25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji do grupy przedszkolnej "Smyki" przyszły dzieci ze swoimi ulubionymi pluszowymi przyjaciółmi. Były śpiewy i tańce, zabawy w których brał udział miś przytulanka, oraz prace plastyczne.
Marta Pruszewicz, Martyna Reklin
W dniu 16 listopada 2022 roku grupa "Tygryski" uczestniczyła w zajęciach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Rudzie. Pani Basia Beszczyńska opowiedziała nam jak wygladają domy leśnych zwierząt a także jak zwierzęta przygotowują się zimy. Dzieci miały okazję obejrzeć film i eksponaty zwierząt mieszkających w parku, wykonać prace plastyczne z wykorzystaniem szablonów zwierząt a także obserować przyrodę podczas spaceru. "Tygryskowa gromadka" wróciła do przedszkola z uśmiechami na twarzach.
Wiśniewska Iwona
Zabawa andrzejkowa w klasie 2a. Tańce, wróżby oraz poczęstunek przygotowany przez radę rodziców.
M. Jankowska
Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w klasie 2a. Tego dnia uczniowie poznali historię powstania pluszowego misia. Uczestniczyli w zabawach i grach.
M. Jankowska
W piątek w przedszkolu oprócz przedszkolaków pojawiły się również ich ulubione pluszowe misie. Mięciutkie, puszyste, milusie, takie które potrafią wywołać uśmiech na twarzy dzieci, wspomagają w trudnych chwilach, przyjaciele dzieci. Każde dziecko miało okazję przedstawić swojego ulubionego misia kolegom i koleżankom. Dzieci karmiły misia miodkiem, czyli ulubionym przysmakiem misiów. Nazywając części ciała dzieci wspólnie stworzyły postać misia. Nie zabrakło również zabawy w Starego Niedźwiedzia.
Myślę, że pluszakom podobał się dzień spędzony w przedszkolu.
Aneta Kłosowska
W piątek, 25 listopada uczniowie z klasy 1b brali udział w zabawie andrzejkowej. Z tej okazji dzieci przebrały się w ulubione stroje. Uczestniczyły w zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Przepowiednie i wróżby traktowaliśmy z przymrużeniem oka, więc atmosfera i humory dopisywały. Po szampańskiej zabawie przyszedł czas także na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Anna Kulka
Przepowiednie, wróżby z wosku, konkursy, ciasteczka z przepowiedniami tańce i udana zabawa, której motywem przewodnim były oryginalne nakrycia głowy, dostarczyły wszystkim wiele radości i uśmiechu.
Uczniowie bawili się znakomicie!🧙♀️🖤🧙♂️
Agnieszka Waruszewska
Piątek w klasie 1a przebiegł pod hasłem wróżb i zabaw andrzejowych. Uczniowie przekuwali serduszko, żeby poznać imię swojej sympatii, wrzucali monety do miski z wodą, ustawiali buciki, spinerem losowali nazwy zawodów. Katalog wróżb był obszerny i bogaty a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Oczywiście każdy wiedział, że wróżba to magia i doskonała zabawa dlatego nie należy w nią wierzyć.
M. Wiśniewska, M. Pesta
W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów” i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
K. Runewicz
W ramach projektu "Z ekologią na TY" uczniowie klasy 1a wybrali się do Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie na zajęcia przyrodnicze. Dojeżdżając na miejsce zaobserwowaliśmy dwa łosie. W ośrodku mieliśmy zajęcia o zwierzętach, które przygotowują się do zimy oraz wykonaliśmy pięknego zajączka. Przypomnieliśmy sobie warstwy lasu oraz słuchaliśmy odgłosów zwierząt. Następnie odbyły się zajęcia w terenie- mierzyliśmy obwód drzew i obliczaliśmy ich wiek.
Dziękujemy Pani Basi Beszczyńskiej za bardzo ciekawe zajęcia.
M. Wiśniewska, M. Pesta
22 listopada klasa 1b kolejny raz gościła w ośrodku Edukacji Ekologicznej G-LPK w Rudzie. Zajęcia składały się z kilku części. Dzieci obejrzały prezentację o przygotowaniu zwierząt do zimy i wykonały postać misia. Uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na temat warstw lasu oraz podczas zajęć terenowych mierzyły różne gatunki drzew i określały ich wiek. Całość zajęć prowadziła P. Basia Beszczyńska. Serdecznie dziękujemy.
A. Kulka
Dzieci z grupy Słoneczka ozdabiały pudełka. Do ozdobionych pudełek włożyły jesienne dary m.in: kasztany, liście, orzechy itd. Następnie mogły losować i za pomocą dotyku odgadnąć, który wylosowal/a z jesiennych skarbów.
Karolina Runewicz
W szkole trwają warsztaty bożonarodzeniowe prowadzone przez: G. Ławicką, M. Pesta i E. Betlejewską. Uczniowie spotykają się regularnie by przygotować ozdoby świąteczne, które już niedługo można będzie kupić na szkolnym kiermaszu. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cele charytatywne.
Gdy nareszcie przyjdzie zima
nic nas w sali nie zatrzyma.
Gdy posypie troszkę śniegiem
wszyscy na plac zabaw biegiem.
Tam bitwa na śnieżki i bałwany
Jeden już jest ulepiony...
W końcu jest! Tak długo wyczekiwany przez przedszkolaków ŚNIEG!!!
Marta Pruszewicz, Martyna Reklin, Joanna Szuszczewicz, Aleksandra Kóż-Siemiątkowska
Z okazji zbliżających się "Andrzejek" Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla uczniów klas 4-8. Na parkiecie królowała "Belgijka". Dla bawiących się dzieci zorganizowano konkurs tańca, zwycięskim 3 parom wręczono puchary. Opiekę sprawowały: E. Betlejewska, E. Grabowska, M. Pesta, M. Stańko.
Oj działo się, działo..
Zebrała się w przedszkolu dzieci gromada,
Bo wróżb andrzejkowych dzień przypada...
Chętnych do zabawy nie brakowało,
Bo mnóstwo czarów i wróżb na nas czekało.
W tym tygodniu przedszkolaki z Kościuszki obchodziły Andrzejki. Na przedszkolaków czekało mnóstwo czarów i wróżb, pomiędzy którymi były tańce i zabawy. Przedszkolaki bawiły się fantastycznie !
Każda wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość...
Joanna Szuszczewicz, Marta Pruszewicz, Aleksandra Kóż-Siemiątkowska, Martyna Reklin
Przedszkolaki jesień spędziły na nauce i zabawie. Przy pomocy kasztanów i żołędzi rozwijały umiejętności klasyfikowania i liczenia. Zdolności manualne i małą motorykę ćwiczyły tworząc kolorowe liście, drzewa i parasolki. Komponując owocowe sałatki dowiedziały się jak ważne jest zdrowe odżywianie. Dobierając w pary obrazki poznały ciekawostki o wybranych miejscach w Polsce.
Aleksandra Kóż- Siemiątkowska
14 listopada obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. W związku z tym w holu pojawiła się gazetka pod hasłem Popraw jakość powietrza gdzie przedstawione były sposoby dbania o jego stan. Uczniowie klas 5 przygotowali plakaty z hasłami promującymi powietrze bez zanieczyszczeń i wyruszyli z nimi do mieszkańców. W trakcie pochodu skandowali hasła i rozdawali ulotki. Akcję przygotowała Agnieszka Jankowska wraz z wychowawcami Małgorzatą Stańko i Eweliną Michalską.
A. Jankowska
Uczniowie klasy 6 Patrycja Wilkanowska i Adam Moszczyński w sobotę 19 listopada rozpoczęli zmagania z matematyczną Ligą Zadaniową.
Jest to konkurs organizowany przez Wydział Matematyki UMK w Toruniu oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Etap rejonowy składa się z trzech spotkań, które odbywają się w ZS nr 1 w Brodnicy. Uczniowie rozwiązują zadania, które odbiegają od standardowych zadań, rozwijają kreatywne, twórcze myślenie.
Patrycji i Adamowi gratulujemy uzyskanych bardzo dobrych wyników na pierwszym spotkaniu oraz życzymy powodzenia na kolejnym w styczniu!
Basia Rochna- Kubećka
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Również w naszej szkole świętowano. Uczniowie całej szkoły ubrali się na żółty kolor bądź przyozdobili swój strój uśmiechniętymi buźkami. Korytarz szkoły przyozdobiły pozytywne cytaty, a członkowie Samorządu Uczniowskiego częstowali: uśmiechem, miłym słowem i cukierkiem. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Monika Pesta