce oraz dla personelu co najmniej dwa razy dziennie, w czasie, gdy w pomieszczeniu nie przebywają żadne inne osoby.
  5. Pracownicy szkoły/przedszkola zobowiązani są sprzątać ciągi komunikacyjne i powierzchnie płaskie oraz dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: poręcze, klamki, co najmniej dwa razy dziennie, tj. po przyprowadzeniu uczniów/wychowanków do szkoły/przedszkola oraz po ich wyjściu.
  6. Pracownicy szkoły/przedszkola sprzątają i dezynfekują blaty stołów, powierzchnie pod stołami
    w salach i pomieszczeniu do spożywania posiłków przed każdym posiłkiem i po każdym posiłku dzieci.
  7. Pracownicy szkoły/przedszkola zobowiązani są myć i dezynfekować zabawki lub inny sprzęt, po każdym użyciu przez dziecko (chyba, że jest tyle zabawek/sprzętów, że każde dziecko używa innej/innego).
  8. Pracownicy szkoły/przedszkola zobowiązani są do przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Korzystając z nich należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka.
  9. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu tak, aby nie narażać dzieci na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

 

Dezynfekcja pomocy dydaktycznych, sprzętu, zabawek

 

  1. Podczas mycia pomocy dydaktycznych, sprzętu, zabawek  w pierwszej kolejności należy uważnie wyczyścić przedmiot, dokładnie myjąc jego powierzchnię specjalnym preparatem (np. szarym mydłem lub mydłem w płynie) i przemyć ciepłą wodą. W ten sposób usuwamy brud, tłuszcz, a także wiele bakterii. Podczas mycia należy zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca, jak zagłębienia
    i chropowate powierzchnie.
  2. Przedmioty należy spryskać preparatem do dezynfekcji, pozostawić do wyschnięcia a następnie dokładnie spłukać wodą. Nie należy stosować tych preparatów do zabawek i przedmiotów pluszowych, dlatego zostają one wyłączone z użytkowania szkoły.
  3. Należy przestrzegać minimalnych czasów dezynfekcji wpisanych na używanych preparatach – te czas gwarantuje usunięcie mikrobów w warunkach czystych.
    W przypadku krótszej ekspozycji na preparat wirusy i bakterie mogą wykazać częściową odporność na działanie środka dezynfekującego.
  4. Należy dezynfekować również ławki znajdujące się na zewnątrz i plac zabaw w przedszkolu.

 

PROCEDURA KOMUNIKOWANIA SIĘ NA DRODZE NAUCZYCIEL – DYREKTOR, NAUCZYCIEL – RODZIC NA CZAS PANDEMII

 

By zorganizować bezpieczne środowisko, potrzebna jest otwarta komunikacja. Sprawna komunikacja
z rodzicami w czasie pandemii pomoże szybko zadziałać w sytuacji zagrożenia zdrowia. Najszybsza formą komunikacji nauczyciela z rodzicem i rodziców z nauczycielem lub dyrektorem w okresie pandemii wirusa SARS-COV-2 jest kontakt telefoniczny, a jeśli jest niemożliwy, to poczta elektroniczna.

 

  1. Nauczyciele zobowiązani są zwrócić się do rodziców o potwierdzenie aktualności numerów telefonów, adresów zamieszkania, by móc się z nimi kontaktować w sytuacji koniecznej, tj. stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka.
  2. Nauczyciele ustalają z rodzicami, który z numerów telefonów będzie służył do szybkiej komunikacji
    z nimi w razie potrzeby.
  3. Nauczyciele przekazują rodzicom numer telefonu do dyrektora szkoły służący do szybkiej komunikacji.
  4. Nauczyciele udostępniają Dyrektorowi dane o numerach telefonu dotyczących szybkiej komunikacji
    w formie zestawienia.

 

POSTĘPOWANIE NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM

WIRUSEM SARS – COV – 2

  1. Dyrektor wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
  2. Do pracy w  Zespole Szkół w Górznie  mogą przychodzić TYLKO OSOBY ZDROWE, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  3. Nie należy angażować w zajęcia z dziećmi i opiekę pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  4. Dyrektor wydziela odrębne pomieszczenie, które może pełnić funkcje izolatki. Pomieszczenie powinno znajdować się w odległości min. 2 m od innych osób.
  5. W w/w pomieszczeniu nie powinno być sprzętów oraz przedmiotów, których nie można dezynfekować lub prać (np. dywanu).
  6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID – 19 należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odizolować go od pozostałych pracowników i dzieci, powiadomić Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itd.) oraz powierzchnie płaskie.
  8. Po zauważeniu symptomów choroby u dziecka, np. kaszel, gorączka, duszność
    i problemy z oddychaniem, wyznaczona przez dyrektora osoba niezwłocznie dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka, fartuch ochronny, rękawiczki), a następnie przechodzi do wyznaczonej sali izolacji (w SP jest nią gabinet pielęgniarki, a w przedszkolu gabinet intendenta – wyłączona z użytku) – pozostaje z nim zachowując maksymalnie bezpieczną odległość minimum 2 m do momentu odebrania przez rodziców.
  9. Nauczyciel, pod opieką którego było dziecko niezwłocznie powiadamia Dyrektora i przeprowadza pozostałe dzieci do wyłączonego z użytkowania pomieszczenia.
  10. Dyrektor ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i pracowników zawiadamia jednostkę Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz rodziców dziecka o zaobserwowanych objawach chorobowych
    i podejrzeniu wystąpienia na terenie szkoły zachorowania na COVID – 19.
  11. Dyrektor stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń przekazanych przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną dotyczących dalszych procedur.
  12. Rodzice są zobowiązani do odbierania telefonów lub natychmiastowego oddzwaniania.
  13. Nauczyciel opiekujący się grupą o zaistniałej sytuacji informuje również rodziców pozostałych dzieci.
  14. Pomieszczenia, w których przebywało dziecko jest natychmiastowo dezynfekowane.
  15. Dyrektor sporządza notatkę z zaistniałej sytuacji.
  16. Notatka zawiera następujące informacje:

a) datę

b) godzinę powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej

c) godzinę powiadomienia rodziców

d) opis przebiegu działań.

  1. Dyrektor przechowuje notatkę w dokumentacji szkoły.
  2. Dyrektor zawiadamia o sytuacji organ prowadzący.

 

 

         Przekazanie dziecka rodzicom podejrzanego o zakażenie:

 

  1. By odebrać dziecko z niepokojącymi objawami sugerującymi COVID – 19, rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są  do poinformowania o gotowości odbioru dziecka ze szkoły. Pracownikowi/ nauczycielowi sprawującemu opiekę rodzic podaje imię i nazwisko dziecka, po które przyszedł.
  2. Rodzic/prawny opiekun odbierający dziecko jest wyposażony w środki ochrony osobistej w postaci rękawiczek oraz maski zasłaniającej usta i nos. Przed obiorem dziecka rodzi/prawny opiekun dezynfekuje ręce płynem znajdującym się przy głównym wejściu do budynku szkoły/przedszkola.
  3. Dziecko zostaje przekazane rodzicowi/opiekunowi prawnemu przez pracownika szkoły/przedszkola, który się nim opiekował w izolatce.
  4. Pracownik zabezpieczony w środki ochrony osobistej przyprowadza dziecko z izolatki do ustalonego miejsca odbioru dziecka (korytarz przed wejściem głównym do budynku) i czeka na otwarcie drzwi zewnętrznych. Po otwarciu drzwi, zachowując dystans 2 m. od rodzica/opiekuna prawnego. Opiekun najpierw identyfikuje rodzica/opiekuna, a później przekazuje dziecko.
  5. Jeśli pracownik ma wątpliwości co do tożsamości odbierającego, może prosić rodzica/opiekuna o okazanie dowodu tożsamości.
  6. W razie potrzeby rodzic/opiekun prawny może wejść do korytarza.
  7. Osoba opiekująca się dzieckiem, zachowując dystans nie mniej niż 2 m, przekazuje dziecko rodzicowi/opiekunowi prawnemu oraz przekazuje informacje na temat objawów, jakie zaobserwowano u dziecka. Może przekazać rodzicowi również numery telefonów do zawiadomionej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Po uzyskaniu odpowiednich informacji rodzic/opiekun prawny opuszcza szkołę i postępuje zgodnie z ogólnymi zaleceniami sanitarnymi.
  8. Jeśli rodzic/opiekun prawny nie posiada środków ochrony osobistej, nie zostaje wpuszczony do budynku szkoły/przedszkola. W tej sytuacji należy poprosić rodzica, by stanął w odległości nie mniej niż 2 m od drzwi do budynku i wypuścić dziecko do rodzica. Pracownik obserwuje dziecko do chwili, gdy rodzic je przejmie.
  9. Jeśli rodzic/opiekun prawny odbierający dziecko nie posiada środków ochrony osobistej, stanowi to wykroczenie. Dyrektor szkoły ma prawo zgłosić je do organów ścigania.
  10. Pracownik opiekujący się dzieckiem w izolatce, który je oddał  rodzicowi/opiekunowi prawnemu, dezynfekuje rękawice oraz zgodnie z instrukcją ściąga maseczkę, fartuch
    i rękawice.
  11. Izolatka, w której przebywało dziecko jest dokładnie wietrzona, dezynfekowana za pomocą odpowiednich detergentów.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół w Górznie
    ul. Chopina 1
    87-320 Górzno
  • Tel. 56 49 89 107 ; 794-079-555
    Fax. 56 49 89 107

Galeria zdjęć